Žans Pols Belmondo no dzīves šķīrās 88 gadu vecumā tikai pirms dažām dienām, 6. septembrī, nodzīvojis patiešām iespaidīgu mūžu abpus kinokamerai. Arī sirmā vecumā viņa dzimtenē Francijā Belmondo joprojām bija starp spožākajām ekrāna zvaigznēm – nacionālais lepnums, no kura bērēs 9. septembrī atvadījās ar militāru godu, skanot Enio Morikones mūzikai no filmas "Profesionālis" (Le Professionnel).

Belmondo bērēs Parīzē bija pulcējušies tūkstošiem aktiera pielūdzēju, atdot pēdējo godu bija ieradušies arī citi franču aktieri, tostarp Belmondo laikabiedrs un ekrāna partneris Alēns Delons. Oficiālo atvadu ceremoniju vadīja Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Žana Pola Belmondo (1933-2021) iespaidīgā karjera īsteni aizsākās tieši ar galveno lomu Žana Lika Godāra filmā "Līdz pēdējam elpas vilcienam", taču Belmondo bija īstens hameleons un nebūt neaprobežojās tikai ar Godāra filmās atveidotajiem dumpiniekiem. Godārs, Trifo, Šabrols, Melvils... Belmondo spēlēja visu franču "jaunā viļņa" nozīmīgāko autoru filmās – 60. gados atveidojot ap 40 lomu. Belmondo līdzās Alēnam Delonam kļuva par franču vīrišķības simbolu – viņš spēlēja gan melodrāmās, gan pārgalvīgās komēdijās, gan trilleros un detektīvos, turklāt bija slavens kā savu triku izpildītājs, kurš neizmanto kaskadierus.

Piedāvājam iepazīsties ar Žana Pola Belmondo 10 nozīmīgākajām kino lomām "Deutsche Welle" skatījumā.

Mišels, 'Līdz pēdējam elpas vilcienam' (1960)Žana Lika Godāra kulta filma nebija Belmondo aktiera debija, taču pārvērta 26 gadus veco aktieri par zvaigzni. "Līdz pēdējam elpas vilcienam" Belmondo atveidoja sīku noziedznieku Mišelu, kurš pēc automašīnas zādzības nogalina policistu. Viņš plāno bēgšanu uz Itāliju ar savu draudzeni, topošo amerikāņu žurnālisti Patrīciju, taču meitene sāk apšaubīt jūtas pret Mišelu, kad uzzina par noziegumu, virzot notikumus pretī izslavētajam traģiskajam finālam.

Leons Morēns, 'Leons Morēns. Mācītājs' (1961)Kad komuniste Bārnija (Emanuela Riva) iepazīstas ar izskatīgo mācītāju Leonu Morēnu, starp viņiem sākas kaislīgs strīds par Dievu. Viņi sāk regulāri satikties un pārrunāt dažādas intelektuālas tēmas, līdz Bārnija iemīlas mācītājā. Kritiķi filmu vērtē ļoti augstu, jo gan Belmondo, gan režisors Žans Pjērs Melvils šajā kamerdrāmā ievērojami attālinājās no ierastā gangsterfilmas žanra.

Adriens Dufurkē, 'Cilvēks no Rio' (1964)Filipa de Brokas ekscentriskā piedzīvojumu filma, kurā Belmondo parodē britu superaģentu Džeimsu Bondu, kļuva par kases grāvēju Francijā un pat saņēma "Oskara" nomināciju par labāko scenāriju.

Ferdinands Grifons, 'Trakais Pjero' (1965)

Līdz nāvei garlaikots ar ģimenes dzīvi un buržāzijas dzīvesveidu, Belmondo atveidotais Ferdinands aizbēg kopā ar savu bijušo draudzeni Mariannu. Viņi uzsāk noziegumu sēriju Francijas lauku reģionos, taču viss beidzas traģiski, kad Ferdinands apjauš, ka Marianna viņu ir izmantojusi. Filmas nosaukuma pamatā ir Mariannas dotā iesauka Ferdinandam – "Pjero" jeb skumjais klauns.

Kapella, 'Borsalino' (1970)

Alēna Delona atveidotais Sifredi un Belmondo atveidotais Kapella satiekas pagājušā gadsimta 30. gadu Marseļā, lai cīnītos par sievietes sirdi. Abi ātri vien kļūst par draugiem un sāk strādāt vietējo mafijas bosu labā, līdz nolemj paši kļūt par kriminālās pagrīdes pavēlniekiem. Filma guva milzu panākumus Eiropā.

Žans Leteljē, 'Bailes pār pilsētu' (1975)Vairāku jaunu sieviešu sērijveida slepkavības Parīzi paralizē bailēs. Žans Pols Belmondo atveido policijas izmeklētāju Žanu, kurš uzsāk slepkavas medības, vienlaikus cenšoties nokārtot rēķinus ar gangsteri Merkuci. Lieliska filma tiem Belmondo faniem, kas dievina spraigus trillerus ar sprādzieniem, mežonīgiem trikiem un ātriem auto.

Maiks Gošē, 'Dzīvnieks' (1977)


Kloda Zidī neprātīgajā komēdijā Belmondo zināmā mērā atveido pats sevi – profesionālu kaskadieri, kurš izpilda trikus kopā ar līgavu Džeinu (atveido Rakela Velča). Filmu neparastu padara fakts, ka lielāko daļu no redzamajiem trikiem izpilda pats Belmondo.

Žoss Bomons, 'Profesionālis' (1981)


Stāsts par slepeno aģentu Bomonu ir viens no nežēlīgākajiem Belmondo karjerā. Pēc tam, kad viņam tiek uzdots nogalināt kādu Āfrikas valsts diktatoru, Francijas slepenais dienests piepeši nodod Bomonu vietējās varas rokās. Bomons izbēg no cietuma pēc diviem gadiem un nolemj pabeigt sākotnējo uzdevumu, kā arī atriebties saviem bijušajiem priekšniekiem. Filmā skan ārkārtīgi populāra Enio Morikones mūzika.

Filips Žordans, 'Ārpus likuma' (1983)


Belmondo piedalīšanās daudzās gangsterfilmās atnesa viņam īstena "mačo" reputāciju, kurš ne aci nepamirkšķina, pirms nospiest mēlīti. Tāpēc nepārsteidz, ka aģenta Žordana loma tika rakstīta tieši viņam: filmā Žordans vajā Marseļas narkobaronus, līdz piepeši tiek pārcelts darbā uz Parīzi. Tas gan netraucē viņam gangsteru tvarstīšanā.

Profesors Bebels, '101 nakts' (1995)


Anjēzes Vardas unikālajā kinoprojektā piedalās teju viss Eiropas un ASV kino aktieru zieds: Marčello Mastrojāni, Alēns Delons, Žanna Moro, Hanna Šigula, Harisons Fords, Roberts de Niro, Džīna Lolobridžida un, protams, arī Žans Pols Belmondo. Tā ir savdabīga kino medija simtgadei veltīta komēdija, kurā ekscentriskais galvenais varonis – Kino kungs – reflektē par kino vēsturi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!