Foto: Shutterstock

Stiprāka imunitāte, labāka stāja, mērķtiecības attīstīšana un citi ieguvumi gaidāmi, ja bērnu jau no maztones pieradināsi pie sportošanas, uzsver "Rimi bērniem" fiziskās sagatavotības eksperts, treneris Kārlis Birmanis, tālāk paskaidrojot plašāk par pieciem iemesliem, kāpēc ir vērts mazo ķiparu radināt pie fiziskām aktivitātēm.

Tuvojoties "Lattelecom" Rīgas maratona "Rimi bērnu dienai" – Baltijā lielākajam bērnu skriešanas festivālam, katru svētdienu ikvienam ķiparam ir iespēja doties uz bezmaksas treniņiem Mežaparkā. Savukārt 1. aprīlī ikviens skrējējs ir gaidīts uz īpašo Lieldienu treniņu ar treneri Kārli Birmani un "Rimi" talismaniem – ābolu un bumbieri. Šajā Lieldienu treniņā notiks arī olu kaujas un īpašā Lieldienu orientēšanās.

Bet nu pie lietas – kāpēc arī pašiem mazākajiem ir svarīgi treniņi un kā tas var ietekmēt viņu veselību?

Fiziskās sagatavotības un maņu attīstīšana

Treniņi un sporta nodarbības, kas paredzētas bērniem, bieži ir caurvītas ar rotaļu elementiem, kur bērnam jāizmanto galvenās maņas (redze, dzirde un tauste). Šādas fiziskās aktivitātes nodarbina ne tikai prātu un uzmanību, bet arī attīsta maņas. Tā kā šie treniņi visbiežāk norit grupās, kur bieži ir nepieciešams komunicēt uzdevumu gaitā – tas veido arī grupas saliedētību un savstarpēju sapratni.

Sportošana uzlabo imunitāti

Regulāra sportošana uzlabo vielmaiņu un prāta spējas, stiprina imunitāti un mazina slimošanas iespējamību. Sportisko aktivitāšu regularitātei ir ļoti liela nozīme, jo tieši fizisko aktivitāšu regularitāte nodrošina ciklisku enerģijas patēriņu un atjaunošanās ritmu nedēļas gaitā, kā arī stimulē organisma vielmaiņu, tai skaitā, skābekļa apgādi muskuļos un smadzenēs.
Foto: Shutterstock

Prasme sadraudzēties un sastrādāties

Sportojot grupu treniņos, bērniem rodas lieliska iespēja komunicēt ar citiem vienaudžiem un iepazīt jaunus draugus, kuri ir arī domubiedri – sports vieno! Ja salīdzina bērnu sporta treniņus ar pieaugušo sportošanu, kur sistemātiska fizisko spēju attīstīšana ir treniņa galvenais mērķis, bērniem viens no svarīgākajiem aspektiem treniņos ir regulāra kustība, bieži arī darbs grupās kā vienotai komandai. Pulcēšanās pirms un pēc treniņiem mēdz būt arī papildu stimuls apmeklēt nodarbības.

Mērķtiecība

Sportošana veido stipru pašapziņu, mērķtiecību un pārliecību par savām spējām. Pozitīvi disciplinētas ikdienas gaitas un ar pozitīvām emocijām izpildīti fiziskie vingrinājumi un uzdevumi palīdz attīstīt arī emocionālās un rakstura īpašības. Nepadošanās pie pirmās neveiksmes, pašapziņa un izpratne par to, ka sasniegumi nenāk tāpat vien – šīs īpašības turpmāk dzīvē bērnam būs ļoti nepieciešamas.

Stāja

Nav noslēpums, ka bieža uzturēšanās nemainīgā pozīcijā un mazkustīgums (skolas sols, digitālo ierīču lietošana mājās un transportā) nodara kaitējumu stājai. Sportošana no mazotnes samazina iespējamos riskus stājas problēmām un citām potenciālajām kaitēm. Praktiski visu sporta veidu nodarbībās mazajiem sākotnēji tiek attīstīta vispārēja fiziskā sagatavotība – veiklība, koordinācija un līdzsvars. Šādi tiek nodarbināta praktiski visa ķermeņa muskulatūra, kas palīdz arī ārpus nodarbībām kustēties tā, kā treniņos apgūts, un saglabāt muskulatūras attīstību balansā.

Gatavojoties "Lattelecom" Rīgas maratonam, paši mazākie sportisti aicināti pievienoties treniņiem Mežaparkā katru svētdienu, no 11. marta līdz pat 13. maijam (ieskaitot), kur par bērnu sportiskajām aktivitātēm un gatavību startiem "Rimi bērnu dienā" rūpēsies sertificēts treneris Kārli Birmanis. Treniņā bērni var izskrieties atbilstoši savām spējām un mērķiem, savukārt vecāki – gatavoties saviem startiem lielajā maratonā. Plašāka informācija par treniņiem atrodama šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!