Pēc Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) datiem, ievērojami sarucis Latvijā reģistrēto transportlīdzekļu ārvalstīs izraisīto negadījumu skaits – no 1362 apdrošināšanas gadījumiem pērnā gada pirmajos sešos mēnešos līdz 573 šogad pirmajā pusgadā.

Tai pat laikā kopējā atlīdzību summa par negadījumiem ārvalstīs, salīdzinot ar pērnā gada pirmo pusgadu, ir samazinājusies tikai par 19%, veidojot 2,2 miljonus latu.

Ārvalstīs šī gada sešos mēnešos mūsu iedzīvotāji visvairāk izraisījuši negadījumus Vācijā, Lietuvā, Polijā un Igaunijā.

Juris Stengrevics, LTAB valdes priekšsēdētājs: "Šogad pirmajā pusgadā mūsu iedzīvotāju ārvalstīs izraisīto ceļu satiksmes negadījumu skaits samazinājies par apmēram 58%. Šādu tendenci visticamāk sekmējusi vispārējā ekonomiskā lejupslīde valstī un Eiropā, kā rezultātā samazinājušies starptautisko pārvadājumu apjomi, kā arī iedzīvotāju ceļojumi ar automašīnu. Tai pat laikā tikai par 19% samazinājusies kopējo atlīdzību summa."

Salīdzinoši augsta saglabājas vidējā izmaksātā atlīdzība par apdrošināšanas gadījumu– 1877 lati, kas ir par 5% mazāka nekā pērn pirmajā pusgadā.

J.Stengrevics: "Eiropā krīze atstājusi mazāku ietekmi uz cenām, līdz ar to arī Latvijas apdrošinātāju vidējās atlīdzību izmaksas par negadījumiem ārzemēs ir samazinājušās tikai par 5%. Jāņem vērā, ka vidējā atlīdzība par negadījumu ārzemēs ir 2,5 reizes augstāka nekā par negadījumu Latvijā. Salīdzinājumam pie mums tā pirmajā pusgadā bija 754 lati, bet ārvalstīs – 1877 lati."

Visvairāk negadījumi izraisīti Vācijā (97 reizes), Lietuvā (92 reizes), Polijā (88 reizes) un Igaunijā (39 reizes), kas arī ir galvenās tranzītvalstis preču transportēšanai.

Ceļu satiksmes negadījumu ārvalstīs īpatsvars no kopējā apdrošināšanas gadījuma skaita veido gandrīz 4%.

Lielākās prasības par negadījumiem ārvalstīs
Līdz šim lielākā saņemtā zaudējumu prasība ir gandrīz 6 milj. eiro par negadījumu, kas noticis 2007. gadā Īrijā ar Latvijā reģistrētu transportlīdzekli. Negadījumā nopietni cieta 2 transportlīdzekļa pasažieri un vadītājs. Zaudējumu apmēru veido gan ārstēšanās un rehabilitācijas izmaksas, gan invaliditātes pabalsti, kā arī morālās kompensācijas un juridiskie pakalpojumi.

Par 2006.gadā Itālijā notikušu negadījumu, kurā bojā gāja motociklists, kuram palika apgādājamie, pieteiktais zaudējumu apmērs sasniedz gandrīz 2 milj. eiro. Somijā 2005.gadā ceļu satiksmes negadījumā smagi tika ievainotas četras personas. Kopējais novērtētais zaudējums sastāda ap pusotru miljonu eiro. Par 2007.gadā Itālijā notikušu negadījumu, kurā gāja bojā viena persona, kopējā novērtētā zaudējuma prasība – ap 800 tūkst. eiro. Par 2004.gadā Lielbritānijā notikušu negadījumu, kurā cietusi gājēja, kopējā novērtētā zaudējuma prasība– ap 700 tūkst. eiro.

J.Stengrevics: "Ja kādu no šiem negadījumiem izraisītu Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, kuram nav OCTA, tad zaudējumi cietušajam tiktu izmaksāti no OCTA garantijas fonda, bet vēlāk tie tiktu pieprasīti no negadījuma izraisītāja vai auto īpašnieka."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!