Foto: Shutterstock
Lai saņemtu abonēto presi, vēstuli no tālām zemēm vai kādu sūtījumu, ir nepieciešama pastkaste,taču tās ieviešana prasa ievērot pāris nianses, par kurām paši varbūt pat neiedomātos.

Pieņemtie standarti

Amerikāņu filmās esam pamanījuši dažādas neparastu formu pastkastes, taču ne visas formas un izmēri var tikt ieviesti pie mums, jo ir noteikti standarti, kas jāievēro, lai sūtījums tiktu saņemts. Ja noteiktie standarti netiek ievēroti, pasta sūtījums var netikt saņemts, tāpēc labāk to zināt un neradīt pārpratumus.

Ministru kabineta noteikumos minēti sekojoši standarti:

  • Pastkastītes ierīko tā, lai būtu viegli aizsniegt to augšējo malu, kurai jābūt ne augstāk kā 165 cm no grīdas (zemes).
  • Pastkastītes izmēram un pastkastītes atvēruma izmēram jābūt tādam, lai tajā varētu ievietot vienkāršas vēstules A4 formātā.
  • Pastkastītēm jābūt izgatavotām no izturīga materiāla.
  • Pastkastītēm, kuras izvieto ārpus ēkas, jābūt aizsargātām no nokrišņu iekļūšanas.
  • Daudzdzīvokļu mājās pastkastītes novieto pirmā stāva kāpņu telpā. Ja daudzdzīvokļu mājas pirmajā stāvā nav kāpņu telpas vai kāpņu telpā tehnisku iemeslu dēļ pastkastītes novietot nav iespējams, tās novieto otrā stāva kāpņu telpā.
  • Uz pastkastītēm, kas novietotas daudzdzīvokļu mājās, norāda dzīvokļa numuru vai juridiskās personas nosaukumu.
  • Pie atsevišķām savrupmājām, viensētām, arī dvīņu un rindu mājām (turpmāk – privātmājas) pastkastītes novieto pie mājas teritorijas ieejas žoga (sētas) vai citā labi apgaismotā un drošā vietā, kas ir pieejama pastniekam (pasta piegādātājam) jebkurā laikā.
  • Uz pastkastītēm, kas novietotas pie privātmājām, norāda mājas numuru vai mājas nosaukumu un dzīvokļa numuru, ja tāds ir.

Noteikumu neievērošana var kavēt pasta saņemšanu, tāpēc radītie šie vienojošie standarti. Ja šie standarti netiek ievēroti, tad par salijušu laikrakstu neaizsargātā pastkastē mēs pretenzijas nevarēsim izteikt, jo apstākļi gluži vienkārši nav atbilstoši. Sarežģītākos apstākļos pasta sūtījums var netikt saņemt vispār, piemēram, ja pastkaste ir vaļēja vai sūtījumu nevar tajā ielikt. 

Un tomēr, ja pastkaste kaut kādā mērā neatbilst standartiem un pastnieks nespēj pildīt savus darba pienākumus, sūtījums tiks nogādāts atpakaļ pastā. 

Skaistās pastkastes

Tas, ka mums pieņemti noteikti standarti pastkastītes izveidei, nebūt neliecina, ka nevaram būt radošāki tās pasniegšanā. Lai arī veikalu piedāvājumos pastkastītes ir dizainā līdzīgas, tās var papildināt ar līmplēvēm, zīmējumiem un apgleznot tās. Ja pastkastīte ir izvietota ārā, tad to var papildināt ar ziediem, iekarināmiem dekoriem, pielāgojot sezonai un svētkiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!