Foto: Shutterstock
Ne vienam vien herbāriju veidošana asociējas ar ļoti patīkamām bērnības atmiņām, un tieši tāpēc tās vērts atsvaidzināt. Starp citu, herbāriji ir lielisks papildinājums interjeram, jo ielikti rāmīšos, tie var kalpot kā nelieli mākslas darbi pie sienas.

Kā veido herbāriju?

Herbāriju pamatā ir dažādi augi, kas ievākti dabā, un tās var būt ne tikai koku lapas, bet arī zāles stiebriņi, ziedi, pumpuri un kātiņi. Dažkārt tieši neparastākās lietas pēc nospiešanas izskatās visinteresantāk, tāpēc dabas materiālu ievākšanas procesā nevajag baidīties no eksperimentiem. Ja tiek ievāktas lapas, tad tās noteikti jāņem ar visiem kātiņiem, jo dekorācijās tā izskatīsies interesantāk. Rudens sezonā var ievākt jebkuras krāsainās koku lapas, zāli, dažādas nezāles, pļavu puķes, smilgas un visdažādākos ziediņus gan no dārza, gan tuvākās apkārtnes. Starp citu, var izmantot arī dažādus telpaugus, piemēram, orhideju ziedus, sanpaulijas lapas, rožu ziedlapiņas, grieztos ziedus un citus zaļumus un krāšņumus.

Foto: Shutterstock

Kad dabas materiāli savākti, tie kārtīgi jāizžāvē un jāsaspiež. Vienkāršākais veids, kā to darīt, ir ieliekot materiālus starp biezas grāmatas lapām, taču jāuzmanās, lai augi nebūtu slapji, citādi tie sabojās grāmatu. Vislabāk drošības nolūkos vienmēr atvērumā ieklāt pergamenta papīru, polietilēna maisiņa kārtu vai virtuves dvieļa sloksni. Dabas materiāli šādi jāglabā aptuveni divas nedēļas – tas ir pietiekams laiks, lai augs izžūtu un arī tiktu labi nopresēts. Pa to laiku, kamēr augi žūst, var sagatavot un izplānot tālāko noformējumu.

Herbārija noformēšana

Jau no vēsturiskiem laikiem herbāriji tiek godam atrādīti rāmīšos, un patiesi, šis ir viens no skaistākajiem to pasniegšanas veidiem. Jebkurā foto rāmītī uz balta fona uzlikti un ar nelielu daudzumu līmes pielīmēti dabas materiāli labi izcelsies, turklāt noformējumu var veidot pēc katra paša gaumes. Var veidot kolāžas veida noformējumu ar vairākiem rāmīšiem, bet var arī salikt vairākus dabas materiālus zem viena stikla.

Bērniem noteikti patiks izpausties vēl radošāk – papildināt fonu ar krāsainiem zīmējumiem. Lapas fonu var izkrāsot ar guašu krāsām vai krītiņiem un tad salīmēt pa virsu nospiestās lapas un augus. Šādi izveidotus darbus var izkārt striķītī ar knaģīšiem, var ielikt rāmīšos vai skaisti izkārtot foto albumā. Izstāde ar šādiem mākslas darbiem būs piedzīvojums gan lieliem, gan maziem, par to nav šaubu.

Foto: Shutterstock

Herbārijus var ne tikai ielikt aiz stikla un piekārt pie sienas, tie lieliski noderēs arī sveču liešanas procesā. Izkārtojot tos gar formas malām, pirms ielieta sveces masa, tiks radīts skaists noformējums. Šeit var izmantot gan stingrāk nospiestus dabas materiālus, gan ne tik plānus.

Starp citu, šāda nodarbe ne tikai attīstīs radošo fantāziju, bet arī izglītos mazākos ar augu nosaukumiem, to izmantojumu, tāpēc nodarbi patiesi vērts ieviest katram kādā no tumšajiem vakariem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!