Foto: LETA

Metalurģijas tirgus ir pasliktinājies, tāpēc AS "KVV Liepājas Metalurgs" pēdējā mēnesī jau ir cietis miljonos mērāmus zaudējumus, portālam "Delfi" apliecināja uzņēmuma valdes loceklis Igors Kovaļenko.

"Šobrīd mūsu darbība ir vērsta uz jaunu aprēķinu veikšanu un biznesa plānu pārskatīšanu, lai saprastu, kā tālāk varētu nodrošināt rūpnīcas pilnvērtīgu un finansiāli stabilu darbību. Jāņem vērā, ka situācijas eskalācijā lielā mērā ir vainojama metalurģijas tirgus pasliktināšanās kopumā, kas jau līdz šim bija vienā no zemākajiem punktiem, bet jaunu satracinājumu radīja izejmateriālu sadārdzinājums, ko nav iespējams iepriekš paredzēt," skaidroja Kovaļenko.

Piemēram, uzņēmuma gadījumā sadārdzinājums ir no 207 eiro uz 242 eiro par vienu tonnu metāllūžņu.

Tā rezultātā vēl vairāk izgaismojusies lielā OIK (obligātās elektroenerģijas iepirkumu komponente) ietekme uz tēraudkausēšanas ceha produkcijas pašizmaksu, kas pie pilnas jaudas (75 000 t mēnesī) sasniegtu 13,8 miljonus eiro gadā, un šajā situācijā tas rada papildu problēmas ar Latvijā ražotās produkcijas konkurētspēju globālā tirgū.

"Šobrīd vien maija mēnesī uzņēmums ir strādājis ar 1,25 miljoniem eiro zaudējumu. Pie līdzšinējiem plāniem jūnija zaudējumi būtu sasnieguši jau 2 miljonus eiro un vairāk," norāda uzņēmuma vadītājs.

"Ilgtermiņā nav iespējams strādāt ar produkciju, kuras pašizmaksa ir lielāka nekā pārdošanas cena – ir jārod ilgtspējīgi risinājumi, lai produkcija būtu konkurētspējīga. Tāpēc šobrīd tiek strādāts pie plāniem un risinājumiem, lai tuvākajā laikā ar to iepazīstinātu atbildīgās ministrijas un valdību kopumā. Tiesa, uzņēmums šobrīd turpina velmētavas darbu ar līdzšinējām jaudām, kaut arī uz tās darbību arī ir OIK ietekme," sacīja Kovaļenko.

Viņš norāda, ka par OIK augsto ietekmi investori informēti jau pirkuma brīdī.

"Bet vienlaikus arī tikām informēti no maksātnespējīgā uzņēmuma administratora puses par valdības risinājumiem, saistībā ar tā samazināšanu. Pozitīvi vērtējam Ekonomikas ministrijas paveikto tā samazināšanai, bet, lai arī, kā mūs informēja atbildīgā ministrija, tas stājas spēkā no 1.jūlija, realitātē to izjutīsim tikai no nākamā gada," norāda uzņēmējs.

"Attiecībā uz darbinieku skaitu, kas tiks nodarbināti "KVV Liepājas Metalurgs" – tas ir atkarīgs no pārstrādātā biznesa plāna un kompleksiem risinājumiem. Šobrīd to būtu pāragri nosaukt, bet ceram tuvāko nedēļu laikā tikt skaidrībā," sacīja Kovaļenko.

"Delfi" jau ziņoja, ka "KVV Liepājas metalurgs" ražošanas sašaurināšana un iespējamā darbinieku atlaišana neizbēgami būs jauns trieciens Liepājas un visas Latvijas ekonomikai, atzinis Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija).

Tiesības iegādāties maksātnespējīgā "Liepājas metalurga" pamatražotni 2014.gada nogalē ieguva Ukrainas uzņēmums "KVV Group", kas par rūpnīcas ražotni piedāvāja maksāt 107 miljonus eiro. Gada sākumā uzņēmums sāka iepirkt izejvielas un pieņemt darbā strādniekus, bet maija vidū uzņēmuma jaunā vadība jau atzina, ka "Metalurgs" ir spiests sašaurināt ražošanu tēraudkausēšanas cehā, jo produkcijas pašizmaksa nenodrošina konkurētspēju ar līdzīgu metalurģijas uzņēmumu produkciju gan citās valstīs Eiropas Savienībā, gan citos pasaules reģionos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!