Foto: Publicitātes foto
Suņu īpašnieki zina, cik emocionāli grūti ir plānot ceļojumu zinot, ka mājās jāatstāj savs četrkājainais draugs. Rezultātā atvaļinājums var pārvērsties par pārdzīvojumu gan dzīvniekam, gan īpašniekam. Tādēļ kinoloģe Diāna Kontakeviča dalās padomos, kā saplānot kopīgu ceļojumu ar savu ģimenes mīluli tā, lai to izbauda kā saimnieks, tā suns.

Pieradini suni pie gaidāmajiem ceļošanas apstākļiem

Ceļojums ar suni var kļūt par patīkamu piedzīvojumu, ja vien sāc laicīgi tam gatavoties un pieradināt suni pie ceļošanas apstākļiem. Ja ceļā nepieciešams ņemt līdzi pārvietojamo būri ceļošanai, tad sunim vajag pierast atrasties būrītī. Būri var izmantot gadījumos, ja ilgstoši brauc automašīnā, vai arī citās situācijās. Lai būris sunim neradītu stresu, pats galvenais, ko mums kā saimniekam jāiemāca sunim, ir atrasties būrī bez stresa.

Kinoloģe iesaka pieradināšanas procesu sākt nesteidzīgi, vislabāk jau pirms gaidāmā ceļojuma: "Sākotnēji suns pie būra jāpieradina. Pieradināšanas procesa laikā būrī var ievietot nelielus gardumus, lai suns aprod ar jauno platību. Vēlāk, kad suns jūtas brīvāk, tajā var ievietot kādu lielāku gardumu, kura apēšana prasa laiku, lai suns būrī uzkavētos ilgāk. Kad suns jau brīvi iet būrī, var lēnām sākt pieradināt savu mīluli arī pārbraucieniem mašīnā."

Pēc ekspertes teiktā, pirmais brauciens var ilgt, piemēram, tikai 10 minūtes, lai suns saprot, ka viss ir kārtībā un nekas slikts nav noticis. Ar katru nākamo reizi var palielināt brauciena ilgumu. Ja ceļojuma laikā paredzēts, ka dzīvniekam vajadzēs atrasties būrī diezgan ilgu laiku, tad vēl pirms došanās ceļojumā ieteicams suni nedaudz pieradināt, atstājot to būrī arī uz nakti, lai draugs pierod, ka tas kalpo kā guļamistaba.

Bieži vien nepieradinot dzīvnieku pie jaunajiem apstākļiem, rodas liels stress. Šādos gadījumos suni var piemeklēt vēdergraizes vai pat vemšana. Ļoti svarīgi, ka dzīvnieks būri uztver kā drošu vietu nevis pretēji – vietu, kas rada stresu.

Parūpējies par sunim ierastu barību

Plānojot ceļojumu, noteikti pārliecinieties, ka dzīvniekam līdzi ir pase ar ikgadēji veicamajām vakcīnām, un mājas mīlulis ir čipēts. Taču vajadzētu iepazīties arī ar konkrētā galamērķa dzīvnieku ceļošanas noteikumiem. Šo informāciju var atrast Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā.

"Jārēķinās, ka ceļojot ar ģimenes mīluli, var gadīties visādi. Mājdzīvnieks var nokārtoties ne tam paredzētā vietā, stresa gadījumā tam var būt slikta dūša, tāpēc noteikti ieteicams ņemt līdzi mitrās salvetes un maisiņus, kas vienmēr noderēs higiēnai un tīrībai," iesaka kinoloģe.

Tā kā ceļojuma laikā suns būs jābaro, tad kinoloģe rekomendē ņemt līdzi ierasto barību. "Ja dzīvniekam ir kādi iekšēji pārdzīvojumi un tiek nomainīta arī barība, tad dzīvnieks var piedzīvot stresu. Vislabāk ceļojuma laikā suni barot no speciālām rotaļlietām, kas paredzētas ilgai ēšanai, lai barošanas procesu padarītu kā aktivitāti. Piepildot šāda tipa rotaļlietu ar barību, tā tik viegli netiek ārā, līdz ar to sunim fiziski jāpiepūlas, kā rezultātā suns tiek nodarbināts un ēšanas process ir ilgāks. Suns nedaudz nogurst, un tiek nodarbināts dzīvnieka prāts," padomos dalās kinoloģe.

Dodoties ceļā, noteikti nedrīkst aizmirst arī par ūdeni, bet jāatceras, ka ne vienmēr suns stresa situācijā grib dzert. Ja sunim ir pārdzīvojumi, tad viņš var arī atteikties uzņemt šķidrumu, tāpēc suņu speciāliste rekomendē pagatavot buljonu, kas ir bez sāls un stiprām garšvielām, lai sunim tas būtu garšīgāks un būtu lielāka interese uzņemt šķidrumu.

Nodarbini savu mīluli ar dažādām aktivitātēm

Bieži vien ceļošana sunim ir diezgan neaktīva – suns mēdz būt noguris daudz vairāk tieši no nekā nedarīšanas.

Kinoloģe un zooloģe iesaka suni ceļojuma laikā nodarbināt, piemēram, mācot dažādas komandas un trikus. "Noteikti ir ieteicams izvēlēties tādas komandas, kas neprasa lielas kustības, bet prasa smadzeņu darbību, piemēram, komandas – dot ķepu, apgriezties ap savu asi vai sēdēt uz pakaļkājām. Pastrādājot ar savu mīluli vismaz 20 minūtes, uz nākamajām divām stundām mīlulis būs noguris un vēlēsies atpūsties. Tas ne tikai sunim, bet arī jums ļaus mierīgi izbaudīt ceļojumu," stāsta kinoloģe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!