Ojārs Vācietis zemes klēpī guldīts jau pirms trīsdesmit gadiem, bet viņa dzīvesbiedre Ludmila Azarova – vien pirms nepilniem diviem gadiem.

Vācieša kapavieta ne vienmēr bijusi sakopta un aprūpēta, taču tās atrašanās vieta – kalna pašā virsotnē, no kuras paveras gleznains skats uz krāšņo apkārtni un Siguļu baznīcu, – neradīja ne mazāko iespaidu par pamestību. Tā vienmēr izskatījusies pat eleganta savā vienkāršībā un dabiskumā. Tieši tāda, spriežot pēc Vācieša dzejas, viņam būtu patikusi.

Sagaidot Vācieša 80. dzimšanas dienu, Carnikavas novada dome, O. Vācieša memoriālais muzejs un O. Vācieša biedrība kopā ar dzejnieka tuvākajiem radiniekiem rosināja sakārtot dzejnieka un viņas dzīvesbiedres atdusas vietu. Jau ilgus gadus O. Vācieša kapavietā uzstādīts krusts un Ojāra Feldberga piemineklis Latvijas kontūras formā. Toties drīzumā O. Vācieša kapavietu klās marmors no Ķīnas.

Ziņa, ka latviešu dzejnieka kapa piemineklim tiks izmantots akmens no Ķīnas, samulsināja viņa dzejas cienītājus.

Tēlnieks Gļebs Panteļejevs, kurš, arhitektes Ingūnas Rībenas piesaistīts, jau 1984. gadā izstrādātajam pieminekļa projektam veidos portretu un tēlniecības daļu, saka: "Akmens jau nav plastmasa, pulkstenis vai fotoaparāts. Tas akmens tur bija jau tad, kad tāda Ķīna vēl nepastāvēja. Šajā gadījumā "Ķīnas kvalitāti" uz akmeni nevar attiecināt. Es neteiktu, ka šim materiālam būtu zemāka kvalitāte. Jāskatās uz specifikāciju; viss ir sertificēts."

Izrādās, akmeni atvest no Ķīnas ir lētāk nekā no netālās Skandināvijas. "Piegādes apjoma un cenas dēļ tika nolemts akmeni pasūtīt Ķīnā. Tuvākajā laikā tas būs Latvijā, un apstrāde notiks šeit. Plāksnes apstrādās tur, jo tām nav vajadzīga radoša pieeja, bet pats piemineklis tiks izgatavots šeit, arī visi tēlniecības darbi tiks veikti šeit uz vietas," stāsta Panteļejevs.

Piemineklis, kas uz O. Vācieša kapavietas atrodas pašlaik, ir tēlnieka Ojāra Feldberga dāvinājums. Astoņdesmitajos gados Feldbergs izveidoja akmens kompozīciju, kuras centrā ir Latvija – Latvijas kontūra. Darbs tika izstādīts izstādē Rīgā. Tajā pašā laikā notika konkurss Ojāra Vācieša pieminekļa projektēšanai, kurā uzvarēja Ingūnas Rībenas iesniegtais projekts, taču līdzekļu trūkuma dēļ toreiz no tā atteicās.

"Būdams tuvos draugos ar dzejniekiem, es piedāvāju savu darbu uzstādīt O. Vācieša atdusas vietā. Sazinājos ar viņa dzīvesbiedri Ludmilu Azarovu un uzdāvināju šo pieminekli. Vēlāk ģimene mani lūdza izgatavot vāzi un svečturi. Vāze salā sasprāga, bet bronzas burtus nozaga dārgmetāla zagļi," atceras Feldbergs.

Feldberga veidotā pieminekļa tālākais liktenis vēl nav skaidrs. Arī pats mākslinieks ir neziņā par to, kas sagaida viņa dāvinājumu – Latviju akmens veidolā: "Mani arī interesē, kas tagad būs ar manu pieminekli: respektēs šo dāvinājumu vai ne? Manuprāt, to vajadzētu integrēt kopējā projektā. Bet varbūt to turpat apraks? Un kas notiks pēc gadiem, kad kāds iedomāsies, ka vajag atkal citu pieminekli?"

Arī Carnikavas novada domes Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja Elita Terentjeva apstiprina, ka tas, kur novietot pašreizējo pieminekli, tiešām vēl nav izlemts, taču tā novietošana tiks apspriesta ar autoru: "To ir paredzēts saskaņot ar mākslinieku Feldbergu un novietot kaut kur citur mūsu kapos. Varbūt ceļā uz Vācieša kapu pie norādes vai pie ieejas. Nekur prom no kapiem tas netiks vests. Tam noteikti tiks ierādīta cienīga vieta, kādu tas arī ir pelnījis."

Terentjeva atzīst, ka Ojāra Vācieša kaps ir viens no Carnikavas tūrisma objektiem: "Kopējais projekts paredzēts Gaujas ciema iedzīvināšanai – tiks izveidots Ojāra Vācieša piemineklis un restaurēta Carnikavas baznīca."

Rībenas projektētais piemineklis tiks izgatavots par valsts un pašvaldības budžeta līdzekļiem, kā arī par iedzīvotāju un organizāciju ziedojumiem.

Tavs novads vēl nav "Delfi" Novadu sarakstā? Sūti foto, raksti un informē par sava novada, pagasta jaunumiem - novados@delfi.lv! Apzināsim mūsu Latvijas novadu dzīvi kopā!