Nacionālā teātra (NT) Lielajā zālē 17.septembrī ar Zigmara Liepiņa un Kaspara Dimitera muzikālās drāmas "Vadonis" pirmizrādi tiek atklāta teātra jaunā, 91. sezona.

Izrādi veido režisors Edmunds Freibergs, scenogrāfs Aigars Ozoliņš, kostīmu māksliniece Liene Rolšteina.

Lomās izrādē iejutīsies Mārcis Maņjakovs, Egils Melbārdis, Dita Lūriņa, Zane Dombrovska, Voldemārs Šoriņš, Juris Lisners, Marija Bērziņa, Līga Vītiņa, Mārtiņš Egliens, Uldis Anže, Anna Klēvere, Dace Boāte u.c. teātra aktieri, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas studenti.

Kā ziņots, izrādes tapšanu pavadījušas domstarpības par autortiesībām, kuras izraisīja Nila Saksa bloga ieraksti.

"Delfi" iepriekš informēja, ka lietā par Nacionālā teātra muzikālās drāmas "Vadonis" libretu sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 14.nodaļas. Šajā nodaļā minēti noziedzīgi nodarījumi pret personas pamattiesībām un pamatbrīvībām.

Portāls "Delfi" jau rakstīja, ka starp Nilu Saksu jeb īstajā vārdā Nilu Konstantinovu un "Vadoņa" oficiālo autoru dziesminieku Kasparu Dimiteru radušās domstarpības par faktisko šīs muzikālās drāmas autorību. Sakss savā interneta dienasgrāmatā iepriekš pauda uzskatu, ka viņš uzrakstījis sākotnējo libretu, taču Dimiters savā blogā uzsvēra, ka "Vadonis" ir radošās grupas kopdarbs un tās "libretā nav neviena Nila Saksa vārda".

Savukārt NT, kuru kā līdzvainīgu savā blogā minējis Sakss, publiskā paziņojumā norādījis, ka autora līgums slēgts ar Dimiteru un tajā Dimiters apņēmies garantēt, ka viņa darbs ir jaunrades produkts un tā rakstīšanā nav nesankcionēti izmatotas vai citādi aizskartas trešo personu autortiesības. Teātris aicinājis pašu Dimiteru nokārtot radušās domstarpības.

Muzikālā drāma "Vadonis" radīta, atsaucoties uz pēdējo gadu notikumiem Latvijā. Morālā un finansiālā krīze raisa pārdomas un liek uzdot jautājumus visiem, kas ar Latviju saista savu dzīvi šodien un nākotnē. Kāpēc latviešiem izdodas vienoties tikai ekstrēmos apstākļos? Vai latvieši prot izmantot demokrātiju savas valsts pārvaldei? Vai prezidentāla republika nav vienīgais veids, kā pārvaldīt šo mazo valsti? Vai viens cilvēks var uzņemties atbildību par tautas likteni? Kam jānotiek valstī un kam pašā cilvēkā, lai viņš par šādu soli izšķirtos? Kāda ir maksa par valstij un tautai ziedotu mūžu? Zemnieks Kārlis Ulmanis stāvēja pie neatkarīgās Latvijas šūpuļa, piedzīvoja tās ziedu laikus, uzņēmās mesijas lomu un... vai zaudēja? Bija vai nebija vērts uzņemties Vadoņa lomu? Kurš būs varētu būt nākamais?

Biļetes Nacionālā teātra un visās "Biļešu paradīzes" kasēs kā arī internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!