Augļa attīstība

Gandrīz trīs kilogrami un ap 50 centimetru garš – tik liels patlaban varētu būt tavs bērniņš. Kad viņš ir nomodā, zilās acis, kuru krāsa pirmajās nedēļās pēc dzemdībām var mainīties, ir atvērtas. Augļūdens atjaunojas ik pēc trīs stundām. Mazuļa zarnas piepildītas ar mekoniju, t.i., ar zaļgani melnu masu - gremošanas sistēmas izdalījumiem, sajauktiem ar žulti un šūnām no zarnu sieniņām, arī lanugo matiņiem, pigmentiem.

Pēdējās divās nedēļās kustības var kļūt lēnākas, svara pieaugums samazinās līdz 100 gramiem nedēļā, placenta vairs nepalielinās, taču turpina funkcionēt. Mazulim vairs jau nepavisam nav vietas dzemdē, bet viņš turpina pieņemties svarā un krāt spēkus, lai satiktos ar vecākiem. Āda jau ir pavisam gluda, bet galvaskauss vēl līdz galam nav pārkaulojies, pulsējošie avotiņi noslēgsies vēlāk. Bērniņš jau praktiski ir gatavs jaunajai dzīvei ārpus mammas ķermeņa.

Pārmaiņas sievietē

Dzemdes kakliņš nobriest, kļūst mīkstāks un plānāks, to noslēdzošā gļotu pika var izslīdēt. Iespējams, tu jūti visai spēcīgas tā dēvētās viltus kontrakcijas. Lai neteiktu vairāk, protams, tu jūties neveikla, smaga un tusnīga. Gultā tu grozies, grozies, kamēr spēj, ja vispār to vari izdarīt, lai atrastu ērtāku pozu.

Bezmiegs naktīs var būt tavs sabiedrotais. Vēl problēmas var sagādāt citas neērtības. Piemēram, zarnu uzpūšanās, aizcietējumi, gremošanas traucējumi. Bieži slēdzējmuskuļi paliek vājāki, tāpēc klepojot, smejoties vai šķaudot var izdalīties neliels urīna daudzums. Ir grūti sēdēt. Rodas aizdusa no jebkuras fiziskas piepūles. Bērna smagums bieži spiež uz nerviem, kas atrodas cirkšņos, kā rezultātā vari izjust asas sāpes vienā vai abās kājās. Bieža parādība ir arī paplašinātās vēnas kājās, hemoroīdi. Taču tam pavisam drīz pienāks gals – līdz ar bērna piedzimšanu izzudīs, ja ne visas, tad vairums šo sūdzību.

Pēdējos grūtniecības mēnešos sievietei ir biežas garastāvokļa maiņas. Ir atmiņas traucējumi, grūtniece var kļūt aizmāršīga. Dažreiz var uznākt izmisums - kas tad ar manu galvu notiek? Neraizējies, tā ir normāla parādība, pēc dzemdībām viss būs atkal kārtībā.

Un seko līdzi mazuļa kustībām. Ja tev parādījušies asiņaini izdalījumi, ja šķietamo kontrakciju sāpes tomēr pieaug un kļūst pavisam regulāras, vai mazais par sevi ilgāku laiku nav devis ziņu, vērsies pie ārsta. Par to, cik tas svarīgi plašāk lasi šeit.

Vizītes pie ārsta

Šajā nedēļā, ja vien tavs ārsts tev iepriekš nebūs nozīmējis papildu vizīti, nekur nav jādodas. Bet ņem vērā, ka 37. nedēļā tiek veikts B grupas streptokoku tests. Un, protams, tā kā esi iegājusi finiša taisnē, tev jāzina, kādi ir dzemdību priekšvēstneši un kurā brīdī jādodas uz slimnīcu. Plašāku informāciju atradīsi rakstā šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!