Foto: Publicitātes foto/Kadrs no video
Jau tradicionāli aizejošā gada nogalē BBC publicē labāko filmu sarakstu – kino darbus, kas tapuši gada laikā un ar savām kvalitātēm aizkustinājuši britu raidsabiedrības kritiķus un apskatniekus. Ja iepriekš BBC strikti pieturējās pie 10 filmu saraksta, tad no 2019. gada kino klāsta izvēlētas 26 – gan iespaidīgi kases grāvēji, gan mazbudžeta filmas, laikmetu apliecinošs dokumentālais kino, filmas, kas jau var lepoties ar prestižām balvām, gan tās, kurām balvas vēl tikai tiek prognozētas. Sarakstā atrodami gan sirsnīgi cilvēkstāsti, gan absurdas komēdijas, gan stindzinošas šausmu filmas un veseli divi darbi, kas atgādina par melnbaltā kino šarmu.

'The Lighthouse' / 'Bāka'


Kā vienu no gada labākajām filmām BBC iesaka režisora un scenārista Roberta Egersa (Robert Eggers) veidoto filmu "The Lighthouse" ("Bāka") – melnbaltu un klaustrofobisku filmu par diviem vīriem, kuri, nonākuši ierobežotos, slēgtos apstākļos, piedzīvo mēnesi ilgu, baisu kopābūšanu.

Filmas darbība norisinās 19. gadsimta 90. gados. Gados jaunais Efraims Vinslovs ierodas uz vientuļas salas, lai strādātu kā klibojošā un viegli aizkaitināmā bākas uzrauga Tomasa Veika palīgs. Veiks pret jauno palīgu izturas kā pret melnā darba darītāju. Tās ir četras dramatiskas un intensīvas nedēļas, ko abi nepiekāpīgie vīri pavada kopā.

Galvenās un arī vienīgās lomas filmā izspēlē Roberts Patinsons un Villems Defo. "The Lighthouse" uzņemta uz 35mm kinolentes.

'Little Women' / 'Mazās sievietes'


"Little Woman" ("Mazās sievietes") ir režisores Grētas Gervigas otrā pilnmetrāžas spēlfilma pēc 2018. gada debijas "Lady Bird", kas tika augstu novērtēta, tai skaitā ar piecām nominācijām "Oskara" balvai.

"Little Woman" scenārijs veidots pēc rakstnieces Luīzes Mejas Alkotas tāda paša nosaukuma darba, kas jau iepriekš piedzīvojis ekranizācijas kino un televīzijai, pēc tā motīviem veidoti mūzikli, lugas un seriāli. Gervigas režisētā versija ir jau astotā grāmatas ekranizācija un BBC to nodēvējis par līdz šim labāko.

Filmas darbība norisinās 19. gadsimtā, Amerikas Pilsoņu kara laikā un vēsta par četru māsu dzīvi – pirmo mīlestību, vilšanos, šķiršanās sāpēm un sava dzīves ceļa meklējumiem. Filmā galvenās lomas atveido Sērša Ronena (par Džozefīnes lomu jau saņēmusi nomināciju "Zelta globusam"), Emma Vatsone, Florence Pjū un Elīza Skanlena.

'The Irishman' / 'Īrs'


Gada labāko filmu sarakstā ierindojusies arī vecmeistara Martina Skorsēzes filma "The Irishman" ar ekrāna milžiem Robertu Deniro, Džo Peši un Alu Pačino galvenajās lomās. Turklāt servisa "Netflix" paspārnē tapusī filma vēsturē ieies ar to, ka izcilie aktieri ar moderno tehnoloģiju palīdzību daļā filmas redzamāki jaunāki nekā ir patiesībā.

Krimināldrāmas sižeta pamatā ir izmeklētāja Čārlza Branta 2004. gada grāmata "I Heard You Paint Houses" – ar šādu nosaukumu filma arī tika demonstrēta atsevišķos kinoteātros ASV. Trīs stundas un 20 minūtes ilgā filma aptver 50 gadus. Tās galvenais varonis Frenks Šīrans (Roberts Deniro) vecumdienās atklāj kā no kravas automašīnas vadītāja kļuvis par algotni un iesaistījies Rasela Bufalino (Džo Peši) kriminālajā ģimenē, kas savukārt strādā Džimija Hofas (Als Pačino) labā.

