Foto: Vida Press
Tieši pirms 50 gadiem 1. maijā pasaulē nāca amerikāņu kinorežisors un animācijas meistars Veslijs Veilss Andersons jeb vienkārši Vess Andersons, kura vizuālo rokrakstu un vēstīšanas manieri nav iespējams sajaukt ne ar vienu citu. Viņa filmas saņēmušas vairāk nekā duci starptautisku kino jomas apbalvojumu, kā arī septiņas reizes dažādās kategorijās tikušas nominētas "Oskaram". Svinot zīmīgo jubileju, piedāvājam iepazīties ar 10 lieliskām Vesa Andersona filmām un animācijas filmām, ko noteikti ir vērts noskatīties.

'Bottle Rocket' (1996)


"Bottle Rocket" ir Vesa Andersona debijas filma". 20 minūšu garajā īsfilmā redzami brāļi Ouens un Lūks Vilsoni, kuri piedalījušies ne vienā vien Andersona filmā. Vilsonu brāļi ir arī šīs filmas scenārija līdzautori. Viņi atveido draugus, kuri visām varītēm cenšas uzsākt noziedznieku karjeru, taču nevienam no viņiem nav ne prasmju, ne sajēgas, kā to īsti darīt. "Bottle Rocket" ir visreālistiskākais Andersona veikums, taču jau šajā filmā var samanīt viņam tik raksturīgās kameras tehnikas un paņēmienus. Filma kases ieņēmumu ziņā bija pilnīga izgāšanās, taču tā piesaistīja kritiķu un amata brāļu uzmanību – piemēram, Mārtins Skorsēze to nodēvējis par vienu 10 mīļākajām deviņdesmito gadu filmām.

'Rushmore' (1998)"Rushmore" ir stāsts par pāragri pieaugušu un ekscentrisku jaunieti Maksu Fišeru (Džeisona Švarcmana kino debija), viņa draudzību ar pārtikušu uzņēmēju Hermanu Blūmu (Bils Murejs) un abu mīlu pret pamatskolas skolotāju atraitni Rozmariju Krosu (Olīvija Viljamsa). Arī šajā filmā Andersons sadarbojās ar vienu no Vilsonu brāļiem, proti, Ouenu. "Rushmore" ir Andersona viskonkrētākais un arīdzan tumšākais veikums, kas skar viņa pēcākajai daiļradei diezgan netipiski smagus tematus. Šo filmu uzskata par vienu no Andersona labākajiem veikumiem, un 2016. gadā to ar pamatojumu "kulturāli, vēsturiski vai estētiski nozīmīga" ierindoja ASV Kongresa bibliotēkas nacionālajā filmu reģistrā, kurā glabājas amerikāņu izcilākās filmas.

'The Royal Tenenbaums' (2001)


21. gadsimta klasika komēdijdrāma, kuras scenārija līdzautors jau atkal ir neviens cits kā Ouens Vilsons, vienkopus pulcē veselu virkni lielisku aktieru – Deniju Gloveru, Gvinetu Paltrovu, Benu Stilleru, Lūku un Ouenu Vilsonus, Andželiku Hjūstoni, Džīnu Hekmenu un Bilu Mureju. Tas ir Selindžera iedvesmots stāsts par trim apdāvinātām vienas ģimenes atvasēm, kuri piedzīvojuši saulainu bērnību, bet ne tuvu tik saulainu pieaugšanu, jo viņu ekscentriskais tēvs viņus pamet pašā pusaudžu gadu briedumā, atgriežoties vien tad, kad viņi ir jau lieli, apgalvojot, ka ir nedziedējami slims (lai gan patiesībā tā nebūt nav). Ļoti lēni, taču pamazām viņam izdodas atjaunot attiecības gan ar bērniem, gan ar bijušo sievu. Līdz "The Grand Budapest Hotel" 2014. gadā "The Royal Tenenbaums" bija Andersona lielākais kases grāvējs.

'The Life Aquatic with Steve Zissou' (2004)


Gleznainā komēdijdrāma ar Bilu Mureju galvenajā lomā vēsta par Stīvu Zisū – īgnu okeāna pētnieku, kurš ir apsēsts ar plānu atrast jaguārhaizivi, jo tā apēda viņa draugu. Šajā ceļojumā viņš nav viens – viņu ieskauj gan draugi, gan sāncenši, ko jau atkal atveido ne viens vien lielisks aktieris, starp kuriem ir Džefs Goldblūms, Keita Blanšeta, Ouens Vilsons, Vilems Defo un Andželika Hjūstone. To visu pavada Deivida Bovija slavenāko gabalu akustiskās ģitāras kaverversijas brazīliešu dziedātāja Seu Žorža (Seu Jorge) izpildījumā. Filma ir gan parodija, gan veltījums franču niršanas pionierim Žakam Kusto.

'Hotel Chevalier' (2007)


Vien 13 minūšu garā filma ieskandina Andersona nākamo veikumu "The Darjeeling Limited", un tajā galvenajās lomās redzama Natālija Portmane un Džeisons Švarcmans. Viņi atveido izbijušus mīlniekus, kuri pēc negaidīta telefonzvana atkalapvienojas viesnīcas istabā Parīzē. Filma ir mistērija, kurā iekāre mijas ar bailēm. Kad viņa parādās pie viņa durvīm, ir skaidrs, ka viņa ir pie visa vainīga, lai gan nav skaidrs, kas tieši ir šis viss. Pirmoreiz filmu izrādīja Venēcijas filmu festivālā, bet nākamajā dienā to bez maksas izlika " iTunes" veikalā uz vienu mēnesi. Rezultātā to lejupielādēja vairāk nekā 50 tūkstošu reižu.

