Foto: DELFI
Būt vai nebūt Latvijā tradicionālajām cirkam, kura sastāvdaļa ir arī dažādi plēsīgu un eksotisku savvaļas dzīvnieku rādīti triki? Vai saglabāt gadu desmitiem ilgi kopto cirka skolu tās arhaiskajā formā, vai novērtēt 21. gadsimta iespējas un dzīvniekus labāk vērot populārzinātniskās televīzijās pārraidēs? Šādi jautājumi pēdējo mēnešu laikā plosa gan vietējos kultūras profesionāļus, gan skatītājus. Tikmēr pasaulē jau kopš 70. gadiem aug un attīstās jaunais un laikmetīgais cirks, sniedzot skatītājiem prieku un brīnuma sajūtu, strikti atsakoties no dzīvnieku iesaistīšanas priekšnesumos.

Jaunā cirka rašanās datējama ar 20. gadsimta 70. gadiem, Francijā. Tur degvielas krīzes laikā kļuva sarežģīti un dārgi uzturēt cirkus, kas tradicionāli visu iedzīvi, tai skaitā dzīvniekus, pārvadāja no vienas vietas uz nākamo. Valsts atbalsta rezultātā, kas sākotnēji bija domāts klasiskā cirka saglabāšanai, radās augsne jaunām idejām un pieejai šim mākslas veidam. Savukārt jaunā cirka pāraugšana laikmetīgajā notika 90. gadu vidū, kad izrāžu trikus sāka pakārtot noteiktai idejai, vēstījumam, scenārijam.

Latvijā jauno un laikmetīgo cirku ir iespēja baudīt festivālā "RE Rīga", kas pēdējos gados daļu savu viesu priekšnesumu izrāda pilsētas festivālā "Piens Fest". Tāpat ar šāda veida cirka izrādēm ir iepazīstinājis Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotais festivāls "Homo Novus". Savukārt Baltijas lielākais mūzikas festivāls "Positivus" savā desmitajā jubilejā kā vienus no viesiem bija aicinājis cirka trupu "Transe Express" (attēlā) no Francijas.

Pasaulē šobrīd darbojas milzīgs skaits jaunā un laikmetīgā cirka mākslinieku. Aicinām iepazīties ar dažām slavenām, pieprasītām un komerciāli veiksmīgām cirka trupām, kas iztiek bez zvēru dresēšanas un trikiem.

Pasaulslavenais 'Cirque du Soleil'

Foto: Reuters/Scanpix

Mūsdienās reti kurš nezina "Cirque du Soleil" jeb "Saules cirka" vārdu – 1984. gadā divu ielu mākslinieku dibinātā trupa jau ir pāraugusi jaunā cirka parauga statusu un ir iespaidīgs izklaides un šovbiznesa industrijas spēlētājs.Patlaban "Cirque du Soleil" ir pasaulē lielākā un komerciāli veiksmīgākā cirka kompānija. Lieki piebilst – savos priekšnesumos mākslinieki neiesaista nevienu dzīvnieku.

Savos šovos trupa apvieno cirka mākslas tradīcijas ar deju, mūziku, īpašu uzsvaru liekot uz ielu mākslinieku kultūru un akrobātiku. Atgādinām, ka "Cirque du Soleil" ir divas reizes viesojies arī Latvijā

Britu trupa 'NoFit State'

Foto: Publicitātes foto

"NoFit State" ir sena jaunā cirka trupa Lielbritānijā – pērn tā nosvinēja 30 gadu jubileju. Tā dibināta 1986. gadā, Lielbritānijai ekonomiski sarežģīta laikā, kad valdīja recesija. Būtībā cirks bija draugu kopas atbilde uz pasaulē notiekošo.

Kā mākslinieki raksta paši par sevi, trupa dzīvo kopā, strādā kopā, arī ēd, smejas un raud kopā. Sekojot senai cirka tradīcijai, viņi dzīvo treileros, ceļo no vienas vietas uz otru kopā, elpojot vienā ritmā. Kā viņi paši uzsver, tieši tas veido neatkārtojamo "NoFit State" garu, bet viņu izrādēm piešķir dvēseli.

Līdzīgi kā citās jaunā cirka trupas, viņu priekšnesumu veido dzīvās mūzikas, dejas, scenogrāfijas, teksta un kino sintēze ar tradicionālajām cirka mākslinieku prasmēm. Viņi joprojām uztur simtiem gadus seno tradīciju ierasties, uzsliet telti, pārsteigt publiku un aizbraukt, atstājot aiz sevis vien izbradātu zālienu un atmiņas par redzēto brīnumu.

