Foto: DELFI
Pētniecības institūta "Heritage Foundation" un "The Wall Street Journal" izveidotajā 2016. gada pasaules valstu ekonomiskās brīvības reitingā Latvija ieņem 36. vietu, gada laikā pakāpjoties par vienu pozīciju.

Latvija pirmo reizi iekļauta pārsvarā brīvo valstu kategorijā, izkļūstot no mēreni brīvo valstu kategorijas, taču joprojām ievērojami atpaliek no Igaunijas un Lietuvas, kuras šogad ieņem attiecīgi devīto (pērn 8. vietu) un 13. vietu (pērn 15. vietu).

Visaugstākais ekonomiskās brīvības indekss šogad piešķirts Honkongai, bet otro vietu ieņem Singapūra, abām saglabājot savas pagājušā gada pozīcijas.

Pilnīgi brīvo valstu kategorijā pavisam ietilpst piecas valstis, kur abām līderēm seko Jaunzēlande, Šveice un Austrālija. Starp desmit ekonomiski brīvākajām pasaules valstīm ir arī Kanāda, Čīle, Īrija, Igaunija un Lielbritānija.

Tikmēr valstis ar pašu zemāko ekonomisko brīvību ir Venecuēla, Kuba un Ziemeļkoreja.

"Heritage Foundation" reitingā izvērtēta ekonomiskā brīvība 178 pasaules valstīs. Indekss veidots, izvērtējot tādus faktorus kā tirdzniecības politika, nodokļu slogs, valsts iejaukšanās ekonomiskajos procesos, monetārā politika, kapitāla plūsmas un ārvalstu investīcijas, banku un finanšu sektors, īpašuma tiesības un korupcijas līmenis.

Indeksā ir izmantoti rādītāji no 100, kas ir pilnīgi brīva ekonomika, līdz 0 - pilnīgi nebrīva ekonomika. Valstis ar indeksa vērtību 80 vai vairāk uzskata par ekonomiski brīvām, no 70 līdz 79,9 - pārsvarā brīvām, no 60 līdz 69,9 - mēreni brīvām, no 50 līdz 59,9 - pārsvarā nebrīvām, bet ar indeksa vērtību zem 50 - par apspiestām.

Ekonomiski visbrīvākās valsts Honkongas rādītājs ir 88,6 punkti, Igaunijai - 77,2, Lietuvai - 75,2 un Latvijai - 70,4.

Savukārt Ziemeļkorejas ekonomiskā brīvība novērtēta ar 2,3 punktiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!