Foto: Shutterstock
Kalnciema akumulatoru pārstrādes rūpnīcu būvēt gatavais uzņēmums SIA "Eco Lead" ir konsultējies ar advokātiem un nolēmis no protestētājiem tiesas ceļā pieprasīt kompensāciju par radītajiem zaudējumiem, ja tiks pārsūdzēts Administratīvās tiesas spriedums, kurā protestētāju prasība tika noraidīta.

SIA "Eco Lead" valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs informēja, ka, viņaprāt, Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu nams ir nepārprotami pilnībā noraidījis dažu Kalnciema iedzīvotāju iesniegto prasību apturēt Jelgavas novada domes lēmumu par svina rūpnīcas celšanu Kalnciema rūpnieciskajā teritorijā. Gadījumā, ja kāds no 10 tiesvedības iniciatoriem tomēr pārsūdzēs tiesas lēmumu, SIA "Eco Lead" pret konkrētajiem protestētājiem vērsīsies tiesā ar prasību kompensēt investoram radušos zaudējumus.

"Mūsu uzņēmuma darbiniece kā novērotāja atklāti piedalījās Irinas Dolgovas un Aijas Tračumas organizētajā sapulcē Kalnciema kultūras namā 9.decembrī. Sapulces laikā aktīvistes, tostarp Irina Dolgova, nepārprotami lūdza uzņēmuma vadībai nodot ziņu, ka protestētājas ir gatavas tiesāties tik ilgi, kamēr investoriem aptrūksies pacietības un viņi paši no Kalnciema aizvākšoties," atstāstīja Harlamovs.

"Mēs bijām ļoti iecietīgi pret iedzīvotāju bažām, protestiem un nepatiku, mēs bijām ļoti iecietīgi tiesvedības laikā, ļaujot tiesai objektīvi izspriest. Taču tagad mēs jūtam, ka, izmantojot likumā paredzētās iespējas, pret mums tiek plānots turpināt ļaunprātīgu un kaitniecisku darbību. Mums tas nav pieņemami! Tāpēc arī mēs izmantosim likumā paredzētās tiesības vērsties tiesā ar prasību kompensēt mums apzināti nodarītos zaudējumus," pauda Harlamovs.

Viņš secinājis, ka daži iedzīvotāji savu politisko ambīciju dēļ taisa traci un neļauj strādāt, bet tikmēr uzņēmumam, tāpat kā Jelgavas novada domei, ir jāalgo advokāti un jāpacieš dīkstāve.

"Jā, iesniedzot prasību pret protestētājiem, mums būs jāsamaksā liela nodeva, taču tad arī katram no tiem protestētājiem būs jādodas uz tiesu, katram jātērē savs laiks, jāalgo savs advokāts, un tad vairs nepietiks ar skaļu, demonstratīvu un nekonstruktīvu izrādīšanos, tad par savu rīcību katram būs arī jāatbild," uzskata Harlamovs.

Uzņēmējs respektē to, ka cilvēkiem var būt bažas, respektē arī to, ka cilvēki var pieprasīt vēl lielāku atklātību un informāciju par to, kā tiks nodrošināta ekoloģiskā drošība. Taču ar šiem konkrētajiem aktīvistiem diskusija neesot konstruktīva, tajā vairāk ir emociju. Tračumas un Dolgovas gadījumā esot arī politiskās ambīcijas, jo vieglāk ir būt populāriem ar iedzīvotāju biedēšanu, nevis Kalnciemā ielaisto problēmu risināšanu, uzskata Harlamovs.

"Saskaņā ar mūsu sākotnējo plānu jau tagad bija jāsāk darbs rūpnīcai, dodot darbu 42 darbiniekiem, un vēl tikpat būtu nodarbināti celtniecības darbos. Taču patlaban mūsu darbības sākšanu kavē tiesvedība, bet daudzi Kalnciema iedzīvotāji vēl vienu Jauno gadu sagaidīs kā bezdarbnieki un ar šaubīgu skatu nākotnē," pauda uzņēmējs.

Lai gan uzņēmējiem nācies Administratīvās tiesas lēmumu gaidīt astoņus mēnešus, tomēr Harlamovs pēc sprieduma paziņošanas pauda gandarījumu par šādu tiesas lēmumu, kurš bija izstrādāts ļoti izvērsti uz 18 lappusēm, tostarp detalizēti izklāstot, kāpēc iedzīvotāju prasība ir pilnībā noraidāma.

