Trīs izplatītākās kļūdas laulāto attiecībās, kas var iedragāt bērna psihi
Foto: Shutterstock

Varētu šķist, ka attiecības starp vecākiem ir vien pašu laulāto lieta. Tomēr pāra savstarpējās attiecības ietekmē arī bērna uzvedību, veselību un pat turpmāko dzīvi.

No kā būtu jāizvairās vecākiem jeb pārim, lai bērns ģimenē justos labi, "Letidor" skaidro ģimenes psiholoģe Jūlija Kroha.

"Visbriesmīgākās manas bērnības atmiņas ir vecāki, kuri savā starpā strīdējās. Viņi skaļi viens uz otru kliedza, dažreiz pat kāvās. Es iekšēji sastingu, aizgāju uz savu istabu, ar rokām aizspiedu ausis vai uz galvas uzliku spilvenu, darīju visu, lai tikai viņus nedzirdētu. Laiks man tad apstājās," stāsta kāda 36 gadus veca sieviete, kura vērsusies pie psiholoģes saistībā, jo nespēj izveidot ilgstošas attiecības ar vīriešiem.

Lūk, trīs visizplatītākās kļūdas, ko pieļauj vecāki savās attiecībās!

Attiecību skaidrošana bērna klātbūtnē

Iepriekšminētās sievietes piemērs ir jau pieaugušas meitenes stāsts, kura vienalga turpina būt "būtne no bērnības". Viņa tik ļoti baidījās tuvības, ka bija nepieciešams aptuveni gads, strādājot ar psihologu, lai sadziedētu agrīni gūtās psiholoģiskās traumas, izsusinātu neizlietās bērna asaras un pieņemtu, ka viņas vecāki nemainīsies, bet viņa, savukārt, jau sen ir pieaugusi un vairs var nevilkt līdzi šo drakona asti ar mokošajām atmiņām.

Cita lieta, ka nevajag gaidīt tik ilgi, atlikto cerību efekts ar bērniem nestrādā. Problemātiskās ģimenēs reti gadās veseli bērni. Nakts murgi, enurēze, alerģiskas reakcijas, astma, diabēts, lūzumi un nelaimes gadījumi – metaforisks veids, kā vecākiem nodot galveno vēstījumu: "Mamma, tēti, pietiks!". Tieši tāpēc psiholoģe praktiski nestrādājot ar bērniem, jo esot patiesi pārliecināta: bērns un viņa simptomi ir tikai vecāku attiecību sekas.

Ja pieaugušajiem izdodas tikt galā ar savām problēmām, bērns automātiski "izslejas un atveseļojas".

Strīdi paši par sevi nav ir ne labi, ne slikti. Daudziem pāriem skandāls ir veids, kā noteikt jaunas robežas. Laulība ir dzīvs organisms, tas attīstās un aug kopā ar katru jaunu ģimenes locekli, tādēļ ir pat ieteicams, ka laiku pa laikam ir jēga ieviest izmaiņas vecajos noteikumos.

Galvenā psiholoģes rekomendācija: jāstrīdas tad, kad bērns nav klāt. Piemēram, vakarā var iziet no mājas un apspriest esošās grūtības pastaigas laikā. Ja tomēr strīds noticis bērna klātbūtnē, ieteicamā stratēģija – bērnam pateikt, ka tētis un mamma ir pieauguši cilvēki, un paši tiks galā ar savām attiecībām.

Trīs izplatītākās kļūdas laulāto attiecībās, kas var iedragāt bērna psihi
Foto: Shutterstock

Vēl viens svarīgs moments: ja bērns redz, ka vecāki strīdas, viņam tieši tāpat jāzina, ka viņi ir salabuši.

Piemēram, mamma no rīta cep pankūkas vai visa ģimene dodas uz kino, un tā ir zīme, ka mājās "laikapstākļi" ir norimuši.

Šeit vēl vari iepazīties ar citu skatījumu, kā vecāku strīdi ietekmē bērna psihi un pasaules uztveri.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!