Ko mēs zinām par Phenjanu? Tā ir Ziemeļkorejas galvaspilsēta, kas atrodas Tedonganas upes krastos, tās ir slavena ar pasaulē lielāko neapdzīvoto ēku, pasaulē lielākajiem šoviem, bet galvenokārt, tā ir bēdīgi slavena ar kodolieročiem, par kuriem brīdina Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns. Taču ir vēl desmit lietas, par kurām neviens nerunā, bet kuras ir vērts zināt.


Ziemeļkorejas alus

2000.gadā Ziemeļkoreja no Lielbritānijas nopirka alus darītavu, ko pārveda uz savu valsti un pēc diviem gadiem uzsāka darbu netālu no Phenjanas. Vispazīstamākā no vietējām alus šķirnēm ir "Taedonggang". Alum ir bieza, tumša konsistence un tas ir nosaukts par godu upei, kas plūst cauri Phenjanai.

Drīkst lietot mobilo telefonu

No janvāra tūristi Ziemeļkorejā drīkst ievest savus mobilos telefonus, tie vairs nav jāatstāj pierobežā. Tagad ikviens var ņemt līdzi savu tālruni, bet aktīvu SIM karti, iespējams iegādāties lidostā. SIM karte ļaus saņemt un veikt zvanus arī uz ārzemēm, tomēr zvani esot dārgi, līdz pat trīs latiem minūtē. Kopumā Ziemeļkorejā ir vairāk nekā 2 miljoni telefonu lietotāji.

Viņiem patīk dziedāt

Lielākajai daļai ziemeļkorejiešu ļoti patīk dziedāt. Viņi labprāt izpilda pazīstamas popmūzikas dziesmas. Joprojām viena no mīļākajām grupām Ziemeļkorejā ir "Bītli". Ziemeļkorejieši labprāt dzied Bītlu dziesmas "Hey Jude", "Yellow Submarine", kā arī Selīnas Dionas un "Carpenters" dziesmas. Pašu ziemeļkorejiešu slavenākā grupa ir "All-girl band Moranbong".

Volejbols

Foto: AFP/Scanpix

Viens no populārākajiem sporta veidiem Ziemeļkorejā ir volejbols, ko ļaudis mēdz spēlēt pat darba dienu pusdienu pārtraukumos. Volejbola tīkli tiek uzvilkti jebkurā atklātā vietā, piemēram, autostāvvietās. Korejiešiem patīk arī reslings.


Dziļais metro

Phenjanas metro atrodas 100 metru dziļā pazemē. Lai turp nokļūtu, ar eskalatoru jābrauc aptuveni piecas minūtes līdz metro stacijai. Arī brauciena laiks no vienas stacijas līdz otrai prasa ilgāku laiku nekā citās valstīs. Uz metro staciju sienām nav reklāmu, lai nenovirzītu cilvēku domas. Sienas ir tikai baltā krāsā. Metro tīkls sastāv no divām līnijām un 17 stacijām. Iedvesmojoties no Maskavas metro, daudzās stacijās ir greznas lustras.

Traki uz kimči

Kimči (kimchi) ir marinēti dārzeņi – ziemeļkorejiešu kārums, ko katra saimniece gatavo pēc savas receptes, līdz ar to vienādi garšojošu kimči nav. Marinēto dārzeņu gatavošana ir laikietilpīga, tomēr esot tā vērta. Ziemeļkorejā esot teiciens, ka vispirms ir jāpagaršo, kā sieviete prot pagatavot kimči un tikai tad viņu varot precēt.

Vienotība

Ziemeļkorejiešiem, šķiet, nekad nav problēmu izveidot taisnu līniju. Tas ir tādēļ, ka viņi to mācās jau kopš bērnu dienām. Pusaudžu gados simtiem cilvēku lielā pūlī katrs ir spējīgs sevi disciplinēt un nostāties vajadzīgā vietā. Līnijās ziemeļkorejieši stājas svētkos, noliek ziedus pie statujām, bet militārajām personām tā ir ikdiena. Ja jūs dosieties ekskursijā uz Phenjanu, gidi jums sniegs īso apmācību līniju veidošanā.

Valūta un iepirkšanās

Vietējā valūta Ziemeļkorejā ir voni (won), bet tūristi to tur neredzēs, jo ārzemniekiem ir atļauts izmantot tikai ASV dolārus vai eiro. Phenjana nav iepirkšanās galamērķis, vietējos tirgus ārzemniekiem nav atļauts apmeklēt, arī lielveikalos pastāv ierobežojumi.

Kima piespraudes

Visi ziemeļkorejieši pie kreisās krūts valkā sava diktatora Čenira tēva Kima Čenuna vai vecātēva piespraudes. Uz piespraudes ir vai nu Kims Čenuns, vai viņa tēvs, vai arī abi kopā. Pārsteidzoši, ka piespraudes valkā ne vien pieaugušie, bet arī bērni zīdaiņu vecumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!