Foto: Kadrs no video

Svētdien, 14. aprīlī, pulksten 16 kinoteātrī "Splendid Palace" notiks Dāvja Sīmaņa jaunās filmas "Marijas klusums" īpašais seanss, pēc filmas aicinot uz diskusiju par vēsturiskā kino attiecībām ar mūsdienām.

Svētdien, 14. aprīlī, pulksten 16 kinoteātrī "Splendid Palace" notiks Dāvja Sīmaņa jaunās filmas "Marijas klusums" īpašais seanss, pēc filmas aicinot uz diskusiju par vēsturiskā kino attiecībām ar mūsdienām.

Diskusijas viesi būs kinokritiķis Antons Doļins, kurš strādā portālā "Meduza" un bijis izdevuma "Isskustvo kino" galvenais redaktors, un vēsturnieks, publicists Maksims Kuzahmetovs, kurš savulaik bija raidījumu vadītājs raidstacijā "Eho Moskvi". Viņi abi uz Latviju pārcēlušies pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā. Sarunu vadīs "Delfi TV" žurnāliste Alina Lastovska, un saruna notiks krievu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Kā vēstīts iepriekš, filma "Marijas klusums" pasaules pirmizrādi piedzīvoja Berlīnes Starptautiskajā kinofestivālā un vēsta par latviešu teātri "Skatuve", latviešu izcelsmes aktrisi Mariju Leiko un 1937. gada notikumiem Maskavā, sākoties Staļina realizētajam sarkanajam teroram, kā rezultātā bojā gāja līdz pat miljonam cilvēku. Filmas stāsts ir balstīts reālos vēsturiskos notikumos. Pēc filmas pirmizrādes "Radio Svoboda" rakstīja, ka šādu filmu nekad nerādīs mūsdienu Krievijā. Filmas preses seanss Berlīnes festivālā sakrita ar Alekseja Navaļnija nogalināšanu, un vēsturiskās sakritības tika atzīmētas vairākās publikācijās, norādot arī uz to, ka Krievijā likvidēts cilvēktiesību centrs "Memoriāls", kas nodarbojās ar PSRS noziegumu izmeklēšanu un vēsturiskās atmiņas darbu un kuram 2022. gadā piešķīra Nobela miera prēmiju.

Galvenajā lomā ir Olga Šepicka-Slapjuma, kura savulaik strādājusi Latvijas Jaunatnes teātrī režisora Ādolfa Šapiro vadītajā kursā un filmējusies vienā no galvenajām lomā Jevgeņija Paškēviča filmā "Cilvēka dienas", kas 1992. gadā tika demonstrēta Berlīnes kinofestivālā. Filmā "Marijas klusums" Artūrs Skrastiņš atveido Jēkabu Petersu, Ģirts Ķesteris – Leonīdu Zakovski, Inese Kučinska – režisori Annu Lācis, bet Vilis Daudziņš – Maskavas teātra "Skatuve" dibinātāju, režisoru Osvaldu Glāznieku. Kritiķi jau izcēluši aktieru spožo sniegumu filmā, kas neatstāj vienaldzīgus un liek domāt par likteņa izvēlēm vai ļaunuma manifestāciju kino.

"Taisnība bija tam Rietumu kritiķim, kurš rakstīja, ka mūsdienu Krievijā, kur tiek pārrakstīta vēsture un tiek atjaunoti Staļina pieminekļi, diez vai šādu filmu rādītu, jo filma "Marijas klusums" ir ne tikai vēsturiska. Tā liek domāt par daudzām lietām. Par to, kā var beigties mākslinieka romāns ar varu, vai arī par to, ka ļaunumam nemēdz būt pustoņi. Ļaunums – tas ir ļaunums, un par to nevienam nevajadzētu būt nekādām ilūzijām," raksta Jeļena Vlasova raksta "Novaja Gazeta Baltii".

"Atšķirībā no sarežģītām, konteksta zināšanas paģērošām un zemtekstu ietverošām režisora Germana drāmām, "Marijas klusums" piedāvā saprotamu sižetu, kuru pat varētu nosaukt par pārāk taisnvirziena, taču filmai piemīt sava misija attiecībā uz traumatisku pagātni: pārtraukt ieilgušo klusumu, neatstāt telpu neviennozīmīgajam. Iespējams, ka šobrīd tāda veida kino ir vajadzīgs vairāk nekā jebkad agrāk," raksta kinokritiķis Antons Doļins.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!