Filma jau saņēmusi virkni novērtējumu, arī nominācijas "Zelta globusam" piecās kategorijās, tai skaitā "Labākā filma".

'Marriage Story' / 'Laulības stāsts'


Vēl viena "Netflix" paspārnē tapusi "Zelta globusa" pretendente un viena no aizvadītā gada labākajām filmām BBC vērtējumā ir "Marriage Story" ar Adamu Draiveru un Skārletu Johansoni galvenajās lomās. Filma ir skaudri atklāts un detalizēts stāsts par kāda pāra – Čārlija un Nikolas šķiršanos. Apkārtējiem viņi šķiet lieliska ģimene, tomēr laulībai pienācis gals. Sākumā abi nolemj iztikt bez juristu palīdzības, taču viss mainās, kad Nikola pārvācas uz Losandželosu kopā ar abu mazo dēlēnu.

"Marriage Story" scenārija autors un režisors ir Noa Baumbahs par filmu saka, ka tā nav autobiogrāfiska, tomēr ļoti personiska, un tā ir būtiska atšķirība.

Kritiķi īpaši novērtējuši abu galveno lomu atveidotājus, gan Johansone, gan Draivers pretendē uz "Zelta globusu" labāko aktieru (drāma) kategorijās, bet kopā "Marriage Story" uz prestižo apbalvojumu pretendē sešās kategorijās.

'Jojo Rabbit'


Labāko filmu sarakstā iekļauta arī Jaunzēlandes režisora Taika Vaititi (Taika Waititi) absurdā komēdija "Jojo Rabbit", kas atļaujas ar humora un satīras elementiem runāt par nacisma un holokausta laiku Vācijas vēsturē. Tās galvenais varonis ir 10 gadu vecs nacisma garā audzināts puisēns, kurš savās mājās atklāj paslēpušos ebreju meiteni. BBC filmu dēvē par "unikāli briljantu", kinodarbu, kurā spēts "sabalansēt tumšo un gaišo izcili labi".

Filmas galvenā varoņa Jojo Betclera atveidotājs, šobrīd 12 gadus vecais Romāns Grifins Deiviss, jau saņēmis "Zelta globusa" nomināciju kategorijā "Labākais aktieris (komēdija vai mūzikls)", bet pati filma pretendē uz balvu kategorijā "Labākā filma – komēdija vai mūzikls".

Pats filmas režisors Vaititi uz ekrāna redzams kā galvenā varoņa iedomu draugs – Ādolfs Hitlers, bet Jojo Betclera mātes lomā – Skārleta Johansone.

'A Beautiful Day in the Neighbourhood'


Sirsnīgā un iejūtīgā filma "A Beautiful Day in the Neighbourhood" ir balstīta patiesos notikumos un vēsta par amerikāņu bērnu raidījumu vadītāju Fredu Rodžersu jeb vienkārši Misteru Rodžersu, kuru bija iemīļojuši daudzu paaudžu skatītāji. Viņa raidījums "Mister Rogers' Neighborhood" ASV tika demonstrēts no 1968. līdz 2001. gadam.

Jau 2018. pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma par Misteru Rodžersu, bet pērn īsi pirms Pateicības dienas uz lielajiem ekrāniem nonāca režisores Marielles Helleres veidotā spēlfilma ar izcilo Tomu Henksu galvenajā lomā. Šī filma akcentē Rodžersa un žurnālista Toma Džuno (filmā pārdēvēts par Loidu Vogelu) attiecības ,kas aizsākas kā žurnālista veidota intervija ar slaveno televīzijas personību žurnālam "Esquire", bet pāraug personiskā un sirsnīgā draudzībā.

Jāpiebilst, ka arī žurnāla "Time" eksperti izvēlējušies "A Beautiful Day in the Neighborhood" kā vienu no 2019. gada 10 labākajām filmām. Savukārt Toms Henks par Mistera Rodžersa lomu saņēmis gan "Zelta globusa", gan "Critics' Choice", gan Kinoaktieru ģildes nominācijas.