Tapat būtisku daļu no trupas ikdienas dzīves veido izglītības programmas, meistarklases un dažāda vecuma jauno cirka mākslinieku apmācīšana.

Vecākais jaunais cirks ‘Cirque Plume’

Foto: Publicitātes foto

No Francijas nāk viena no vecākajām Eiropas jaunā cirka trupām – "Cirque Plume". To 1984. gadā dibināja Bernārs Kudlaks (Bernard Kudlak), kurš joprojām ir šī cirka mākslinieciskais vadītājs.

Francijas laikraksts "Le Parisien" par "Cirque Plume" rakstījis, ka tas ir "vecākais no jaunajiem cirkiem [..] šī turpa savās izrādēs vienlaicīgi iepriecina gan bērnus, gan pieaugušos, kā arī tos kuriem nepatīk tradicionālaiā cirks."

Savukārt "Le Figaro" par "Cique Plume" rakstījis: "Tas patiešām ir cirks, ko šajās izrādes redz un dabū skatītāji. Žonglējošo akrobātu vai trapeces vingrotāju tehnika ir patiešām cienījama. Viņu oriģinalitāte slēpjas tajā, kā visas šīs prasmes tiek jauktas kopā.

Tradīcijas un mūsdienīgais – 'Circus Vargas'

Foto: Publicitātes foto

"Circus Vargas" ir amerikāņu cirks, kas dibināts Kalifornijas štatā 1969. gadā. Tā sākotnējā iecere bija veidot "veco laiku cirku pieejamu visiem interesentiem", tomēr līdz ar jaunā cirka ideju izplatību, klasiskais priekšnesums ieguvis modernus vaibstus.

"Circus Vargas" priekšnesumus joprojām uzved tradicionālajā lielajā teltī. Mūsdienās kompānija rāda iespaidīgas un skatītāju pieprasītas izrādes bez dzīvniekiem. Trupā piedalās gan akrobāti, klauni, dejotāji un žognlieri, gan motociklisti. Šī kompānija pieturas pie cirka ģimenes principa – nodot mākslu un prasmes saviem pēcnācējiem, tāpēc priekšnesumos var redzēt dažādu paaudžu māksliniekus.

Vizuāli spilgtais 'Cirque Éloize'

Foto: Publicitātes foto

1993. gadā Kanādā dibinātā "Cirque Éloize" ir laikmetīgā cirka kompānija, kas pazīstama ar vizuāli spilgtiem priekšnesumiem.

"Cirque Éloize" daudzējādā ziņā modernizējuši cirka mākslu, allaž meklējot jaunus un radošus risinājumus skatītāju sajūsmināšanai. Šīs trupas priekšnesumus raksturo straujš temps, tos pavada mūzika, dejas un akrobātika. Kopš dibināšanas trupa uzvedusi septiņas oriģinālizrādes, uzstājoties vairāk nekā 3000 reižu aptuveni 375 dažādās pasaules pilsētās.

Brīnumi un akrobātika – 'Wanderlust Circus'

Foto: Publicitātes foto

"Wanderlust" cirks, kas dibināts Portlendā, ASV štatā Oregonā, skatītājiem piedāvā aizraujošus akrobātu un vingrotāju priekšnesumus.

Programmā neiekļaujot dzīvniekus, "Wanderlust" cirks piesaista skatītājus ar, piemēram, klauniem, kas žonglē ugunslodes, braucot ar divstāvīgiem velosipēdiem, kā arī – ar augstākā līmeņa gaisa vingrotājiem. Cirka mākslinieki nereti dodas pilsētas ielās, lai rīkotu publiskus treniņus un veidotu priekšnesumus vai darbnīcas, kur iesaistīties arī garāmgājēji.

Brodveja tradīcijas un cirka māksla – 'Cirque Productions'

Foto: Publicitātes foto

ASV Floridas štatā bāzētā izklaides kompānija "Cirque Productions", kas pazīstams arī kā "Cirque Dreams", ir viena no komerciāli veiksmīgākajām apvienībām, kuru priekšnesumos netiek iesaistīti dzīvnieki.

"Cirque Productions" apvieno amerikāņu cirka tradīcījas ar Brodveja teātra elementiem un Eiropas cirka skolas paņēmieniem. Uzstāšanās reizēs skatītājus priecē krāšņi tērpti mākslinieki – augsta līmeņa cirka profesionāļi – un iespaidīga scenogrāfija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!