Pārbaudes bērnu namos: bez reakcijas uz seksualizētu uzvedību, kabatas naudas ieturēšana un citi pārkāpumi
Foto: Shutterstock

Viena no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pamatfunkcijām ir uzraudzīt un kontrolēt Bērnu tiesību aizsardzības likuma un citu bērnu tiesību aizsardzību regulējošo normatīvo aktu ievērošanu. Bērnu tiesību aizsardzības inspektori 2016. gadā veica 353 bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes, tostarp 65 pārbaudes bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādēs, atklājot virkni pārkāpumu, liecina inspekcijas pagājušā gada publiskais pārskats, kas pavisam nesen pieejams arī publiski.

Vēl pārbaudes veiktas speciālajās internātskolās, vispārizglītojošajās un speciālajās skolās, speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, krīžu un rehabilitācijas centros, ieslodzījuma vietās, viena pārbaude sociālās korekcijas izglītības iestādē, piecas pārbaudes sporta un atpūtas nometnēs, tikpat daudz ārstniecības iestādēs, 50 pārbaudes pie bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un vēl citās iestādēs.

Kopumā 2016. gadā, veicot bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes, bērni aizpildīja 1080 anonīmas aptaujas anketas, un inspektori veica pārrunas ar 3333 bērniem.

Šajā rakstā plašāk aplūkosim konstatētos bērnu tiesību pārkāpumus bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādēs, minot gan tikai būtiskākos, lai gan, protams, kas attiecas uz bērnu tiesību ievērošanu, nepastāv būtiski un nebūtiski pārkāpumi, jo visi ir būtiski, ne velti bērnu tiesības reglamentētas virknē normatīvo aktu.

  • 11 iestādēs pārkāptas likuma normas, kurās teikts, ka bērnu aprūpes un citu iestāžu, kurās uzturas bērni, vadītāji un darbinieki ir atbildīgi par bērna veselības un dzīvības aizsardzību, par to, lai bērns būtu drošībā, lai viņam tiktu sniegti kvalificēti pakalpojumi un ievērotas citas viņa tiesības. Šajos gadījumos konstatēts, ka darbā ar bērniem tiek pieļautas nepedagoģiskas darba metodes, konstatēti bērniem nelabvēlīgi dzīves apstākļi vai draudi bērnu drošībai;
  • 11 iestādēs pārkāpts likumā noteiktais, ka pret bērnu nedrīkst izturēties cietsirdīgi, nedrīkst viņu mocīt un fiziski sodīt, aizskart viņa cieņu un godu. Konstatēts, ka četrās iestādēs bērni cietuši no vienaudžu emocionālās vardarbības, divās iestādēs – no vienaudžu fiziskās vardarbības; četrās iestādēs – no darbinieku fiziskās vardarbības; bet vienā iestādē – no darbinieku emocionālās vardarbības;
  • Divās iestādēs konstatēts, ka nav ziņots tiesībsargājošām institūcijām par iespējamu vardarbību pret bērnu;
  • Vienā iestādē konstatētas ierobežotas bērna brīvības paust savu viedokli, piedalīties pašpārvaldē;
  • Vienā iestādē konstatēts, ka bērniem netiek izmaksāta kabatas nauda.

Vienlaikus inspekcija veica padziļinātas izpētes trīs bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādēs, lai novērtētu iespējamos vardarbības riskus, kā arī tematiskās bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes septiņās ārpusģimenes aprūpes iestādēs.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!