'Hustlers' / 'Afēristes'

Filma "Hustlers" ("Afēristes"), iespējams, 2019. gada "zvaigžņotākā" filma, tā to piesaka BBC. Tajā redzamas gan Dženifera Lopesa, gan Konstance Vu un Džūlija Stailza, popzvaigznes Cardi B, Lizzo, Usher, kā arī Lili Reinharta no seriāla "Riverdale" .

Filmas scenārija pamatā ir "New York Magazine" 2015. gadā publicēts raksts, kas atklāja kā kāda elitāra Ņujorkas striptīza klubā dejotājas 2008. gada banku krīzes laikā aptīra savus turīgos klientus – Volstrītas finansistus. Filmas režisore ir Lorīna Skafaria (Lorene Scafaria).

Krāšņajā dāmu kompānija īpaši jāizceļ Dženifera Lopesa, kura spēlē pieredzējušo striptīzdejotāju Ramonu Vegu. Par šo lomu viņa saņēmusi nomināciju "Zelta globusam" kategorjā "Labākā aktrise otrā plāna lomā", bet žurnāla "Empire" recenzijā tā jau nosaukta par Lopesas mūža lomu.

'Atlantique'


Filma "Atlantique" ir sengāliešu izcelsmes franču režisores Mati Diopas (Mati Diop) debja pilnmetrāžas kino, turklāt viņa ir pirmā tumšādainā sieviete režisore, kuras darbs ne tikai bijis iekļauts Kannu kinofestivāla oficiālajā konkursa programmā, bet arī saņēmis Grand Prix.

"Atlantique" tiek saukta par supernaturālu romantisko drāmu. Tās sižeta pavediens aizsākas Dakāras priekšpilsētā, Atlantijas okeāna piekrastē. Drīzumā tur tiks atklāts futūristisks tornis, bet tā cēlējiem jau mēnešiem nav samaksāts atalgojums. Kādu nakti strādnieki nolemj bēgt labākas nākotnes meklējumos. Viens no viņiem ir Suleimans, galvenās varones Adas mīļotais. Tomēr Ada ir saderinājusies ar kādu citu – turīgo Omaru.

"Tā ir sapņaina un vienlaikus jutekliska, fantastiska un vienlaikus balstīta neērtos faktos, Diopas filma, iespējams, ir pārradījusi romantiskā kino žanru," raksta BBC.

Filma ir Senegālas pieteikums šā gada "Oskara" balvai kategorijā "Labākā ārvalstu filma" un jau iekļuvusi labāko desmitniekā.

'1917'


Gada labākās kara filmas godu jau noteikti nopelnījusi Sema Mendesa veidotā "1917". Tā pievēršanas Pirmā pasaules kara laikam Eiropā. Rietumu frontē diviem jauniem britu kareivjiem – Viljamam Šefildam un Tomam Bleikam – tiek dots praktiski neizpildāms uzdevums – nokļūt ienaidnieka aizmugurē, lai nogādātu ziņojumu, kas ļautu izglābt ievērojamu skaitu kareivju no drošas nāves. Viņu misija ir izglābt 1600 biedru dzīvības, tai skaitā Toma Bleika brāli.

"Es vēlējos, lai skatītājs ir liecinieks katrai abu kareivju ceļojuma sekundei," iepriekš detalizētos un garos filmas kadrus "Entertainment Weekly" skaidroja filmas režisors. Savukārt BBC to nodēvējis par vienu no gada emocionāli spēcīgākajām filmām.

"1917" saņēmusi arī nominācijas "Zelta globusam" trīs kategorijās, tai skaitā "Labākā filma – drāma".

'Monos'


Filmu "Monos" veidojis kolumbiešu – ekvadoriešu režisors, scenārists un žurnālists Alehandro Landess. Tās darbība norisinās kādā Dienvidamerikas valstī. Tur kalnos dzīvo bruņota pusaudžu partizānu grupa, govs un ķīlnieks, kas viņiem jāsargā. Filma runā par neērtām tēmām: bērni – karavīri, vardarbība un ieroči. Tajā sastopas pusaudzīgā vieglprātība, romantika ar skumjo realitāti un nožēlojamo eksistenci mistiskajā Organizācijā Dienvidamerikas kalnos.