'The Darjeeling Limited' (2007)


Raibā komēdijdrāma ir Vesa Andersona "mīlas vēstule" indiešu kinorežisora Satjadžita Reja filmām. Tās centrā ir allaž ķildīgi brāļi, kurus atveido Džeisons Švarcmans, Ouens Vilsons un Adriens Brodijs. Visi kopā gadu pēc tēva nāves viņi ar vilcienu dodas ceļojumā cauri visai Indijai, kas izvēršas par sava veida piespiedu atkalapvienošanās pasākumu. Filmas burvība lielā mērā slēpjas faktā, ka nekad nav īsti paredzams, kas notiks tālāk, un soli pa solim atklājas katra brāļa un ģimenes kopīgais nebūt priecīgais dzīvesstāsts – viņu māte ir kļuvusi par mūķeni, bet katrs atsevišķi ar vīlies gan draudzībā, gan mīlestībā. Epizodiskās lomās arīdzan redzams Andersona filmu ikona Bils Murejs, Andželika Hjūstone un Natālija Portmane.

'Fantastic Mr. Fox' (2009)


Leļļu animācijas komēdija, kuras pamatā ir tāda paša nosaukuma Roalda Dāla 1970. gada bērnu romāns, tiesa, krietni gan pārveidots, ir stāsts par lapsu, kas ik nakti čiepj ēdienu no trim pārtikušiem un negantiem fermeriem. Viņiem lapsas kunga izdarības ir līdz kaklam, tāpēc cenšas kūmiņu nogalēt, taču zvēri ir gudrāki un izmanīgāki, tāpēc pārceļas uz dzīvi pazemē. Lapsu un pārējo tēlu balsis ierunājuši Džordžs Klūnijs, Merila Strīpa, Džeisons Švarcmans, Bils Murejs, Vilems Defo, Maikls Gambons un Ouens Vilsons. Andersona debija animācijas žanrā nepalika nepamanīta – filma tika nominēta "Oskaram" kategorijā "Labākā animācijas filma".

'Moonrise Kingdom' (2012)


Vairāk nekā 10 gadu pēc "Rushmore" Andersons atgriežas pie izaugšanas stāsta. "Moonrise Kingdom" centrā ir Sems un Sūzija – divi gana neparasti un iemīlējušies jaunieši, kuri aizbēg no mājām, tādējādi izraisot haosu gan mājās, gan skautu organizācijā, kurā abi darbojas. No vienas puses tas ir jaunības maksimālisma, dabas aicinājuma un greznu putnu kostīmu caurvīts stāsts par pretošanos pelēkajai ikdienai, bet no otras – skumjš vēstījums par skumjiem vecākiem, kuri pamet un tad metas glābt tikpat skumjus pusaudžus. Dumpīgo pārīti atveido Kara Heivarda un Džareds Gilmans, savukārt pieaugušo lomās redzami Brūss Viliss, Edvards Nortons, Bils Murejs, Fransisa Makdormana, Tilda Svintone un Džeisons Švarcmans. Filma tika pirmizrādīta Kannu kinofestivālā, pēc kā izpelnījās labas kritiķu atsauksmes, kā arī tika nominēta "Oskaram" kategorijā "Labākais oriģinālscenārijs" un "Zelta globusam" kategorijā "Labākais mūzikls vai komēdija".

'The Grand Budapest Hotel' (2014)


Līdz sīksīkākajai niansei perfekti dizainētā komēdija ir veltījums pasaulslavenajam austriešu rakstniekam Stefanam Cveigam, kura daiļrade ir arī galvenais iedvesmas avots tās tapšanai. Darbība norisinās izdomātā kara plosītā Eiropas valstī Zubrovkā pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, un tās centrā ir viesnīcas administrators Gistavs (atveido Ralfs Fainss) un viņa padotais izsūtāmais zēns Zero (Tonijs Revolori). Caur dažādām nebūšanām arvien nostiprinās abu draudzība, cenšoties pierādīt Gistava nevainību safabricētā slepkavības apsūdzībā. Filma bija ne tikai finansiāls veiksmes stāsts, bet arī saņēma "Zelta globusu" kā labākā spēlfilma – mūzikls vai komēdija, kā arī tika nominēta vēl trim globusiem, tostarp pats Andersons kā labākais režisors. Savukārt no deviņām "Oskara" nominācijām tā tika pie statuetēm četrās kategorijās.

'Isle of Dogs' (2018)

Piedzīvojumu fantastikas animācijas stāsts, kura darbība norisinās 20 gadu tālā nākotnē kādā Japānas pilsētā, vēsta par adoptētu zēnu Atari, kurš meklē savu suni Spotu pēc tam, kad uz salas izsludināta suņu karantīna suņu gripas dēļ, tāpēc visi suņi ir izsūtīti uz blakus esošo atkritumu salu. Protams, ka Atari dodas savu draugu meklēt, taču dažādu negaidītu sarežģījumu dēļ iestrēgst uz atkritumu salas, kur viņš sadraudzējas ar suņu bandu un kopā metas piedzīvojumos ar mērķi atrast Spotu. Animācijas filmas tēlus ierunājis Andersona filmu zelta fonds – Edvards Nortons, Bils Murejs, Džefs Goldblūms, Grēta Gerviga, Fransisa Makdormana, Tilda Svintone, kā arī Skārleta Johansone, Līva Šraibere, Hārvijs Keitels, Joko Ono un citi. "Isle of Dogs" atklāja 2018. gada Berlīnes kinofestivālu, kur pēcāk Andersons saņēma Sudraba lāci kategorijā "Labākais režisors". Tāpat tā tika nominēta "Zelta globusam" un "Oskaram".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!