Foto: Reuters/Scanpix
Lietuvas valdība savā darbības programmā ir noteikusi mērķi ieviest eiro 2015.gadā. Pēc Latvijas uzaicināšanas pievienoties eirozonai kaimiņvalstī politiķi regulāri sola mācīties no Latvijas, lai arī saņemtu tādu pašu pozitīvo vērtējumu no Eiropas Savienības (ES) institūcijām, vēsta Lietuvas mediji.

Lietuvas Finanšu ministrija un Centrālā banka jau ir izstrādājusi Valsts valūtas maiņas plānu pārejai uz eiro, kas būs galvenais instruments praktiskiem sagatavošanās darbiem.

Centrālā banka izstrādās Eiro ieviešanas likuma grozījumus, bet Lietuvas parlaments Seims tos izskatīs tad, kad ES Padome būs pieņēmusi lēmumu par eiro ieviešanu Lietuvā, kas gaidāms nākamā gada jūnijā.

Lietuvas finanšu ministrs Rimantas Sadžus Lietuvas sabiedriskajā televīzijā sacīja, ka "Lietuva ļoti nopietni gatavojas ieviest eiro jau no 2015.gada, mums būs ļoti svarīgi ņemt pozitīvo pieredzi no latviešiem, kurus tikko uzaicināja kļūt par 18.eirozonas bloka valsti no 2104.gada."

Tāpat Sadžus sacīja, ka 9.jūlijā notikušajā ES finanšu ministru tikšanās reizē ministrs esot arī no pārējiem ES budžeta portfeļu turētājiem saņēmis solījumus, ka valstis atbalstīšot Lietuvas centienus pievienoties vienotajai Eiropas valūtai.

Šobrīd gan arī Lietuvas sabiedrībā nevalda optimisms par gaidāmajām valūtas pārmaiņām, pēc portāla "Delfi.lt" datiem, šobrīd 52% iedzīvotāju Lietuvā neatbalsta eiro ieviešanu no 2015.gada, atbalsta - 28%. 

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, cenšoties kliedēt skepticismu pret eiro valūtu,   skaidro, ka šobrīd ir nevis eiro krīze, bet gan ekonomiska un politiska pārvaldes krīze.

"Es nevaru viegli pieņemt, ka mēs sakām "eiro krīze". Es nedomāju, ka tā vispār ir eiro krīze. Jo ir arī problēmas dažās mūsu savienības dalībvalstīs, kurās eiro nemaz nav ieviests. Tā, par ko mēs runājam, ir ekonomiska un politiska pārvaldes krīze. Un mēs runājam par instrumentiem, kuri jau pirms desmitgadēm ir ieviesti kopā ar eiro, mums ir daudz instrumentu, tostarp Stabilitātes un izaugsmes pakts. Un, ja mēs tos būtu izmantojuši, mēs nekad nebūtu nonākuši līdz stāvoklim, kādā tagad ir dažas ES dalībvalstis," norāda Lietuvas prezidente. 

Lietuva jau vēlējās pievienoties eirozonai 2007.gadā, taču nespēja izpildīt Māstrihtas kritērijus. Inflācijas rādītājs tika pārsniegts par 0,03 % (drīkstēja būt 2,6%). 

Ja Lietuva 2015.gadā spēs pievienoties eirozonai, tad no tā brīža visas trīs Baltijas valstīs būs savas vietējās valūtas nomainījušas pret eiro. Igaunija pievienojās  eiro 2011.gadā, bet Latvija pievienosies 2014.gadā.

Šobrīd Lietuvas nacionālā valūta ir lits.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!