Slavenais meksikānis Giljermo del Toro Landesu jau nosaucis par "spēcīgu jauno balsi kino".
"Jaunieši filmā ir metafora kolumbiešu tautai. Jauna valsts, kas joprojām meklē savu identitāti, bet sapnis par mieru joprojām ir trausls un nestabils [..]," par filmu teicis pats tās autors.

"Monos" pirmizrādi piedzīvoja 2019. gada janvārī Sandensas filmu festivālā, kur saņēma īpašo žūrijas balvu (World Cinema Dramatic Special Jury Award), tāpat tā bija Kolumbija pieteikums "Oskara" balvai labākas ārvalstu filmas kategorijā, tomēr labāko desmitniekā tā netika.

'Bait'2019. gada labāko filmu sarakstā iekļuvusi vēl viens melnbaltais kinodarbs, kuras sižets risinās pie jūras. Režisora un scenārija autora Marka Dženkina veidotā "Bait" tiek raksturota kā tumša komēdija un drāma reizē, kas skatītāju aizved uz Kornvolu Lielbritānijā. Tur nelielā ciematiņā pie jūras saduras vietējās zvejnieku kopienas un iebraukušo tūristu dzīves un vērtību izpratnes.

Marks Dženkins ir ne tikai filmas scenārija autors un režisors, bet veicis arī operatora, montāžista un citus tehniskos pienākumus. Tā nofilmēta uz 16mm lentas ar senlaicīgu "Bolex" kameru – šī zīmola kameras plaši tika izmantotas 30. gadu kino.

Lai gan "Bait" ir mazbudžeta filma, tā saņēmusi spožas kritiķu atsauksmes, piemēram, "The Observer" apskatnieki uzskata, ka tā definē 2019. gada britu kino, un pat, iespējams, ir desmitgades labākā britu filma.

'Us' / 'Mēs'


Jau 2019. gada sākumā BBC prognozēja, ka Džordana Pīla filma "Us" ("Mēs") ir viens no gaidītākajiem kino veikumiem, un šajā gadījumā prognozes ir piepildījušās. Filma "Us" tika pieteikta kā "jauns murgs", pēc režisora pilnmetrāžas kino debijas – šausmu komēdijas "Get out".

Arī šī filma turpina Pīla rokrakstu, tā vēsta par Adelaidi Vilsoni, ko atveido aktrise Lupita Ņono, un viņas ģimeni, kuriem uzbrūk viņu pašu dubultnieku banda.Filmā piedalās arī aktieri Vinstons Djūks, Elizabete Mosa, Šadadi Raita un citi.

Filma "Us" gan izaicina pirmatnējas bailes, gan liek arī smieties. "Tā uzjautrinās un vienlaikus liks novērsties," raksta BBC.

'Apollo 11'


2019. gadā visā pasaulē tika pieminēti 50 gadi kopš cilvēka pirmās izkāpšanas uz Mēness un Apollo 11 misijas. Savu artavu nozīmīgajai gadadienai deva arī kino, laižot klajā īpašu dokumentālo filmu "Apollo 11". Režisors Tods Daglass Millers to veidojis no arhīva materiāliem, kas tika nofilmēti tieši pirms 50 gadiem, misijas palaišanas laikā, un iepriekš nav tikuši publicēti.

Filma dod iespēju ne tikai pēc 50 gadiem tuvāk nekā jebkad iepriekš skatītājam būt klāt vēsturiski nozīmīgajā notikumā, bet arī emocionāli līdzpārdzīvot astronautu piedzīvoto. "Taču filmas emocionālais spēks ir līdzpārdzīvot filmā redzamajam pūlim, kas noskatās kā raķete paceļas no Zemes," teikts "The Guardian" publicētajā recenzijā. "Apollo 11" jau nodēvēta par vienu apbrīnojamākajām filmām, kas vēsta par kosmosa iekarošanu.

'Midsommar' / 'Saulgriežu kults'BBC labāko filmu izlasē iekļuvusi vēl viena šausmu filma, kuras tumšie un drūmie notikumi risinās gada gaišākajā laikā – vasaras saulgriežos.

