Foto: Lita Millere

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls" aicina skolēnus uz starptautisku laikmetīgās mākslas izstādi "Nenorunātās tikšanās", kas notiks no 13. decembra līdz 23. februārim. Izstāde veltīta zinātniskās fantastikas žanra iepazīšanai caur laikmetīgo mākslu. Atklāšanas dienā, 12. decembrī, pulksten 15.00 notiks skolotāju seminārs, kurā vispārējo un mākslas skolu pedagogiem būs iespēja pirmajiem iepazīties ar izstādi un tās pavadošo programmu.

Kā uzsver izstādes rīkotāji no LLMC, skolēniem izstādes apmeklējums būs aizraujošs veids, kā papildināt zināšanas un prasmes vairākos mācību priekšmetos – literatūrā, vizuālajā mākslā un citos – un aizdomāties par saistošām fantastikas tēmām ārpus skolas mācību programmas. Izstādē aplūkotie jautājumi skar gan kosmosa iekarojumus, kas atklājas 1970. gados radītajos latviešu mākslinieku darbos, gan nemirstību un vispārdrošākos nākotnes scenārijus. Izstāde uzdod drosmīgus jautājumus, kas aktuāli arī mūsdienu jauniešiem – kas ir kvīru kultūra, kiborgi un mākslīgais intelekts?

Izstādes apmeklējums būs kā ceļojums laikā – izmantojot LLMC sagatavoto ceļvedi – izstādes skaidrojošo vārdnīcu – no izstādes apmeklējuma būs iespēja gūt vairāk un noskaidrot atbildes uz jautājumiem, ko uzdod laikmetīgā māksla. Atbildes vari meklēt pats vai kopā ar izglītības programmu vadītājiem un mākslas vēstnešiem iepriekš pieteiktās ekskursijās.

Kopā ar fantastikas rakstnieci Ievu Melgalvi sastādītā radošās rakstības uzdevumā, iedvesmojoties no izstādē skatāmajiem iedomāto pasauļu – utopiju un distopiju – stāstiem, ikvienam būs iespēja attīstīt tēlus un nākotnes scenārijus zinātniskās fantastikas žanrā. Radošos uzdevumus un izstādes ceļvedi var lejupielādēt šeit.

Izstāžu zāle "Arsenāls" sadarbībā ar mākslinieci Evu Vēveri izveidojusi jaunu piedāvājumu skolēnu grupām (8.–12. klase) programmā "Latvijas skolas soma" – interaktīvu nodarbību "Ideju ģenerators: kā top instalācija?", kuras mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar modernās, laikmetīgās un konceptuālās mākslas formu – instalāciju – un tās veidošanas procesu. Nodarbības laikā skolēni pēc īsas izstādes apskates attīsta savas idejas par dotajām tēmam un veido paši savas instalācijas.

15. decembrī pulksten 13.00 –15.00 bērni un jaunieši (ieteicamais vecums 10+) radošajā darbnīcā kopā ar somu mākslinieci Ilvu Vesterlundu radīs zinātniskās fantastikas varoņus komiksu ilustrācijas tehnikā (angļu valodā).

9. decembrī un 12. janvārī pulksten 13.00–15.00 aicinām bērnus un jauniešus (ieteicamais vecums 10+) uz radošo darbnīcu kopā ar mākslinieci Ievu Balodi, kurā varēs apgūt analogā kino radīšanas brīnumu un kopīgi veidot abstraktas 16mm kino filmas cilpas, kuras turpat uz vietas tiks projicētas, izmantojot 16mm kino projektoru.

19. janvārī pulksten 13.00 –15.00 bērniem un jauniešiem (ieteicamais vecums 10+) būs iespēja apmeklēt radošās rakstības darbnīcu, ko vadīs rakstniece Ieva Melgalve.

9. februārī pulksten 13.00–16.00 bērnus (ieteicamais vecums 3+) kopā ar vecākiem varēs piedalīties Robotu dienā kopā ar mākslinieci Gundegu Eveloni un mūziķi Gundegu Graudiņu. Darbnīcā tiks radīti kustīgi un skanoši Marsmobīļi.

Izstādes rīkotāji aicina apmeklēt izstādi kopā ar visu vecumu bērniem, taču lūdz ņemt vērā, ka izstādē ir arī mākslas darbi, kas piemēroti skatītājiem tikai no 16 gadu vecuma. Tādēļ ekskursiju programmai izstādē ieteicams pieteikt 9. – 12. klašu skolēnus, bet ģimeņu brīvdienas kopā ar māksliniekiem piemērotas dažādām vecuma grupām.

Dalības maksa darbnīcās: ieejas biļete izstādē. Visi darbnīcām nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti. Vietu skaits darbnīcās ir ierobežots, tāpēc obligāta iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot anketu šeit vai rakstot mara@lcca.lv vai arsenals@lnmm.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!