Foto: Shutterstock
Tad, kad laikapstākļi beidzot ir kļuvuši pietiekami silti, lai baudītu saules starus un pavadītu laiku ārpus telpām, netrūkst cilvēku, kas prieka vietā no uzturēšanās saulē iegūst ādas apdegumus. Pastāv dažādi veidi, kā no tiem izvairīties, bet kā rīkoties tad, ja apdegumi jau ir gūti – kā uzlabot pašsajūtu un ādas stāvokli?


Speciālisti norāda, ka pat tad, ja ādas stāvokli izdodas uzlabot, un pēc laika tā šķiet vesela, ilgtermiņā apdegšanā saulē vienmēr ir bīstama. UV stari ir kaitīgi un izraisa vēzi, un to nodarīto kaitējumu atgriezt nav iespējams. Tāpēc ir ļoti būtiski vienmēr pirms sauļošanās lietot krēmus ar UV staru aizsargfiltriem. Tie jālieto arī tad, ja vienkārši pavadi laiku saulē, piemēram, strādā, pastaigājies vai dari kaut ko citu.

Neapdomīga sauļošanās – ceļš pie onkologa

Foto: Shutterstock

Ārsts un biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls norāda, ka veselībai var būt kaitīga pat īslaicīga uzturēšanās saulē, tāpēc ikvienam ir nepieciešams padomāt par ādas aizsardzību.

Lai sevi pasargātu, speciālists iesaka lietot krēmu, kura SPF ir vismaz 20. Ja āda ir kaut nedaudz jutīga, jāizvēlas aizsargkrēms ar lielāku aizsardzību, bet, ja tava āda ir gaiša un ļoti jutīga, izvēlies krēmu, kam SPF ir 50. Atceries, ka saules aizsargkrēms ir jālieto arī tad, ja apsārtums neveidojas. Krēms jālieto tad, ja saulē plānots uzturēties vairāk par piecām minūtēm.

"Tas ir ceļš pie kosmetologa, pēc tam pie dermatologa un pēc tam pie onkologa," par sauļošanos bez nepieciešamās aizsardzības saka Karls. Nevērīga attieksme pret savu veselību, dodoties saulē, var neradīt tūlītējas sekas – melanoma parasti parādās cilvēkiem, kas pārsnieguši 40 gadu vecumu.

Plašāk par to, kāpēc pirms sauļošanās nepieciešams lietot aizsargkrēmu, kā arī to, kādas ir melanomas galvenās pazīmes, lasi šeit.

Kļūdas, kas kaitē izskatam un veselībai


Foto: stock.xchng

Nereti gadās, ka pat tad, ja esi uzklājusi saules aizsargkrēmu, gadās gūt saules apdegumus. Parasti tas notiek tāpēc, ka esi pieļāvusi kādu kļūdu, piemēram, izvēlējusies sauļošanās krēmu ar pārāk zemu aizsardzības līmeni vai pēc tā uzklāšanas esi iegājusi nopeldēties.

"Health" norāda, ka sauļošanās krēms ir jāuzklāj pirms došanās saulē, nevis pludmalē. Krēms ir jāuzklāj apmēram 30 minūtes pirms došanās ārā. Krēmam nepieciešams laiks, lai uzsūktos un izveidotu aizsardzību tavai ādai. Ja ar aizsarglīdzekli ieziedīsies, atrodoties saulē, paies vēl kāds laiciņš līdz brīdim, kas sauļošanās kļūs droša.

Tāpat ir jāatceras, ka saules stari kaitē ne tikai ādai, bet arī acīm. Saulesbrilles nav tikai stila elements. Ja vēlies izbaudīt saules pieskārienus, dari to droši un parūpējies arī par savām acīm – valkā saulesbrilles. Iegādājoties saulesbrilles, pārliecinies, ka tās aizsargā pret UV stariem

Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nereti apdeg saulē, ir tas, ka viņi vienkārši uzklāj pārāk maz sauļošanās krēma. Tāpat populāri ir dažādi izsmidzināmie krēmi – cilvēki bieži aizmirst, ka arī tos ir nepieciešams iemasēt ādā. Par citām kļūdām, ko cilvēki pieļauj, lietojot saules aizsargkrēmus, tu vari uzzināt šeit. Iespējams, ka saules apdegumus izraisa nezināšana par pareizu krēmu lietošanu.

Ko darīt, lai apdegumi nebūtu tik mokoši

Foto: Shutterstock

Tad, ja tev nav izdevies sevi pasargāt, pastāv vairāki veidi, kā uzlabot savu pašsajūtu un palīdzēt ādai atkopties. "The Huffington Post" uzsver, ka pats pirmais, kas jādara, ja parādās apdegumi, ir pārtraukt uzturēšanos saulē. Pēc tam jānovērtē apdegumu nopietnība – lielākajā daļā gadījumu ir iespējams tikt galā saviem spēkiem.

Viena no pirmajām lietām, kas jādara, ir netīrumu un sāļā ūdens, ja esi atpūtusies pie jūras, noskalošana. Ieej vēsā dušā, bet raugies, lai ūdens spiediens būtu neliels un vēl vairāk netraumētu tavu ādu. Atvēsināties vari arī vannā ar remdenu ūdeni. Nelieto ziepes vai dušas želeju, neberz sevi ar sūkli – tā tu vēl vairāk nodarīsi pāri savai ādai. Slaukoties ar dvieli, esi uzmanīga – maigi nosusini savu ādu.

Pēc tam bagātīgi uzzied losjonu vai krēmu, kas paredzēts ādas stāvokļa uzlabošanai pēc sauļošanās. Ja tev ir parādījušās čūlas, tās neaiztiec. Ārī krēmu vai losjonu, kas paredzēts ādas stāvokļa uzlabošanai, uzliec maigi un saudzīgi – nemēģini to ieberzēt ādā.

Tāpat atceries, ka pēc apdegšanas saulē ir nepieciešams lietot daudz šķidruma, lai izvairītos no atūdeņošanās. Un protams, izvairies no atkārtotas apdegšanas!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!