Latvieši ceļo ļoti labprāt un daudz. Tomēr tas nav noticis uzreiz, tūrismam un ceļošanas vēlmei Latvijā ir gandrīz 100 gadu ilga vēsture. Eiropā un Amerikā 20. gadu izskaņā un 30. gadu sākumā sākās intensīva nacionālā tūrisma veidošanās un veicināšana. Arī Latvijā šajā laika posmā notika ievērojams pavērsiens tūrisma attīstībā, īpašu valstisku nozīmi piešķirot tūrisma propagandai. Tieši par šo laiku Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā skatāma plaša un interesanta izstāde.

Pagājušā gadsimta 30. gados tika izvērsta valstiska kampaņa ar aicinājumu "Apceļo dzimto zemi!", bet arī sabiedrības iespējas un līmenis bija nobriedis tik tālu, ka bija iespējams izvērst cilvēku lielo un kaislīgo aizrautību - ceļošanu, pasaules izzināšanu, kas jāsāk ar savas zemes – Latvijas iepazīšanu, tās dabas un vēsturiskā mantojuma vērtības, skaistuma, valdzinājuma un daudzveidības apjausmu.

1935. un 1936. gadā Rīgā tika organizētas izstādes "Apceļo dzimto zemi!", kuras izraisīja iespaidīgi lielu interesi.

Eiropā un Amerikā 1920. gadu izskaņā un 1930. gadu sākumā sākās intensīva nacionālā tūrisma veidošanās un veicināšana. Arī Latvijā šajā laika posmā notika ievērojams pavērsiens tūrisma attīstībā, īpašu valstisku nozīmi piešķirot tūrisma propagandai. Pagājušā gadsimta 30. gados tika izvērsta valstiska kampaņa ar aicinājumu "Apceļo dzimto zemi!", bet arī sabiedrības iespējas un līmenis bija nobriedis tik tālu, ka bija iespējams izvērst cilvēku lielo un kaislīgo aizrautību - ceļošanu, pasaules izzināšanu, kas jāsāk ar savas zemes – Latvijas iepazīšanu, tās dabas un vēsturiskā mantojuma vērtības, skaistuma, valdzinājuma un daudzveidības apjausmu.


1920. un 1930. gados Latvijas iedzīvotāju vēlme ceļot arvien pieauga. Tika dibinātas ar tūrisma nozari saistītas organizācijas – Latvijas tūristu biedrība, Latvijas centrālā tūristu biedrība, Rīgas starptautiskā ekskursiju biedrība, biedrība "Dzimtenes ceļinieki", Latvijas tūristu klubs un citas. 1929. gadā Latvija tika uzņemta Starptautiskajā oficiālo tūrisma propagandas orgānu ūnijas sastāvā. Tika organizētas ekskursijas, apmācīti gidi, tika izdots pirmais nozares žurnāls "Tūrists", tika laisti klajā daudzveidīgi propagandas materiāli – plakāti, ceļveži, kartes, pastkartītes, markas, suvenīri un publikācijas, kā arī plāni un brošūras angļu un vācu valodā. Aktīvi, mērķtiecīgi un radoši tika propagandēta Latvija kā tūrisma zeme gan valstī, gan aiz tās robežām. Nozīmīgas aktivitātes iniciēja 1931. gadā Iekšlietu ministrijas paspārnē dibinātais Tūrisma birojs, izdodot grāmatu sēriju "Tūrista bibliotēka", organizējot gidu kursus, sākot veidot tūrisma nozares likumdošanu, savukārt 1935. un 1936. gadā Rīgā tika organizētas izstādes "Apceļo dzimto zemi!", kuras izraisīja iespaidīgi lielu interesi.

To, ka dzimtās zemes apceļošana ir efektīga patriotiskās audzināšanas metode, saprata arī Latvijas valsts vadītāji. Tūrisms un tūrisma propaganda kļuva par svarīgu tēvzemes mīlestības stiprināšanas, tautas vienošanas un nacionālās audzināšanas līdzekli. Latvijas iekšējā tūrisma propaganda 1930. gados bija ne tikai aicinājums doties izpriecu un atpūtas braucienos pa Latviju vai izrauties nedēļas nogalēs no pilsētām uz laukiem, bet arī mudinājums būt aktīviem un zinošiem Latvijas apceļotājiem.

Meklējiet savos ceļojumos skaisto Latviju, strādājošo un radošo Latviju, latvju sētu, latvju darbu, latvju sirdi, tikumu un tautu!
Latvijas tūrisma kustības pamatlicējs, Sabiedrisko lietu ministrijas Tūrisma nodaļas vadītājs Kārlis Vanags

Uzsaukums "Apceļo dzimto zemi!" no tūristiem prasīja vērot, pazīt un saprast Latvijas dabu, tās vēsturi, kultūru.

No mūsdienu viedokļa raugoties, tūrisma propaganda 1930. gados var šķist pārspīlēti audzinoša, tomēr tā aicināja un mācīja ļoti būtiskas lietas – pazīt savu dzimto zemi un lepoties ar to, cienīt un pieminēt tos, kas cīnījušies par Latvijas neatkarību, tos, kas kopuši tās kultūru, skaidro Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja speciālisti.

Viens no Latvijas tūrisma kustības pamatlicējiem, Sabiedrisko lietu ministrijas Tūrisma nodaļas vadītājs Kārlis Vanags mudināja: "Meklējiet savos ceļojumos skaisto Latviju, strādājošo un radošo Latviju, latvju sētu, latvju darbu, latvju sirdi, tikumu un tautu!".

Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, pulksten 15.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā atklās Izstādi "Apceļo dzimto zemi! Latvijas tūrisma propaganda 1930. gados". Izstāde būs apskatāma līdz pat gada beigām. Izstādes kuratore ir RVKM krājuma darba speciāliste, vēsturniece Agita Ančupāne.

Izstāde stāsta par to, kā tika organizēts tūrisma propagandas darbs, kādi propagandas paņēmieni tika izmantoti, kas tika darīts tūrisma jomas attīstībai Latvijā un kādi bija populārākie tūrisma objekti, kā arī par, to, kā cilvēki steidza baudīt ceļošanas priekus un izzināt pasauli sev apkārt. Izstādē apskatāmi autentiski vēsturiski dokumenti, fotogrāfijas, mākslas darbi un priekšmeti, kas saistīti ar ceļošanu un tūrisma propagandu.

Ikviens izstādes apmeklētājs ir aicināts dalīties ar savu jaunatklāto vai jau sen iemīļotu Latvijas tūrisma objektu, ierakstot to īpašā grāmatā.

Izstādes ekspozīcijā izmantoti materiāli no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Cēsu vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Dabas muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Sporta muzeja, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, Latvijas Valsts vēstures arhīva, kā arī no Agra Šmita, Lailas Ančupānes, Sanda Kalniņa un Tāļa Vigo Pumpuriņa privātkolekcijām.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!