2. aprīlī, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopā ar māksliniekiem Katrīnu Neiburgu un Andri Eglīti un kuratoru Kasparu Vanagu klātienē medijiem atklāja 56. Venēcijas mākslas biennāles Latvijas paviljonu ARMPIT, kas veltīts pašdarbniekiem ar zelta rokām, kuri savās garāžās nododas jaunradei un eksperimentiem, nepretendējot uz augstās mākslas statusu.

Vairāk nekā 80m² plašās multimediālās instalācijas sarežģīto konstrukciju dēļ tā vispirms uzbūvēta Latvijā. Lai arī mākslinieki uzsver, ka ARMPIT būvniecība noslēgsies Venēcijā un šodien redzamais darbs nav pilnībā pabeigts, tas rada priekšstatu par to, ko no 9. maija - 22. novembrim redzēs starptautiskais biennāles skatītājs Venēcijā.

Latvijas paviljona kurators Kaspars Vanags stāsta: "ARMPIT ir tēlnieciski veidota būvju sistēma, kas caurausta ar videostāsta fragmentiem. Par tā iedvesmu un estētisko atsauci kalpo videoformātā fiksētas sarunas ar vīriešiem, kuri brīvo laiku pavada savam vaļaspriekam iekārtotās darbnīcās un radošā nošķirtībā. Izdevība ielūkoties privātās dzīves telpā mudinājusi māksliniekus izmantot garāžās dokumentēto vidi, lai Venēcijas izstādei veidotu šī savdabīgā mikrokosmosa "atlējumu". Darbnīcas dunu mākslas darbā veido muzikāla kompozīcija, ko radījuši mūziķi Andris Indāns un Shipsi (Jānis Šipkēvics), sadarbojoties ar Rīgas Doma skolas zēnu kori un vīru kori "Gaudeamus"."

Projekta īstenotāja LLMC vadītāja Solvita Krese atklāj: "Tā nav ierasta tradīcija māksliniekiem rādīt savu ieceri vēl pirms paviljona atklāšanas Venēcijā, tomēr mums bija svarīgi Latvijas sabiedrībai pirmajai ļaut ielūkoties darbā, ar ko būsim pārstāvēti nozīmīgākajā pasaules mākslas notikumā." Viņa atzīmē, ka ARMPIT komandā iesaistījušies arī citi starptautiski un Latvijā augsti novērtēti profesionāļi - arhitekts Austris Mailītis un grafiskā dizaina autors Edgars Zvirgzdiņš.

Projekta pasūtītājs ir Kultūras ministrija un tā realizācija ir iespējama, pateicoties galvenajiem atbalstītājiem Valsts Kultūrkapitāla fondam un ABLV Charitable Foundation. Zanda Zilgalve, ABLV Charitable Foundation valdes priekšsēdētāja medijiem uzsvēra: "Tas ir liels gods būt par Latvijas paviljona galveno atbalstītāju. Tomēr, kā ikvienam atbalstītājam, kas vēlas strādāt ar Latvijas izcilības projektiem, mums svarīgi izsvērt savas iespējas. Par šāda mēroga projektiem, kam nepieciešams mūsu atbalsts, ir jāzina ātrāk un ceram, ka Kultūras ministrija konkursu par nākamo Latvijas paviljona mākslas projektu izsludinās savlaicīgi."

LLMC uzsver, ka Latvijas paviljona realizācija šogad nebūtu iespējama bez LG Electronics, AS Capital, Krassky, ERCO, If Latvia, Trigers, Cramo, AS Latvijas Zaļais elektrons, Jelgavas tipogrāfijas, Arctic Paper Baltic States un Helvetica Bold VKN atbalsta.

Par māksliniekiem un Venēcijas mākslas biennāli

Mākslinieku pāris Katrīna Neiburga un Andris Eglītis pirmo reizi strādā pie kopīga darba, katram ieguldot radošās izteiksmes prasmes, ko pārvalda vislabāk.

Katrīna Neiburga strādā ar video, ko pielieto sociālantropoloģiski ievirzītā pētniecības mākslā, multimediālās instalācijās un stāstnieciska rakstura kinodarbos. 2009. gadā ieguva Purvīša balvu, kas ir augstākais Latvijas mākslas apbalvojums. 

Andris Eglītis savā mediju izvēlē ir tradicionālists, kura vēlme eksperimentēt ar glezniecību un jaunās formas tēlniecību ir mudinājusi pievērsties arhitektoniskām etīdēm kā ķermeniski izjustai koncepta mākslas praksei. 2013.gadā ieguva Purvīša balva.

Venēcijas mākslas biennāle ir senākais, nozīmīgākais un viens no apmeklētākajiem mākslas pasākumiem pasaulē, kas notiek reizi divos gados. 2013.gadā Venēcijas biennāli apmeklēja 475 000 cilvēku, oficiālajā skatē piedalījās 88 valstis. Latvija Venēcijas mākslas biennālē piedalās kopš 1999.gada. 56.Venēcijas mākslas biennāle norisināsies no 2015.gada 8.maija līdz 22.novembrim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!