"Midsommar" ("Saulgriežu kults") ir amerikāņu režisora Arija Astera (Ari Aster) versija par to, kas notiek pagānu svētkos Zviedrijas laukos, kur vietējo iedzīvotāju svinībām pievienojas amerikāņu tūristi. Filmas galvenā varone, amerikāņu studente Danija (Florence Pjū) ir sagrauta pēc savas māsas pašnāvības, turklāt tā nesusi līdzi arī abu vecāku dzīvības. Tas rada spriedzi attiecībās ar draugu Kristianu. Taču Kristianu un viņa draugus pie saviem vecākiem uz Zviedrijas vidieni ir uzaicinājis visu kopīgais zviedru draugs Pelle, Danija kopā ar viņiem nonāk romantizētā Skandināvijas lauku vidē, kur vasaras vidū nakts ir gaiša kā dienā, apkārt dejo baltos tērpos ģērbti ļaudis, bet Saulgrieži ir jāsvin pēc pagānu tradīcijām.

Filmai dots žanra apzīmējums – folk šausmu filma, taču tajā redzamās ainas nav filmētas Zviedrijā, bet gan Ungārijā, netālu no Budapeštas.

'For Sama' / 'Veltījums Samai'


Dokumentālā filma "For Sama" ("Veltījums Samai") 2019. gada nogalē atradās vairākos "obligāti jānoskatās" kino topos. Tā jau saņēmusi Kannu kinofestivāla "Zelta aci", ko pasniedz labākajai dokumentālajai filmai, kā arī Eiropas kinoakadēmijas balvu kā gada nozīmīgākais dokumentālā kino darbs.

Filma ir režisore Vaadas al Katības veltījums jaundzimušajai meitai Samai. Tajā iemūžināta Sīrijas pilsēta Alepo un tajā augošie nemieri kopš 2011. gada. Režisore iesāka to veidot filmu vienā no pēdējām nesagrautajām slimnīcām Alepo, Sīrijā, kur viņas vīrs Hamza al Katībs bija ārsts un sniedza palīdzību brutālajos konfliktos cietušajiem. Šajā laikā nāk pasaulē arī abu pirmā meita Sama. Bērna miers, sapņi par nākotni ģimenes laime spēcīgi kontrastē ar kara šausmām, kas notiek apkārt.

'Once Upon a Time… in Hollywood' / 'Reiz Holivudā'


Lai gan saņēmusi ne tikai cildinošus vērtējumus, 2019. gada labāko filmu listē iekļauta arī Kventina Tarantino devītā filma "Once Upon a Time... in Hollywood" ("Reiz Holivudā"). Tā skatītāju aizved uz dzirkstošajiem 60. gadiem un piedāvā savu versiju Tarantino stilā par vienu no šaušalīgākajiem notikumiem Holivudas vēsturē.

Ir 1969. gadā, hipiju ēras ziedu laiki. Pavisam reāliem Holivudas tēliem – Šāronai Teitai un Romānam Polaņskim – kaimiņos mitinās izdomāti varoņi – vesternu aktieris Riks Daltons, kuru bieži apciemo dublieris un draugs Klifs Būts. Tikmēr savu komūnu pavisam netālu izveidojis Čārlzs Mensons, tur mitinās viņa kulta sekotāji – Mensonu ģimene.

Filma izceļas ar rūpīgu pieeju laikmetam un tā detaļām, kā arī spožu aktieru ansambli – Šāronu Teitu filmā spēlē Margo Robija, Rika Daltona lomā Leonardo Dikaprio, bet Klifu Būtu spēlē Breds Pits. Abi aktieri pat šīm lomām nominēta "Zelta globusam". Tāpat arī pati filma pretendē uz "Zelta globusu" kategorijā "Labākā filma – mūzikls vai komēdija", bet Kventins Tarantino uz labākā režisora titulu.

