Foto: Pixabay
Pavasarī allaž rodas domstarpības par to, kad ir labākais laiks sējas darbu cēlienam, tajā skaitā arī tomātu sēšanai dēstiem. Kamēr vieni sēj februāra beigās, tikmēr citi nogaida līdz pat martam.

Laikraksts "Latgales Laiks" aktualizējis tomātu sēšanas jautājumu, kā arī skaidro to, kas jāņem vērā, lai izaudzētu leknus dēstus. Kā uzsver medijs, sēšana ir atkarīga no tā, kur vēlāk dēsti tiks stādīti. Proti, ja tie tiks stādīti siltumnīcā, tad labāk tos sēt marta vidū, bet, ja atklātā laukā, tad ieteicamākais laiks ir marta beigas vai aprīļa sākums. Jāņem arī vērā, ka pastāvīgā vietā var izstādīt tikai 50 līdz 60 dienas vecus dēstus.

Medijs arī noskaidrojis labvēlīgākās dienas sēšanai pēc Mēness kalendāra 2019. gadā – tas ir 12., 15., 16., 17., 18., 19., 20. marts, kā arī 6., 7. un 8. aprīlis.

Ieteicamākā augsne, pārpiķēšanas brīdis un stīdzēšanas risinājumi

Foto: Shutterstock

Piemērotākā augsne

Kā apgalvo "Latgales Laiks", tad ieteicamākais variants augsnei ir kūdras un trūdzemes maisījums, kas sajaukts attiecībā 2:1. Tāpat vienu spaini augsnes var papildināt ar litra burku smilšu, divām ēdamkarotēm dubultā superfosfāta, 1,5 ēdamkarotēm karbamīda, vienu ēdamkaroti kālija sulfāta un vienu glāzi pelnu. Sēkliņas jāsēj augsnē 1 līdz 2 centimetru dziļumā.

Padomi dēstu pārpiķēšanā

Tomātus var pārpiķēt pēc aptuveni 10 līdz 12 dienām, kad ir atvērušās dīgļlapas. Kā uzsver medijs, dīgstus ņem aiz dīgļlapām, nevis aiz stublāja, ar irbuli paceļ saknītes, ieliek poda bedrītē un ar pirkstu viegli piespiež. Dīgstu droši var stādīt arī dziļāk, nekā tomāts ir audzis, tiesa, šāda metode īpaši pielietojama tādos gadījumos, ja tomātu stādi nedaudz ir paspējuši pastīdzēt. "Latgales Laiks" akcentē – dīgsti jāstāda mitrā substrātā, pēc iestādīšanas jāaplej ar siltu ūdeni. Darbus nepieciešams veikt diezgan veikli, jo jāņem vērā, ka katra kavētā diena aizkavē pirmā ziedķekara veidošanos.

Medijs arī noskaidrojis labvēlīgākās dienas tomātu dēstu pārpiķēšanai pēc Mēness kalendāra. Tās šogad ir divas – 13. un 14. marts.

Ko darīt, ja dēsti stīdzē

Dēstu stīdzēšanai ir divi iemesli, proti, tiem var būt pārāk maz gaismas vai telpā ir pārāk karsta temperatūra. Ieteicamākā temperatūra tomātu dēstu audzēšanai ir 18 līdz 19 grādi pēc Celsija. Gadījumos, ja mājoklī ir pārāk silti un dēsti sāk stīdzēt, tad var līdzēt telpu vēdināšana, bet var noderēt arī vēl viens knifiņš, piemēram, stīdzēšanu var savaldīt ar superfosfāta devu. Nepieciešams vien iebērt divas ēdamkarotes superfosfāta uz 10 litriem ūdens. Ar šo šķidrumu augi jāpalutina ik pēc divām nedēļām.

Padomi sēšanai siltumnīcā vai uz lauka, kā arī izstādīšanai

Foto: Shutterstock

Padomi sēšanai siltumnīcā vai uz lauka

Tomātus var izaudzēt arī bez dēstiem, bet tādā gadījumā uzreiz nepieciešams sēt sēklas atklātā laukā vai arī sitlumnīcā. Tiesa, tam neder visas tomātu šķirnes, jo bez dēstiem var audzēt tikai agrīnās šķirnes. Kā skaidro medijs, tās sēj aprīļa beigās, pēc 20. datuma, vēlams siltās dobītēs. Gadījumos, ja dobes vēl nav siltas, tad tās pāris dienas pirms sēšanas apsedz ar jebkādu melnu materiālu, lai augsne ātrāk sasilst.

Savukārt atklātā laukā tomātus var sēt bedrītēs, kurās vienlaicīgi reizē var iebērt vairākas sēklas. Pastāvīgā vietā dēstus stāda tad, kad izveidojas 1 līdz 2 īstās lapiņas.

Kā uzsver medijs, dobes jāapsedz ar neaustu audumu, citādi stādiņi aizies bojā. Šāda metode gan aizkavēs ražas nobriešanu. Medijs atgādina, ka augi ir izturīgāki un mazāk slimo, jo no paša sākuma aug gana bargos apstākļos.

Ieteicamākās dienas dēstu stādīšanai

Medijs iesaka tomātu dēstus siltumnīcās stādīt aprīļa vidū, jo tie nav tik siltumprasīgi kā paprika vai baklažāni, bet šādos gadījumos jāņem vērā arī tas, ka augsnei ir jābūt labi sasilušai.

Lai paātrinātu augsnes sasilšanu, to var palaistīt ar karstu ūdeni vai apsegt ar melnu plēvi. Ar šādu metodi jau pēc nedēļas varēs tomātu dēstiņus stādīt augsnē.

Medijs arī noskaidrojis labvēlīgākās dienas tomātu stādīšanai siltumnīcā pēc Mēness kalendāra – 15., 16., 17. aprīlis, 6, 7., 8., 12., 13., 17. un 18. maijs.

Kad stādīt tomātus uz atklāta lauka

Jāņem vērā, ka pavasara beigās un arī vasaras sākumā vēl var būt salnas, tāpēc jābūt uzmanīgam ar tomātu dēstu izstādīšanu. Tos var izstādīt maija sākumā, bet tikai tad tiem jābūt zem plēves vai neausta materiāla.

Tos neapsegtus var stādīt vien tad, kad ir beidzies salnu periods, kas lielākoties ir pēc 10. jūnija.

Kā noskaidrojis medijs, labvēlīgas dienas tomātu stādīšanai atklātā laukā pēc Mēness kalendāra – 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18. maijs un 13. jūnijs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!