Foto: F64
Latvijas šķēpmetējs Gatis Čakšs trešdien uzrādīja pieticīgu rezultātu Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijā, neiekļūstot sacensību finālā.

Čakšs kvalifikāciju sāka ar neieskaitītu mēģinājumu, bet nākamajos divos šķēpu raidīja 78,73 un 78,02 metru tālumā. Ar savu labāko rezultātu viņš pēc A grupas starta bija desmitais, taču jau tobrīd bija noprotams, ka otrajā kvalifikācijā 14 šķēpraiži rīku, visticamā, nemetīs tuvāk par 78,73 metriem.

B kvalifikācijas grupā Čakšu apdzina vēl septiņi sportisti, vieglatlētam savās debijas olimpiskajās spēlēs ieņemot 18. pozīciju. Lai iekļūt finālā, šķēps bija jāmet 82,40 metru tālumā. Ar 81,24 metru tālu raidījumu 14. vietu ieņēma lietuvietis Edis Matuševics, kamēr 2019. gada pasaules vicečempions Magnuss Kirts no Igaunijas traumas dēļ uz Tokiju nedevās.

Čakša pārstāvētajā A grupā normatīvu pārsniedza indietis Nēradžs Čopra (86,65 metri), vācietis Johanness Feters (85,64 metri) un soms Lassi Etelatalo (84,50 metri). Labāko trijniekā no B grupas iekļuva pakistānietis Aršads Nadēms, kurš šķēpu raidīja 85,16 metrus tālu.

Sezonas vicelīderis Marcins Krukovskis no Polijas kvalifikācijā šķēpu raidīja 74,65 metrus tālu, kas viņam lika samierināties ar 28. vietu. Divas pozīcijas virs Čakša bija 2012. gada Londonas olimpisko spēļu čempions un 2016. gada olimpiādes bronzas medaļas laureāts Kešorns Velkots no Trinidadas un Tobago, viņam atzīmējoties ar 79,33 tālu metienu. Savukārt Riodežaneiro sudrabu izcīnījušais kenijietis Jūliuss Jego ar 77,34 metriem bija 24. vietā.

Savainojuma dēļ Tokijā nestartē aktuālais olimpiskais čempions Tomass Rēlers no Vācijas, bet galvenais favorīts uz uzvaru ir viņa tautietis Feters, kurš ar 96,29 metru tālu metienu ir pārliecinošs sezonas līderis.

Kvalifikācijā piedalījās 32 sportisti, kuri bija sadalīti divās grupās. Vietu pamatsacensībās nodrošināja izpildīts kvalifikācijas normatīvs (83,50 m) vai vieta labāko divpadsmitniekā.

Čakšs šī gada jūnijā sasniedza lielisku personisko rekordu (87,57 metri), kas Latvijā atpaliek tikai vien no Latvijas rekordista Vadima Vasiļevska (90,73 m). Sportistam no Līvāniem personīgais rekords pirms tam bija 84,56 metri, kas pagājušā gada augustā tika sasniegts Valsts prezidenta balvas izcīņā Ogrē.

26 gadus vecajam Čakšam šī bija olimpiskā debija. 2019. gada pasaules čempionātā viņš ierindojās 21. vietā, bet gadu iepriekš Eiropas meistarsacīkstēs – 13. vietā.

Jau ziņots, ka sieviešu sacensībās finālu sasniedza Madara Palameika, kamēr kvalifikācijas barjeru nepārvarēja Līna Mūze un Anete Kociņa.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!