'The Farwell'Filmas "The Farwell" režisore un scenārija autore ir ķīniešu izcelsmes amerikāniete Lulu Vanga. Viņa veidojusi ģimenisku, patiesos notikumos, vai kā filmā teikts "patiesos melos" balstītu darbu. Tās galvenā varone ir Billija, ko atveido aktrise un repere Awkwafina. Viņas vecmāmiņai ir vēzis, taču ģimenei ar maldināšanu un testu rezultātu viltošanu to izdodas no pašas slimnieces noslēpt. Tā vietā tiek nolemts rīkot Billijas māsīcas kāzas, lai visa ģimene un plašāks radu loks vēlreiz varētu sanākt kopā.

Filmas scenārijs ir balstīts pašas filmas autores personiskajā pieredzē, ko viņa pirmo reizi publiski izstāstīja radio pārraidē "This American Life" 2016. gada aprīlī. Filma ir ne tikai uzdod jautājumus par meliem un noklusēšanu ģimenē, bet arī spoži parāda dažādas izpratnes un kultūras īpatnības Austrumu un Rietumu pasaulē.

'Parasite' / 'Parazīts'Savu slavas gājienu pasaulē turpina 2019. gada Kannu kinofestivāla "Zelta palmas zara" ieguvēja, dienvidkorejiešu režisora Džūnho Bona (Bong Joon Ho) filma "Parasite" ("Parazīts"). Tā iekļuvusi arī "Oskara" balvas pretendentu desmitniekā kategorijā "Labākā ārvalstu filma" un visticamāk nonāks arī šīs sacensības fināla pieciniekā.

Filmas "Parasite" galvenais varonis nāk no trūcīgas bezdarbnieku ģimenes. Viņiem ir plāns attiecībā uz bagāto Parku ģimeni, taču tas noved pie iesaistīšanās kādā neplānotā incidentā. Filmā sajaukušies dažādi žanri – no melnās komēdijas līdz spriedzes kino un sociālajai drāmā. Tajā no jauna tiek atgādinās, ka mūsdienu sabiedrībā joprojām pastāv stingras robežas un hierarhija starp dažādiem sabiedrības slāņiem, kas liekulīgi tiek slēptas.

Līdztekus panākumiem apmeklējuma un balvu ziņā, "Parazīts" kļuvis par spilgtu fenomenu popkultūrā. Holivudas zvaigznes to atzīst par vienu no gada lieliskākajām filmām, cilvēki izplata GIF failus un jokus sociālajos tīklos. Vienas filmas varones skandētie vārdi, kas palīdz viņai ielāgot savu viltus identitāti, nodēvēti par "Džesikas džinglu" – to plaši izmanto fanu vidē, un tas jau ir pieejams kā tālruņa zvans.

'Booksmart'Filma "Booksmart" ir aktrises Olīvijas Vaildas (Olivia Wilde) debija režijā. Viņas veidotais darbs ir tā sauktā pieaugšanas filma – komēdija par divām nūģīgām vidusskolniecēm – Molliju un Eimiju, kuras skolas absolvēšanas priekšvakarā nolemj kļūt par stilīgām un pašpārliecinātām meitenēm. Viņas dodas uz skolasbiedru rīkoto ballīti, kam, protams, seko virkne dažādu pārpratumu, negadījumu un arī apliecinājumu sieviešu draudzībai.

Galvenajās lomās aktrises Bīnija Feldstaina un Keitlīna Dīvera, taču kritiķi uzsver arī krāšņo otrā plāna lomu buķeti, kurā dažādos tēlos redzami aktieri Džsika Viljamsa, Vils Forte, Džeisons Sudeikis un seriāla "Friends" ("Draugi") zvaigzne Lisa Kudrova.

""Booksmart" ir nebeidzami jautra un arī briesmīga, tomēr tās galvenais kodols ir reālistiskās abu galveno varoņu attiecības," teikts BBC apskatā.

'The Souvenir' / 'Suvenīrs'"The Souvenir" ir autobiogrāfiska režisores Džoannas Hogas filma, kas tapusi iedvesmojoties no viņas jaunības gadiem 80. gadu Londonā, pirmajiem radošajiem meklējumiem un pirmo juceklīgo mīlestību.

Filmas galvenā varone Džulija ir jauna kinomākslas studente. Viņu saista romantiskas attiecības ar vecāku vīrieti Entoniju – pašpārliecinātu intelektuāli, kurš prot manipulēt ar viņas jūtām. Attiecības ir destruktīvas – Entonijs ir atkarīgs no heroīna.