"Par Kalnciema drošību esmu pārliecināts! Tāpēc jau mēs ieguldām tik lielu naudu šajā ražotnē, lai tā būtu atbilstoša visiem drošības standartiem. Lielākā daļa no šiem nepieciešamajiem miljoniem ir ieguldījumi nevis ražošanas procesā, bet ekoloģijas vajadzībām, tostarp filtros, attīrīšanā, specializētajās iekārtās," pauda Harlamovs.

Viņaprāt, šāda akumulatorus pārstrādājoša rūpnīca Latvijā ir ļoti nepieciešama. Patlaban utilizētos akumulatorus pārstrādā uzņēmumi Lietuvā un Igaunijā, tikmēr Latvijā plaukst nelegālā un vidi ļoti apdraudošā mājas pārstāde, kad akumulatora svins tiek pārkausēts teju vai mājas krāsniņā, bet svina lietņi vēlāk nodoti metāllūžņos. "Tur neviens nekontrolē ne izmešus, ne to, kur un kā tiek noliets akumulatoros esošais šķidrums," skaidroja Harlamovs.

Kā ziņots, 30.novembrī Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu namā tika noraidīts iedzīvotāju aktīvistu pieteikums lietā par pārsūdzēto Jelgavas novada domes 28.janvāra lēmumu, ar kuru tika atļauta nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas "Eco Lead" izveidošana Kalnciema pagastā.

Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu nama kancelejas vadītāja Tatjana Karpova informēja, ka tika pasludināts spriedums, kurā tiesa noraida Kalnciema iedzīvotāju aktīvistu pieteikumu. Spriedumu iespējams pārsūdzēt viena mēneša laikā, sūdzību iesniedzot Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu namā.

Pieteikumu tiesā bija iesnieguši vairāki Kalnciema iedzīvotāji - Žanna Ņečiporuka, Ivans Ņečiporuks, Gaļina Bušmane, Tatjana Daņilova, Antoņina Zelča, Andrejs Tračums, Aigars Sukteris, Sergejs Hramčenko un Valentīna Amirova -, kā arī Vides aizsardzības klubs. Tiesa, pamatojoties uz šo pieteikumu, ierosinājusi lietu.

Savā prasībā iedzīvotāji pārmet Jelgavas novada domei nerēķināšanos ar iedzīvotāju viedokli, kurš pārsvarā bijis noraidošs, aģentūra LETA iepriekš uzzināja tiesas sēdē.

Atbildētāja - Jelgavas novada domes - pārstāvis Dzintars Lagzdiņš tiesas sēdē skaidroja, ka patiesībai neatbilst apgalvojums, ka iedzīvotāji neesot ņemti vērā, un ietekmes uz vidi novērtējumā (IVN) ievēroti pilnīgi visu iedzīvotāju viedokļi, arī protestējošo, uz to pamata veikta izpēte, prasīti dažādu ekspertu atzinumi, kuri kliedējuši iedzīvotāju šaubas kā subjektīvas bažas, nevis datos pamatotas. IVN akceptējis arī Vides pārraudzības valsts birojs, kas apliecinot uzņēmuma gatavību nodrošināt normatīvu prasībām atbilstošu ražotni. Šo IVN pēc apjomīgas izpētes un ar attiecīgo ekspertu un valsts iestāžu atzinumiem domei bijis jāņem vērā.

Iepriekš jau ziņots, ka Jelgavas novada dome 28.janvārī nolēma atļaut SIA "Eco Lead" Kalnciema pagastā veidot nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, informēja pašvaldības pārstāve Dace Kaņepone.

SIA "Eco Lead" valdes loceklis iepriekš informēja, ka projektā plānots ieguldīt aptuveni no septiņiem līdz deviņiem miljoniem eiro vai vairāk, vairāk nekā pusi šīs naudas tērējot vides drošībai, tostarp gaisa un ūdens attīrīšanai. Viņš informēja, ka rūpnīcā plānots nodarbināt 42 darbiniekus.

SIA "Eco Lead" paredzētā darbība ir nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca, kurā plānots pārstrādāt nolietotus svina akumulatorus. Plānotais pārstrādes apjoms - līdz 15 000 tonnu nolietotu svina akumulatoru gadā un līdz 8700 tonnām saražota svina un svina sakausējumu gadā. Plānotā akumulatoru pārstrāde ietver elektrolīta atdalīšanu, savākšanu un tā neitralizāciju, akumulatoru smalcināšanu un sadalīšanu, svina reducēšanu jeb kausēšanu un svina rafinēšanu. Ražošanu paredzēts nodrošināt 260 dienas gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!