Ņemot vērā visus pienākumus un uzdevumus, kurus jāpaspēj pabeigt līdz gada beigām, nemaz nerunājot par garo darāmo darbu sarakstu pirms Ziemassvētkiem, gada brīnišķīgākais laiks daudziem var kļūt arī par vienu no saspringtākajiem. Gandrīz katrs otrais Latvijas iedzīvotājs atzīst, ka laiku, ko veltīt sev Ziemassvētku laikā sev, atrod reti vai nekad. Psiholoģe Kristīne Dūdiņa dalās ieteikumos, ko darīt, lai svētkus sagaidītu mierīgāk un ar lielāku viegluma sajūtu.

"Ikea" aptaujas par Ziemassvētkiem* dati liecina, ka gandrīz katrs ceturtais Ziemassvētku laikā juties tik noguris, ka vēlējies, lai svētki ātrāk paietu. Un gandrīz katram otrajam valsts iedzīvotājam nākas uzņemties uz saviem pleciem visus pienākumus, kas saistīti ar mājokļa uzkopšanu un dekorēšanu, ēdiena pirkšanu un gatavošanu, kā arī dāvanu sarūpēšanu.

Necenties sasniegt perfekciju

Svētku laikā mēs bieži zaudējam kontroli un ļaujamies stresam dažādu iemeslu dēļ. Tieksme pēc perfekcijas un nepietiekams atbalsts no mūsu tuvākajiem, lai dalītu pienākumus un atbildību, ir daži no tiem. Klīniskā psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā terapeite Kristīne Dūdiņa uzsver, ka Ziemassvētku laikā spriedzi var radīt sociālais spiediens, lai svētki būtu perfekti, un laika trūkums visu darbu paveikšanai. To var palielināt arī attiecību dinamika ģimenē, kas ne vienmēr atbilst idealizētajam Ziemassvētku priekšstatam, vai vientulības sajūta.

"Lai nepakļautos spiedienam radīt ideālus Ziemassvētkus, cenšoties atdarināt filmās redzēto vai to, kā svētkus svin citi, atcerieties savas vērtības un prioritātes. Ko Ziemassvētki nozīmē jums? Tuvība un kopīga laika pavadīšana ar ģimeni, tuviniekiem un draugiem, kopīga piedalīšanās priecīgās aktivitātēs – lai arī kas tas būtu, izvirziet mērķus, kas atbilst jūsu prioritātēm, un centieties neuzņemties papildu pienākumus," saka Kristīne Dūdiņa.

Sadaliet darba slodzi un gatavojieties svētkiem laikus

Ziemassvētku aptauja atklāj, ka gandrīz katrs trešais Latvijas iedzīvotājs pirms Ziemassvētkiem parasti veic mājas ģenerāltīrīšanas darbus. Interjera dizainers Darius Rimkus dalās ar padomiem un ieteikumiem, kā neatstāt visu uz pēdējo brīdi, lai jūs varētu izbaudīt un ienest Ziemassvētku noskaņu mājīgākā mājoklī.

"Risinājums ir sadalīt mājas darbus atsevišķos posmos un ieplānot to veikšanu nedēļas, vairāku nedēļu vai pat mēneša garumā. Var šķist neiespējami visas atvilktnes un plauktus virtuvē iztīrīt vienlaicīgi, taču, ja jūs ieplānosiet iztīrīt tikai vienu no tiem un veltīsiet tam vienu vakaru vai nedēļas nogali, tas šķitīs paveicams. Tādējādi ģenerāltīrīšanas veikšanai būs nepieciešama pusstunda, nevis vesela nedēļas nogale," saka Rimkus.

Viņš arī atgādina vēl vienu vienkāršu likumu: organizētā mājoklī vienmēr ir vieglāk un ātrāk uzturēt kārtību, tāpēc ir labi izveidot paradumu mantas kārtot pēc to funkcijām vai istabas, un atrast tām piemērotus uzglabāšanas risinājumus. "Šeit ļoti noder dažādas kastes un kārbas. Tās ļauj organizēt mantas plauktos, atvilktnēs vai virtuves skapīšos, aizņemot mazāk vietas un atvieglojot mantu atrašanu. Ja vienreiz veltīsiet laiku un pūles, lai organizētu savas mantas un pārliecinātos, ka katrai no tām mājās ir konkrēta vieta, tad uzkopšana vai lielie tīrīšanas darbi pirms svētkiem vienmēr būs vienkāršāki un būs vieglāk atrast vairāk laika sev, dāvanu meklēšanai vai jebkam, kas sagādā prieku un labas emocijas," saka dizainers.

Kad mazāk ir vairāk

Lai gan Ziemassvētki parasti asociējas ar pozitīvām emocijām, katrs desmitais Latvijā atzīst, ka svētku laikā izjūt apkārtējo spiedienu izjust svētku noskaņu un būt priecīgam. Psiholoģe šajā gadījumā iesaka veidot reālus plānus, kas atbilst katra vajadzībām un iespējām.

"Izvēlieties darīt to, kas jums sagādā prieku un ir svarīgi jūsu labsajūtai, un atsakieties no mazāk svarīgām aktivitātēm. Dažas vienkāršas un jēgpilnas aktivitātes vai pat tradīcijas padarīs svētkus skaistus, bet ne pārāk nogurdinošus. Svarīgi ir arī ieklausīties sevī, atpūsties un novērtēt to, kas ir, netiecoties pēc perfekcijas," saka Dūdiņa.


Ziemassvētku brīvdienās mēs mēdzam pavadīt daudz laika kopā ar ģimeni un draugiem, taču psiholoģe atgādina, ka pat īsi brīži, kad varam pabūt vienatnē tikai paši ar sevi, var būt vērtīgi. Apstājieties un izmantojiet šo laiku, lai ieklausītos sevī un pārliecinātos, ka jūtaties labi. Tas palīdzēs saglabāt līdzsvaru, izvairīties no konfliktiem un sevis pārslogošanas ar pienākumiem un uzdevumiem. Katrs no mums ir individuāls, un mūsu vajadzības pēc personīgā laika ir ļoti atšķirīgas ­– kādam pietiek ar īsu brīdi, bet citam nepieciešamas vairākas stundas dienā. Tāpat ir svarīgi pārrunāt savas vajadzības ar tuviniekiem, lai visi justos labi, ievērotu robežas un nerastos domstarpības.

Domstarpības un konfliktus visbiežāk izraisa atšķirīgas vēlmes un vajadzības. Psiholoģe iesaka apzināti izvēlēties apspriest šos jautājumus ar interesi un pacietību, nevis cīnīties par to, kuram ir taisnība. Plānojiet vairāk jautru aktivitāšu, kas atbilst katra vajadzībām, lai radītu pozitīvu atmosfēru. Ja rodas spriedze, paņemiet pārtraukumu un laiku arī sev. Ja tomēr nonākat līdz konfliktam, mēģiniet būt iejūtīgi, uztveriet šīs domstarpības kā iespēju iepazīt vienam otru vēl tuvāk un labāk un visu atrisināt izrunājoties.

*Tiešsaistes aptauju par Ziemassvētkiem pēc "Ikea" pasūtījuma 2023. gada septembrī veica pētījumu uzņēmums "Norstat". Tajā piedalījās vairāk nekā 500 Latvijas iedzīvotāju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!