Filmas nosaukums ir atsauce uz rokoko laika gleznotāja Žana Onorē Fragonāra gleznu "Suvenīrs" (1778), ko abi varoņi filmā aplūko kādā muzejā.

Galvenajā lomā uz lielā ekrāna debitē izcilās aktrises Tildas Svintones meita 22 gadus vecā Onora Svintone Bērna (Honor Swinton Byrne). Savukārt Tilda Svintone ir viņas māte arī filmā. Entonija lomā – Toms Bērks.

'Portrait of a Lady on Fire'Vēl viens 2019. gada kino meistardarbs ir franču režisores Selīnas Siamas (Céline Sciamma) vēsturiskā drāma "Portrait of a Lady on Fire". Filmas stāsts risinās 18. gadsimta Francijā. Pie aristokrātiskas ģimenes atvases Eloīzes Bretaņā ierodas gleznotāja Marianna. Viņai pēc Eloīzes mātes lūguma jāizliekas par viņas kompanjoni un slepus jāglezno portrets, kas tiks sūtīts turīgās līgavas potenciālajam vīram uz Milānu. Abu sieviešu starpā plaukst neatļautas jūtas.

Filma "Portrait of a Lady on Fire" bija iekļauta 2019. gada Kannu kinofestivāla konkursa programmā un saņēma balvu par labāko scenāriju. Tāpat scenārijs novērtēts ar Eiropas kinoakadēmijas balvu.

'The Lion King' / 'Karalis Lauva'Gada labāko filmu sarakstā iekļauta arī "Disney" studijas 25 gadus vecās filmas "The Lion King" ("Karalis Lauva") jaunā versija. Filmas oriģināls, kas uz lielajiem ekrāniem nonāca 1994. gadā, tiek uzskatīts par "Disney" studijas vienu no spožākajiem animācijas darbiem un ir saņēmis arī daudzus apbalvojumus, tai skaitā "Zelta globusu" kā labākā filma – komēdija vai mūzikls un "Annie" balvu, ko piešķir labākajām animācijas filmām.

Jaunā versija, kas vēlreiz izstāsta stāstu par lauvēnu Simbu, džungļu karaļa mantinieku, kurš kļūst par sava varaskārā tēvoča sazvērestību upuri, ir fotoreālistisks un laikmeta tehnoloģiskajām iespējām atbilstošs rimeiks, kura budžets sasniedza 260 miljonus ASV dolāru. Tajā lomas ierunājušas tādas aktiermākslas un popmūzikas zvaigznes kā Donalds Glovers jeb Childish Gambino, Sets Rogens, Alfre Vudarda, Billjis Eihners, Džons Kani, Džons Olivers un dziedātāja Bejonsa.

'Fighting with my Family' / 'Cīņa ar manu ģimeni'


"Fighting with My Family" ("Cīņa ar manu ģimeni") ir biogrāfiska sporta drāma, kas vēsta par profesionālo restlinga zvaigzni Peidžu – gotisku meiteni no visai savdabīgas ģimenes, kura piepilda savu sapni par profesionālu restlinga karjeru. Peidžas lomā – aktrise Florence Pjū (Florence Pugh).
Spēlfilmas pamatā ir 2012. gada dokumentālā filma "The Wrestlers: Fighting with My Family" par Peidžu jeb Saraju Džeidu Bevisu.

Filmas notikumi aizsākas Norfolkā, Lielbritānijā, 2002. gadā. Galvenā varone ir no ģimenes, kas ir burtiski apsēsta ar restlingu – viņas cīniņu ar brāli par televīzijas pulti vecāki nevis izšķir, bet pamāca, kādus paņēmienus labāk izmantot. Abi bērni tiek audzināti kā nākamās restlinga zvaigznes, tomēr starptautisku karjeru, tiesa, ne bez sarežģījumiem, izdodas izveidot tieši meitai.
Jāpiebilst, ka filmā redzams arī Dveins Džonsons jeb Klints – īsta restlinga zvaigzne, kurš pēc profesionālās sporta karjeras beigām pievērsies kino. Viņš ir arī filmas "Fighting with my Family" producents.

