Foto: DELFI

Piecus gadus pēc grāmatas "Mūsējās. 50 pasakas par Latvijas sievietēm" izdošanas un divus gadus pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, biedrības "Ascendum" komanda nākusi klajā ar skaidrojumu, kāpēc toreiz grāmatā ar 50 stāstiem par dažādām Latvijas sievietēm tika iekļauta arī matemātiķe, Latvijas krievu politiķe un eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka. Lai gan visu politiskās darbības laiku Ždanoka ir bijusi pretvalstiski noskaņota, šobrīd klajā nākuši fakti, kas apliecina viņas iespējamo sadarbību ar Krievijas Federālās drošības dienestu (FSB).

Kā liecina krievu neatkarīgās pētnieciskās žurnālistu organizācijas "The Insider" izmeklēšana, kas veikta sadarbībā ar igauņu, latviešu un zviedru žurnālistiem, Ždanoka aktīvi sarakstījusies ar Krievijas pilsoņiem, kas, iespējams, ir Krievijas FSB virsnieki. Cita starpā viņa tiem sūtījusi atskaites par savu darbību. Izmeklēšana balstās uz Ždanokas uzlauzta e-pasta saraksti.

Santas Remeres sarakstītā un Elīnas Brasliņas ilustrētā pasaku grāmata "Mūsējās" iznāca 2019. gadā un jau toreiz fakts, ka līdzās izdevējai Emīlijai Benjamiņai, bijušajai Latvijas valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai un citām izcilām sievietēm iekļauta Ždanoka, izpelnījās neviennozīmīgu reakciju.

""Mūsējās" ir grāmata visai ģimenei, kas stāsta par Latvijas iedvesmojošākajām sievietēm. Daudzas no šīs grāmatas varonēm ir kļuvušas par pasaules līmeņa zvaigznēm un guvušas lielus panākumus savā jomā, taču šis nav Latvijas izcilāko sieviešu tops. "Mūsējās" stāsta par Latvijas vēsturi, kariem un izsūtījumiem, sapņiem un piepildītām cerībām, apņēmību un neatlaidību. Grāmata pēc vēstījuma ir līdzīga slavenajai bērnu pasaku grāmatai "Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm"," tā savulaik grāmatu pieteica tās izdevēji no biedrības "Ascendum". Līdzekļi grāmatas izdošanai tika savākti pūļa finansējuma kampaņā.

"Viņas ir meitenes, kuras teikušas, ko domā, un darījušas, ko grib, un kuras izaugušas un kļuvušas par personībām, kas maina pasauli. Parasti uz labu, bet dažreiz varbūt arī ne," rakstīja grāmatas autore Santa Remere.

Šobrīd izskanējusī informācija par Ždanokas sadarbību ar FSB no jauna uzjundījusi diskusiju par politiķes iekļaušanu "Mūsējo" sarakstā.

30. janvāra vakarā biedrība "Ascendum" un tās paspārnē esošais tiešsaistes žurnāls "Satori" publicējis savu skaidrojumu: ""Re:Baltica" publikācija 28. janvārī atklāja, ka viena no grāmatā iekļautajām sievietēm, Tatjana Ždanoka, ir ilgstoši sadarbojusies ar Krievijas izlūkdienestu, tātad, ar noziedzīgu režīmu, kas ne tikai izvērš asiņainu karadarbību pret Ukrainas tautu, bet arī ilgstoši destabilizē situāciju mūsu reģionā, cenšas šķelt Latvijas sabiedrību un apdraud mūsu valsts drošību."

"Biedrība "Ascendum" un tās izdotais interneta žurnāls "Satori" stingri iestājas pret Krievijā valdošo režīmu un tā sabiedrotajiem, tostarp, Tatjanu Ždanoku; mūsu vērtību kompass nemainīgi norāda uz demokrātisku, brīvu, pilsoniski aktīvu Latvijas sabiedrību, un Krieviju uzskatām par lielāko draudu mūsu valsts un reģiona drošībai," teikts paziņojumā.

"Grāmatā Tatjana Ždanoka nav pasniegta kā paraugs, kam līdzināties, un mēs uzsveram – viņas iekļaušana tajā nenozīmē atbalstu. Ždanoka iestājusies pret Latvijas neatkarības atgūšanu, vēlāk konsekventi atbalstījusi Krievijas intereses, kas skaidri pateikts arī pasakā par viņu," uzsver izdevēji.

"Latvijas sabiedrība nav homogēna un tāda nav arī šī grāmata – diemžēl par Latvijas pilsonēm un politiķēm sevi sauc, ievērību gūst un Latviju pasaulē pārstāv arī sievietes, kuru rīcība un uzskati ir Latvijai naidīgi un pelna sašutumu, un visstingrāko nosodījumu. Arī grāmata nevairās uzrādīt pretrunas Latvijas sabiedrībā un cilvēkos. Sievietes seja ir arī pretiniekam. Mēs ceram, ka Tatjanas Ždanokas stāsts spēj rosināt ne vien sašutumu, bet arī diskusiju par to, kāpēc Latvijā popularitāti un ietekmi tik ilgi spējusi saglabāt pretvalstiski noskaņota persona. Par to ir svarīgi domāt, sevišķi pašreizējo draudu priekšā," pauž "Ascendum" komanda.

Jau vēstīts, ka grāmata "Mūsējās. 50 pasakas par Latvijas sievietēm" iznāca 2019. gadā. Kā toreiz rakstīja izdevēji, tā ir pirmā grāmata, kurā apkopoti Latvijas sieviešu sasniegumi, nešķirojot viņas pēc piederības konkrētai sociālajai un etniskajai grupai, laikmetam vai profesijai. Stāstu galvenās varones ir guvušas panākumus dažādās sfērās: mākslā, mūzikā, rakstniecībā, sportā, zinātnē, politikā un citur – gan mūsdienās, gan 19. gadsimtā. Grāmatā iekļautas 50 sieviešu ilustrācijas un biogrāfiskas pasakas par Aspaziju, Aleksandru Beļcovu, Džemmu Skulmi, Valentīnu Freimani, Uļjanu Semjonovu, Elīnu Garanču, Lotti Tisenhopfu–Iltneri, Aļonu Ostapenko un citām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!