Foto: Shutterstock
Plīts pelnus kaisu uz ogulājiem pret miltrasu un kā mēslojumu ķiršiem. Bet vai tie der arī rozēm? Rudenī uz lapām bija brūni plankumi. Vai var kaisīt uz šīm lapām? Jautā Gunārs Aizkrauklē.

Malkas pelnus uz rožu krūmiem rudenī var kaisīt droši, teic rožkope Daila Trubiņa. Pelni ir labs organiskais mēslojums, kas satur rozēm tik vajadzīgo kāliju, kas veicina imunitāti, labāku rožu dzinumu nobriešanu. Līdz ar to augs ir izturīgāks pret slimībām. Pelni ierobežo arī dažādu sēņu ierosinātu slimību attīstību. Nelieliem krūmiem pietiks ar trim saujām pelnu. Lieliem, veciem krūmiem pelnus var kaisīt bagātīgāk. Taču nepārspīlējot – lai redz cauri zemi. Pa saujai der uzkaisīt arī uz dzinumiem un lapām.

Šovasar tiem, kas pietiekami nepiebaroja augus, slapjā vasara rozēm veicināja lapu brūnplankumainību un lapbiri. Taču pelni vien šajā gadījumā nelīdzēs. Slimības bojātās lapas, kad tās nobirušas, savāc un sadedzina.

Slimās lapas nedrīkst likt kompostā!

Rozēm, kas vēl aizvien Dailas Trubiņas dārzā ir zaļas un dzīvelīgas, lapas netiks norautas. Arī dzinumu galvenā apgriešana notiks pavasarī. Nekāda lielā segšana arī nenotiek – tā atlasa izturīgākās šķirnes. Taču katram sava pieredze, jo, piemēram, Rundāles pils rožu dārzā rozes gan atlapo, gan apgriež rudenī pirms rūpīgas sasegšanas ieziemojot.

Labs variants ir tagad, vēlu rudenī vai ziemā uzbērt pelnus, bet pavasarī apsmidzināt ar tradicionālo Bordo šķīdumu. To var apvienot ar augļukoku profilaktisko miglošanu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!