Foto: AFP/Scanpix
Olimpiādes laikā Sočos ieviesti daudz un dažādi ierobežojumi - no pastiprinātiem drošības pasākumiem līdz aizliegumam izkārt uz balkoniem veļu. Viesiem nav iespējams iekļūt pilsētā ar savu automobili, bet brīvprātīgie nedrīkst izskatīties noskumuši. Tātad - 12 lietas, ko nevar izdarīt Sočos Olimpisko spēļu laikā, sarakstu piedāvā "Forbes".

Pa pliko un maskās - nevarēs


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Jau decembrī kaimiņzemes valdība apstiprināja noteikumus, kā būs uzvesties spēļu vērotājiem un līdzjutējiem. Aizliegumu saraksts izvērtās visai pagarš. Piemēram, jūs nevarēsiet stadionā valkāt masku un atklāt intīmas ķermeņa daļas.

Nedrīkstēs ienest tribīnēs priekšmetus, kas pēc garuma, platuma un augstuma pārsniedz 40 centimetrus. Nevarēs izmantot pūšamus instrumentus, izņemot mazās taurītes, kā arī kabatas un lāzera lukturīšus un karogus, kas ir lielāki par 2x1,5 metri. Tajā pašā laikā stadionā netiks ielaisti cilvēki arī ar maziem karodziņiem, ja tiem būs uzraksts svešvalodā, un kuru īpašniekiem nebūs notariāli apstiprināta tulkojuma krievu valodā.

Politiskos uzskatus – tikai mikrorajonā


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Janvāra sākumā varas iestādes lēma, ka politiska rakstura akcijas spēļu laikā varēs notikt tikai Soču Hostinskas mikrorajonā. Tas atrodas Melnās jūras piekrastē, nostāk no aktīvajiem spēļu notikumu centriem.

Premjerministra vietnieks Dmitrijs Kozaks apgalvoja, ka vietējajā "Haidparkā" varēs "brīvi izteikt savu viedokli, nepārkāpjot citu personu tiesības un Olimpiskās hartas noteikumus". Hartā (bez vispārējiem Starptautiskās Olimpiskā komitejas darbības pamatprincipiem) ir 50. punkts, kas aizliedz sacensību norises vietās jebkādas politiska un reliģiska rakstura demonstrācijas un propagandu.

Nekādu apakšbikšu uz balkona veļas striķa


Foto: AP/Scanpix

Soču varas iestādes lēma iejaukties arī vietējo iedzīvotāju sadzīvē un aizliedza izkārt drēbes uz balkoniem, piedāvājot veļas žāvēšanai izmantot "īpašos laukumus". Kāpēc tas tika darīts, ir skaidrs - šādi administrācija cenšas rūpēties par to, kā pilsēta izskatās no malas.

Tāpat amatpersonas atcerējās arī par nelikumīgi uzstādītajiem gaisa kondicionieriem, kas redzami uz māju fasādēm. Saskaņā ar jaunajām prasībām - "kondicionieriem jābūt novietotiem simetriski", īpašniekam par kondicionieri ir jāvienojas ar visiem ēkas līdzīpašniekiem, to izvietojums uz ēkas nedrīkst būt haotisks, bet "tam jābūt pēc apstiprinātas shēmas".


Brīvprātīgie – draudzīgi un bez sava bloga


Foto: AFP/Scanpix

Olimpiskajās spēlēs strādā 25 000 brīvprātīgo no Krievijas un citām valstīm, kas izturējuši atlasi, kurā uz vienu vietu pretendēja 8-9 cilvēki. Šajā laikā viņiem ir aizliegts dzert, smēķēt, lietot nenormatīvu leksiku un izplatīt negatīvu informāciju par situāciju Olimpiskajās spēlēs. Tāpat brīvprātīgajiem nav ļauts sniegt intervijas, rakstīt blogus, pievienot attēlus sociālajos tīklos.

Īpašā tikšanās reizē ar voluntieriem prezidents Vladimirs Putins lūdza tos nedot vaļu negatīvām emocijām un vairāk smaidīt. Tomēr brīvprātīgie jau atzinušies, ka šis norādījums viņiem darīts zināms jau iepriekš, turklāt ļoti skaidrā formā - tie, kas neatbildīs prasībām, dosies mājās.

Nost ar nikotīnu!


Foto: Reuters/Scanpix

Spēļu laikā smēķēšana ir aizliegta visu olimpisko objektu teritorijā, izņemot īpaši norādītās vietas ārpusē. Pie smēķēšanas priekiem netikt arī Olimpiskā Parka teritorijas bāros un restorānos. Sporta kompleksu teritorijā ir aizliegta cigarešu tirdzniecība. Tikmēr pilsētu veikalos tabakas izstrādājumu cenas ir augušas.


