Foto: Shutterstock
Vismaz 400 gramu dārzeņu un augļu iekļaušana ikdienas ēdienkartē ir neatņemama veselīga uztura sastāvdaļa, tomēr gada vēsākajā periodā to daudzveidība un pieejamība svaigā veidā ir ierobežota. Alternatīva ir saldēti augļi, ogas un dārzeņi, taču – cik tie ir veselīgi? Komentē "Rimi" veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

"Saldētie produkti ir izcils un ērts palīgs virtuvē, jo, netērējot laiku mazgāšanai, mizošanai un griešanai, tos uzreiz var pievienot dažādiem ēdieniem. Piemēram, ar dažādu dārzeņu maisījumu var papildināt zupas un sautējumus, bet dārzeņus var arī vienkārši apcept uz pannas ar olu, un jau sanāk pamatēdiens," stāsta Olga Ļubina.

Šobrīd veikalos ir pieejami dažādi dārzeņu maisījumi: gan vienkārši burkāni ar zaļajiem zirnīšiem, gan arī citas kombinācijas ar pupiņām, kukurūzu, papriku un ziedkāpostiem. "Interesanta tendence, kas novērojama veikalu plauktos, ir maisījumi, kuros dārzeņi jau apvienoti ar piedevām – ogļhidrātus saturošiem produktiem, piemēram, rīsiem. Izvēloties šādus maisījumus, ir iespēja ne vien uzreiz tikt pie pamatēdiena, bet tas ir arī labs veids, ka ietaupīt laiku ēdiena gatavošanai steidzīgajā ikdienā," norāda uztura speciāliste.

Ļubina turpina stāstot, ka saldēto dārzeņu, ogu un augļu kvalitāte un garša var būt augstāka nekā svaigie analogi veikalā: "Dārzeņus un augļus, ko izmanto saldēšanai, ievāc vien tad, kad tie jau ir nogatavojušies. Toties svaigus dārzeņus ievāc vēl "puszaļus", ņemot vērā, ka paiet laiks, līdz tos nogādā veikalā."

Uzturvērtība saldētiem un svaigiem produktiem gan nedaudz atšķiras. Īpaši tas sakāms par C un daļēji arī B grupas vitamīniem, jo tie nav termiski stabili un saldēšanas laikā izzūd. Toties šķiedrvielas un mikroelementi, piemēram, kālijs, magnijs, fosfors un dzelzs, saglabājas arī saldētos dārzeņos un ogās. "Būtu jāņem vērā, ka arī svaigos augļos un dārzeņos, tos ilgstoši un nepareizi uzglabājot, vitamīnu koncentrācija mazinās. Piemēram, ja spinātus atstājam uz galda vai uzglabājam atvērtā iepakojumā ledusskapī vairāk nekā vienu vai divas dienas, termiski nestabilie vitamīni iet zudumā," atklāj Ļubina.

Saldētas ogas un augļi ir arī veids, kā bagātināt savu uzturu ar šķiedrvielām un minerālvielām, vienlaikus padarot maltīti garšīgāku bez milzu tēriņiem. Piemēram, saldētas zemenes vai avenes ir krietni lētākas nekā svaigas ogas ziemā. Tās var pievienot jogurtiem, putrām, dažādiem desertiem utt. "Viens no maniem favorītiem ir saldēts mango. Tas vienmēr garšo ļoti labi – salds un gatavs atšķirībā no svaiga mango, ko mēdzam nopirkt veikalā. Atkausētu un sablendētu mango iesaku pievienot grieķu jogurtam vai biezpienam zaptes vietā," iesaka eksperte.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!