Foto: Shutterstock
Mēs ļoti ceram, ka jaunievēlētā Saeima līdz gada beigām paspēs veikt attiecīgās izmaiņas, lai saglabātu mikrouzņēmu nodokli esošajā 9% līmeni.

Taču ja nu tomēr vēlme šo nodokli celt ir liela, tad celt to ne augstāk par 10%. Tāpat būtu jānosaka saprātīgāks apgrozījuma maksimums, lai paliktu likumā noteiktā līdz šim esošā 9% nodokļa likme, jo paredzētais 7000 eiro gada apgrozījums ir nesamērīgi mazs. 

Mūsu uzņēmums ļoti izjūt mikrouzņēmumu priekšrocības. Šobrīd apkalpojam jau vairāk nekā 30 mikrouzņēmumus. Tāpēc mēs redzam gan tendences, gan arī varam kompetenti spriest par mikrouzņēmumiem, tendencēm un potenciālu.

Saprotams, ka mūsu rīcībā ir grāmatvedības dati par tiem uzņēmumiem, kurus mēs apkalpojam. Varam pārliecinoši paust, ka esošā 9% nodokļa likme ir ļoti samērīga, arī nodokļa palielināšanu līdz 10% uzņēmēji vēl varētu izturēt, taču ja likme būtu jau 11%, nemaz nerunājot par vēlāk ieplānotajiem 15%, tad gan uzņēmumu dzīvotspēja jau būtu apdraudēta.

Jo mazāks ir uzņēmums, jo būtiskāks ir katrs ietaupītais vai pārmaksātais eiro. Ja mūsu vidējais mikrouzņēmums šobrīd mikrouzņēmuma nodoklī ik mēnesi maksā ap 165 eiro no 2000 eiro lielā ikmēneša apgrozījuma, tad nākotnē, ja spēkā stātos 15% likme, nāktos maksāt jau 300 eiro. Mazam uzņēmuma tā ir ļoti būtiska summa.

Neizprotams ir arī noteiktais gada apgrozījuma maksimums, lai mikrouzņēmums varētu saglabāt esošo 9% nodokļa likmi. Tiešām 7000 eiro gadā? Kas tā par summu? Te taču pat vienam cilvēkam noteiktā maksimālā mēnešalga 720 eiro apmērā nesanāk. Ja reiz likums nosaka, ka uzņēmums var maksāt ne vairāk kā pieciem darbiniekiem, katram ne vairāk kā 720 eiro, tad izejot no tā varētu noteikt apgrozījuma maksimumu. Saprātīgi būtu noteikt, ka apgrozījuma griesti ir, piemēram, 4000 līdz 5000 eiro mēnesī vai, piemēram 50.000 eiro gadā. Un tad, ja mikrouzņēmums sāk apgrozīt vairāk, tad gan var piemērot lielāku nodokļa likmi, turklāt ievērojami lielāku, līdz pat nākotnē paredzētajiem 15%.

Mūsu klienti ir gan jaunie uzņēmēji, kuri tieši pateicoties mikrouzņēmumu iespējām ir pievērsušies savai uzņēmējdarbībai, gan arī jau pieredzējušie uzņēmēji, kuri tikai pateicoties mikrouzņēmuma nodokļu likmei var izdzīvot šobrīd. Tāpēc, manuprāt, ir jāvērtē ne tikai tas, cik jaunas darba vietas ir radītās, bet arī tas, cik darba vietas nav zaudētas.

Grāmatvedības ārpakalpojuma uzņēmums "BKNBalance" ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas specializējies grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā. Uzņēmuma 16 speciālistu kolektīvam ir jau 15 gadu pieredze grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā. Uzņēmums šobrīd apkalpo vairāk nekā 200 Latvijas uzņēmumus un privātpersonas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!