Foto: Shutterstock
Ja vien neesi pati sev priekšniece un ik dienas neesi ieskauta kolēģu vidū, noteikti būsi saskārusies ar kādu visai kaitinošu kolēģi, kas diezgan bieži spēlē pa nervu stīgām.

Kolēģis, kurš visu laiku uzbāžas ar saviem apnicīgajiem jautājumiem vai slinkais darbinieks, kurš visu dienu var neko nedarīt, bet kaut kā darba dienas beigās iegūst visas uzslavas. Jā, teju ikvienā darbavietā ir kāds, kuru labāk redzam ejot, nevis nākot. "Businessinsider" izvirzījis sešus kaitinošākos kolēģu tipus un palīdz ar padomu, kā ar viņiem viegli tik galā, lieki negandējot nervus.

Sanāksmju tarkšķis

Foto: Shutterstock

Vēlam veiksmi tiem, kuru kolēģu vidū ir tas viens darbinieks, kurš katru sanāksmi pārvērš garos un garlaicīgos monologos. Cerība, ka kārtējā sapulce neievilksies, ir diezgan maza. Vēl jo vairāk tas ir sāpīgi tāpēc, ka bieži vien darba netrūkst, un ikviens ir rēķinājies ar savu laiku, bet šis konkrētais kolēģis, iespējams, pat ir aizrunājies par pilnīgi citu tēmu, nemaz neapjaušot, ka ir īsts "laika zaglis".
Viņiem ir visgarāk noformulētie priekšlikumi, kā arī komentārs par jebkuru tēmu. Retorisks jautājums? Tas viņiem ir svešs, jo viedoklis viņiem ir par visu.

Kā rīkoties:

Vienīgais veids, kā ar šiem tipiem cīnīties, ir neklusēšana. Izglāb pārējos kolēģus un un atgādini, ka laiks ir ierobežots.

Šādos gadījumos iespējams izmantot frāzes kā:

"Es vēlos būt droša, ka paspējam apspriest visus jautājumus, tāpēc turpināsim sanāksmi ar nākamo jautājumu."

"Mums ir dotas tikai 30 minūtes sanāksmei, tāpēc, lūdzu, komentārus un jautājumus pataupīsim noslēgumam."

"Tā ir lieliska ideja/ Tev taisnība. Taču šoreiz mēs vairāk koncentrējamies uz citu tēmu, tāpēc apspriedīsim šo priekšlikumu citreiz."

Ja jūti, ka konkrētais kolēģis tāpat nav uztvēris tavu domu gājienu, parunā ar viņu pirms nākamās sanāksmes. Vari pastāstīt, ka, pēc iepriekš novērotā, sanāksme vienmēr ievelkas, tāpēc būtu labi šoreiz koncentrēties tikai uz konkrēto lietu.

Ārkārtīgi ziņkārīgais

Foto: Shutterstock

Ziņkārīgie vienmēr jūtas tā, it kā viņiem būtu jāzina viss par tevi. Tavs attiecību statuss, dzīvesvieta, veselības vēsture, kā arī citas personīgas lietas, ar kurām dažkārt nevēlies dalīties ar citiem. Taču šie kolēģu tipi nesaprot robežas un uzstājīgi uzdos vienus un tos pašus jautājumus, līdz iegūs to, ko vēlējušies – informāciju par tavu privāto dzīvi.

Kā rīkoties:

Vissvarīgāk šādā situācijā ir saprast, ka tev nav jāatbild uz visiem viņa jautājumiem, ja vien to nevēlies. Bieži vien cilvēki nevēlas būt nepieklājīgi, tāpēc arī atbild uz šiem jautājumiem, taču tas nav tavs pienākums un tas nav arī sevišķi rupji, ja nevēlies dalīties ar šādu informāciju.

Šādos gadījumos vari izmantot frāzes kā:

"Tas ir privāti", "Kāpēc jautā?", "Es nejūtos ērti apspriest šādus jautājumus.", "Es labāk izvēlētos nerunāt par šādiem jautājumiem.", "Tas nav kas tāds, ko es vēlētos apspriest.", "Lai tas paliek starp mani un manu vīru/ārstu vai kādu citu."

Biroja sliņķis

Foto: Shutterstock

Kad esi ierakusies darbos līdz pēdējam, cenšoties paveikt neiespējamo, kāds kolēģis šo laiku var pavadīt spēlējot spēlītes telefonā, atbildot uz īsziņām vai skatoties smieklīgus video.Visiem jau sen ir skaidrs, ka šis kolēģis viegli "izslīd" cauri visai darba nastai, taču kaut kādā veidā viņš netiek pieķerts.

Kā rīkoties:

Šajā gadījumā tev ir divas iespējas – tu vari šo situāciju ignorēt vai vari neklusēt. Jāsaka, ka šī ir diezgan grūta izvēle, un bieži vien tieši ignorēšana ir labākais variants. Pastāv variants, ka šis kolēģis paspēj paveikt visu – gan padarīt uzticēto, gan vēl nedaudz atpūsties, bet tu to vienkārši nezini. Un, ja šādā gadījumā tu vērsies pie priekšniecības, var sanākt diezgan neglīta situācija. Šeit svarīgi arī saprast viņa lomu – ja viņš nekādā ziņā neietekmē tavu darbu, tad, iespējams, par to nevajag sevišķi uztraukties.