'Sorry We Missed You'Sociālā drāma "Sorry We Missed You" ir britu režisora Kena Louča jaunākais darbs, kas turpina jau viņa iepriekšējās filmās pazīstamās tēmas – ikdienas cilvēku problēmas, nevienlīdzības kritika un mūsdienu ekonomikas radītā spriedze.

Šoreiz filmas galvenais varonis ir kāds pašnodarbinātais kurjeru servisa šoferis Ziemeļanglijā. Viņa sieva Ebija ir sociālā darbiniece. Abu ģimenē aug divi pusaudži. Mūžīgā cīņa ar naudas problēmām pēc 2008. gada finanšu krīzes, ikdienišķās problēmas kā darba busiņa dalīšana un laika trūkums rada stresu, kas savukārt atbalsojas abu bērnu uzvedībā.

"Tā ir intīma un jaudīga drāma, par to, kas notiek parasto, ikdienas cilvēku dzīvēs," par filmu rakstīja "Variety". Galvenajās lomās – britu aktieri Kriss Hitčens un Debija Hanivuda.

'Avengers: Endgame' / 'Atriebēji: Noslēgums'


Lai gan kino profesionāļu viedokļos valda pamatīgas atšķirības par supervaroņu filmu aizvien biežāku nokļūšanu labāko kinodarbu un balvu nominantu sarakstos, tas nav atturējis vienu no tām iekļaut arī BBC sastādītajā 2019. gada labāko filmu sarakstā. Tas gods ticis "Marvel" kārtējam "Avangers" turpinājumam "Avangers: Endgame" ("Atriebēji: Noslēgums").

Filmā tāpat kā tās priekšgājējās darbojas Atriebēju komanda, vai precīzāk – komandas izdzīvojušie. Un viņiem kopā ar sabiedrotajiem ar jaunu plānu jāstājas pretī ļaunajam Tanoasam. Pēc pēdējās kaujas, kura bija pati masveidīgākā un traģiskākā visā Atriebēju cīņu vēsturē, katra pieļautā kļūda var kļūt liktenīga ne tikai Zemei, bet arī Visumam.

Lomās – iespaidīga zvaigžņu plejāde: Roberts Daunijs juniors, Kriss Evanss, Marks Rufalo, Kriss Hemsvorts, Skārleta Johansone, Brī Larsone un citi.

Filma līdz šim ir guvusi žilbinošus komerciālos panākumu – tā pārspējusi filmu "Avatar" ("Avatars") kā kinodarbs ar vislielākajiem ieņēmumiem pasaulē, tai arī pieder rekords – filma ar visstraujāko digitālo lejupielāžu pārdošanas rādītājiem Lielbritānijā.

'Rolling Thunder: A Bob Dylan Story'Visbeidzot – labāko 2019. gada filmu sarakstā iekļuvusi arī režisora Martina Skorsēzes veidotā filma "Rolling Thunder: A Bob Dylan Story", kas seko iepriekšējai režisora filmai par dižo mūziķi "No Direction Home". 2019. gada vasarā tā tika publicēta "Netflix".

Skorsēze šoreiz pievēršas 1975. gadam un satraukumam, kas valda ASV sabiedrībā. Ir tikko beidzies Vjetnamas karš, bet tā paša gada rudenī Bobs Dilans dodas "Rolling Thunder Revue" turnejā.

Skorsējas jaunais veikums par Bobu Dilanu ir daļēji dokumentāla un daļēji koncertfilma, tajā redzama amerikāņu folkmūziķe un Boba Dilana bijusī partnere Džoana Baiesa, bokseris Rubīns Kārters, par kuru Dilans sacerēja dziesmu "Rubin Hurricane Carter", dramaturgs Sems Šepards, ar kuru kopā Dilans radīja kompozīciju "Brownsville Girl", bītniku dzejnieks Alens Ginsbergs, kuram Dilans veltīja dziesmu "Desolation Row", Dilana dvēseles radiniece dziedātāja Patija Smita, kā arī viņš pats, sniedzot pirmo interviju kameras priekšā pēc 10 gadu pārtraukuma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!