Nekādu viesstrādnieku


Foto: AP/Scanpix

Tūkstošiem viesstrādnieku no NVS, kas ieradās olimpiskajās jaunbūvēs ar domu "vēlāk apmesties un nostiprināties reģionā" (tā izteicās Krasnodaras gubernators Aleksandrs Tkačevs), Olimpiskajām spēlēm tuvojoties, sāka kļūt traucējoši. Augustā viņiem pārtrauca izsniegt patentus, septembrī viesstrādnieku izraidīšanai pieslēdza "mobilās grupas", ko veidoja policijas un federālo jūras spēku pārstāvji, raksta "Forbes".

Janvārī iebraucējiem tika pārtraukta darba atļauju izsniegšana darbam šajā reģionā. Saskaņā ar pieejamiem datiem - Olimpiskajos objektos strādāja no 70 000 - 100 000 strādnieku no Krievijas reģioniem un NVS valstīm.

Ienest šķidrumus lidmašīnā


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Janvāra sākumā Federālā gaisa transporta aģentūra pārskatīja pasažieru bagāžas pārvadāšanas noteikumus, aizliedzot ņemt uz borta jebkādu šķidrumu - pat tādu, kura tilpums ir mazāks par 100 mililitriem. Tika nolemts izdarīt tikai vienu izņēmumu - attiecībā uz dzīvībai būtiskiem medikamentiem un zīdaiņu pārtiku, un arī - tikai pēc tam, kad to visu būs pārbaudījuši lidostas drošības struktūru darbinieki.

Paaugstināt cenas tūristiem


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Olimpisko spēļu laikā varas iestādes nolēma iesaldēt cenas viesnīcu un taksometru pakalpojumiem, veļas mazgātuvēm un ķīmiskajām tīrītavām, lai uzņēmēji neizmantotu olimpisko notikumu drudzi cenu uzskrūvēšanai. Tomēr cenas braucieniem sabiedriskajā transportā vienalga tika paaugstinātas. Piemēram, saskaņā ar vietējo iedzīvotāju teikto, biļete braucienam ar mikroautobusu no pilsētas centra uz Kudepstas mikrorajonu spēļu priekšvakarā palielinājusies no 27-30 rubļiem līdz 58 rubļiem.

Ātri pavizināties pa "olimpisko joslu”


Foto: Reuters/Scanpix

Olimpisko spēļu laikā Sočos tika nolemts ieviest īpašas transporta joslas spēlēs iesaistītajiem auto, kā arī īpašas ceļa zīmes. Īpašās joslas ir apzīmētas ar olimpiskajiem gredzeniem. Par neatļautu braukšanu pa īpašajām joslām vai apstāšanos uz tām autovadītāji tiks sodīti ar 5000 rubļu naudassodu.

Oktobrī premjerministra vietnieks Dmitrijs Kozaks izteicās, ka trešā daļa no spēļu izmaksām tika tērēta, lai Sočos sakārtotu transporta infrastruktūru (attiecīgi - vairāk nekā 1 triljons rubļu). Toreiz amatpersona solīja, ka naudas būs pietiekami, lai izvairītos no sastrēgumiem. Bet automašīnu ar speciālajām atļaujām izrādījās tik daudz, ka sastrēgumi veidojas arī īpašajās joslās.


Savu mašīnu jāatstāj mājās


Foto: Reuters/Scanpix

Spēļu laikā Soči būs slēgti autotransportam, kas nav saistīts ar pilsētu. Līdz 21. martam Sočos ielaiž tikai avārijas dienesta transportlīdzekļus un autovadītājus ar īpašo akreditāciju. Par mēģinājumu iebraukt pilsētā bez atļaujas būs jāmaksā naudas sods - 3000 rubļu.


Uzkavēties ilgāk


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Spēļu ārvalstu viesiem bezvīzu režīms ir spēkā 30 dienas (Olimpiskās spēles sākas piektdien). Tie, kas vēlēsies palikt ilgāk un redzēt Paralimpiskās spēles, to nevarēs izdarīt - šīs spēles notiks no 7.-16. martam. Tādējādi tiem, kas izlēmuši atbalstīt nacionālās komandas abās spēlēs, starplaikā starp tām nāksies izbraukt no Krievijas.

Kontrolēti tiks arī Krievijas līdzjutēji no citiem šīs valsts reģioniem un pilsētām. Tiem, kas nav apmetušies viesnīcās, trīs dienu laikā jāstājas īpašā uzskaitē, norādot savu pagaidu dzīvesvietu.

Nosūtīt ko svarīgu uz Sočiem ātri


Foto: AFP/Scanpix

"Krievijas Pasts" neizceļas ar īpašu operatīvitāti sūtījumu piegādē. Spēļu laikā (līdz 31. martam) paciņas uz Sočiem dosies vēl ilgāk nekā iepriekš. Paaugstināto drošības pasākumu dēļ galvenais pasta operators īpaši pārbaudīs visus sūtījumus. Aizliegto priekšmetu saraksts ir vispārzināms - ieroči, narkotikas, spēcīgas iedarbības, radioaktīvas, sprāgstošas, kodīgas, viegli uzliesmojošas vai citādi bīstamas vielas, kā arī Krievijas rubļi un ārvalstu valūta. Tāpat nedrīkst sūtīt pārtiku, kas ātri bojājas, dzērienus, indīgus augus un dzīvniekus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!