Tomēr, ja šāda attieksme darbā tev šķiet nepieņemama un viņš traucē tev strādāt, tad būtu tikai loģiski, ja tu neklusētu. Vislabāk šādās situācijās vispirms runāt ar pašu vaininieku. Ja tas neko neietekmē un nenonākat pie kāda kompromisa, tad, iespējams, vērts šajā situācijā iesaistīt darba devēju.

Pļāpu taša

Foto: Shutterstock

Cilvēki, kuri var runāt bez mitas ir savā ziņā kaitinoši. Vēl jo vairāk, ja šāds cilvēks ir kolēģu vidū un atrodas vietā, kurā tev nepieciešams koncentrēties. Jāsaka, ka šie cilvēki ir talantīgi, jo kaut kādā veidā viņi spēj tevi ievilināt nebeidzami garās sarunās, piemēram, kad dodies jau mājup. Šie cilvēku tipi parasti nesaprot vieglos mājienus, ka esi aizņemta, nogurusi vai tev steidzami jādodas prom un vēlies pabeigt sarunu. Vēl traģiskāk ir tad, kad šie cilvēki patiesībā ir ļoti jauki, kas padara izvēli, par kādu ne sevišķi pieklājīgu sarunas izbeigšanas veidu, vēl grūtāku.

Kā rīkoties:

Atceries, ka tev nav vienmēr jāiesaistās sarunās un jāziedo savs laiks ikvienā brīdī.

Šādos gadījumos vari mēģināt izmantot frāzes kā:

"Es pavisam drīz pabeigšu šo iesākto lietu. Vai varam šo apspriest nedaudz vēlāk, kad būšu brīvāka?"

"Man patiešām ir jāskrien, es jau kavēju."

Vēl viens labs veids, kā sarunai neļaut ievilkties, ir laika limita noteikšana. Sarunas sākumā pasaki: "Man ir tikai piecas minūtes, stāsti, kas uz sirds." Ja jūti, ka vārdu uzplūdā kolēģis ir aizrunājies, mēģini ieskatīties pulkstenī vai veikt kādu citu signālu, kas viņam atgādinātu, ka laiks sarunai ir iztecējis.

Skaļais darbinieks

Foto: Shutterstock

Tu centies koncentrēties, bet te pēkšņi par sevi atgādina skaļais kolēģis, kurš iesmejas tik skaļi, ka izsit pilnībā visus strādājošos no darba ritma. Tikpat labi tieši darba spraigākajā brīdī viņš atbild uz telefona zvanu, nemaz nepieklusinot balsi. Varbūt viņš ir tas, kurš izdomājis sevi atalgot ar kādu veselīgu našķi, graužot burkānu tik skaļi, ka skaņa iet caur kauliem. Jā, tas ir biroja skaļākais kolēģis.

Kā rīkoties:

Ja tev ir skaļi kolēģi, pavisam noteikti – koncentrēšanās darbā ir visai sarežģīta lieta.Vislabāk šādā situācijā būt patiesai. Pavisam iespējams, ka šis konkrētais kolēģis, pat nenojauš, ka ir tik skaļš un traucē pārējiem.

Centies viņam pieklājīgi pajautāt, piemēram, vai ir iespējams šo zvanu turpināt kādā citā telpā, pieminot to, ka tev ir grūtības koncentrēties.

Ja tu vilcināsies ar šādu lūgumu, padomā, kā tu justos, ja netīšām būtu aizrunājusies pa telefonu, pat neiedomājoties, ka traucē citiem, bet pārējie kolēģi dusmīgi uz tevi noskatītos, neko nebilstot.

Viszinītis

Foto: Shutterstock

Šim kolēģu tipam ir viedoklis par visu. Viņš ir visinformētākais, viszinošākais, kā arī visgudrākais. Viņš zina visu nevien par sevi, bet arī par tavu darbu, pat tad, ja zināšanas šajā jomā viņam nav visspēcīgākās.

Kā rīkoties:

Viszinīšu spēks slēpjas uzmanībā, ko tu viņam velti. Ja vairs nevēlies dzirdēt viņa gudrības, nepievērs šim kolēģim uzmanību. Ļauj viņam izrunāties, jo līdz ko viņš būs sapratis, ka viņā neviens neklausās, viņš meklēs kādu citu, kam uzticēt un nodot savas zināšanās.

Ja patiešām kaut ko vēlies atbildēt, vari mēģināt ar – "paldies, es par to padomāšu.". Šāda atbilde neliks iesaistīties garākās sarunās.

Tāpat vari mēģināt viņu pārtraukt pirms viņš vispār ir sācis runāt. Ja tu jūti, ka viszinītis tūdaļ sāks bārstīt savas gudrības, nomaini tematu vai pasaki, ka tagad laiks pastrādāt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!