Foto: DELFI
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas būvdarbi būs jāpabeidz līdz šā gada 31.decembrim, liecina šodien valdībā akceptētie grozījumi LNB projekta īstenošanas likumā.

Grozījumi paredz, ka LNB projekts īstenojams saskaņā ar LNB projekta īstenošanas Uzraudzības padomes apstiprinātu projekta īstenošanas darbu grafiku, LNB ēkas būvdarbi pabeidzami līdz šā gada beigām, garantijas saistības un norēķini LNB projekta īstenošanai veicami līdz 2016.gada beigām.

LNB projekta īstenošanas likuma pirmajā pantā ir noteikts, ka LNB projekts īstenojams līdz šā gada 31.decembrim saskaņā ar LNB projekta īstenošanas Uzraudzības padomes apstiprinātu projekta īstenošanas darbu un to finansējuma plānu un grafiku.

LNB projekts būs pabeigts un tā mērķis sasniegts, kad LNB būs sākusi pilnvērtīgu darbību jaunajā ēkā un tiks izpildītas projekta īstenošanai uzņemtās saistības.

Lai "Gaismas pils" projekts būtu pabeigts, nepieciešama LNB ēkas būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB infrastruktūras pirmās kārtas objektu būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB aprīkošana ar mēbelēm un iekārtām, kā arī LNB pārcelšanās uz jauno LNB ēku un grāmatu krājuma pārvietošana.

Patlaban ir izpildīti 92% no LNB ēkas būvdarbu apjoma. Turpinās LNB ēkas iekšējās apdares darbi, jumta tērauda paneļu uzstādīšana. Atsevišķas LNB ēkas zonas, piemēram, grāmatu krātuvju zona, LNB darbinieku darba zonas un lasītavu zonas, ir gandrīz pabeigtas.

Līdz šim nav pabeigti darbi, kuru izpildi nācās apturēt, jo nebija veikti ar tiem saistītie LNB infrastruktūras pirmās kārtas būvdarbi, piemēram, bija jāaptur daļa no koka apdares darbiem, kā arī virtuves zonas un lielās konferenču zāles izbūve, kuras projekts bija jāpiemēro Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē 2015.gadā pasākumu vajadzībām.

LNB ēkas būvdarbi, izņemot apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbus, tiks pabeigti līdz šā gada 20.decembrim. Pēc LNB ēkas būvdarbu pabeigšanas tiks sākta LNB ēkas nodošana ekspluatācijā. Savukārt atliktie labiekārtošanas un apzaļumošanas darbi tiks veikti iecerētajiem darbiem labvēlīgā sezonā.

LNB infrastruktūras objektu pirmās kārta būvdarbu apjomā ir ietverti darbi, kas ir nepieciešami, lai nodrošinātu LNB ēkas darbību, ārējo inženiertehnisko tīklu rekonstrukcija un pieslēgumu izbūve, tehniskās ēkas daļas, kurā izvietota mikroklimata iekārtas un datu centrs, izbūve.

Būvdarbu līgums par LNB infrastruktūras objektu pirmās kārtas būvdarbiem tika noslēgts šā gada 28.martā. Saskaņā ar būvdarbu līguma izpildes grafiku LNB infrastruktūras pirmās kārtas būvdarbi, izņemot atsevišķus apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbus un tehniskās ēkas iekšējās apdares darbus, tiks pabeigti līdz 2013.gada 20.decembrim, nodrošinot LNB ēkas darbību.

Kā vēsta Kultūras ministrija, martā tika atvērti atklātajā konkursā "Latvijas Nacionālās bibliotēkas apsardzes signalizācijas, piekļuves kontroles, videonovērošanas, audiovizuālās un telekomunikāciju sistēmas ierīkošana" iesniegtie piedāvājumi un patlaban turpinās iesniegto piedāvājumu izvērtēšana. Tāpat ministrija ir izveidojusi darba grupu, kurā iekļauti LNB pārstāvji, mēbeļu, kā arī informācijas zīmju iepirkuma tehnisko specifikāciju izstrādei. Iepirkumu paredzēts izsludināt jūnijā, savukārt šā gada otrajā pusē tiks veikts informāciju tehnoloģiju un biroja tehnikas iepirkums.

LNB pārcelšanās uz jauno LNB ēku un grāmatu krājuma pārvietošana ir iespējama tikai pēc LNB ēkas būvdarbu pabeigšanas, nodošanas ekspluatācijā un aprīkošanas ar mēbelēm un iekārtām.

Ievērojot to, ka LNB ēkas būvdarbi tiks pabeigti tikai 20.decembrī, LNB projektu, kura mērķis ir LNB pilnvērtīga darbība jaunajā LNB ēkā, nebūs iespējams pabeigt līdz šā gada beigām, jo tikai pēc LNB ēkas būvdarbu pabeigšanas varēs sākt LNB ēkas nodošanu ekspluatācijā, aprīkošanu ar mēbelēm un iekārtām, kā arī LNB pārcelšanos uz jauno LNB ēku un grāmatu krājuma pārvietošanu.

Līdz 2014.gada 30.aprīlim jāpabeidz apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbi un tehniskās ēkas iekšējās apdares darbi.

Vienlaikus arī pēc būvdarbu pabeigšanas turpināsies LNB projektā uzņemto saistību izpilde, jo ieturējuma naudas otrās puses maksājumi LNB ēkas un infrastruktūras pirmās kārtas objektu būvdarbu līgumā būvdarbu izpildītājam veicami pēc divu gadu garantijas perioda beigām, tas ir, 2015.gada beigās un 2016.gadā. Būvuzraudzības līgums par LNB ēkas būvuzraudzību un inženiera konsultāciju pakalpojumiem inženiera konsultāciju pakalpojumus un maksājumus par tiem paredz arī LNB ēkas būvdarbu garantijas perioda laikā.

Ar grozījumiem LNB projekta īstenošanas likumā tiek noteikts, ka norēķini projekta īstenošanai veicami ne vēlāk kā līdz 2016.gada beigām, kad tiks slēgts Kultūras ministrijas projekta īstenošanai atvērtais uzkrājošais norēķinu konts Valsts kasē.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!