Foto: flickr.com/werkman
Lai gan kopš vasaras saulgriežiem saules staru krišanas leņķis pakāpeniski samazinās, plāna ozona slāņa dēļ līdz šim brīdim saglabājas augsts ultravioletais starojums.

Piektdien, 24.jūlijā, ultravioletās radiācijas indekss Rucavā sasniedza 7,0 vienības, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Līdzīga situācija gaidāma arī sestdien, bet, sākot ar svētdienu, ozona slānis kļūs biezāks, līdz ar to samazināsies ultravioletais starojums.

Turklāt, tuvojoties rudenim, arvien straujāk saruks saules spīdēšanas ilgums un staru krišanas leņķis.

Sestdien Latvijas iedzīvotājiem nepieciešams veikt aizsardzības pasākumus, ja plānots ilgstoši atrasties saulē. Vēlams valkāt apģērbu ar garām piedurknēm un bikšu starām, nēsāt galvassegu un saulesbrilles vai lietot saulessargu. Sauļojoties ieteicams lietot drošu aizsargkrēmu ar saules aizsargfaktoru ne zemāku par 15 vai arī sauļoties tikai rīta pusē (līdz plkst.11) vai vakarpusē (pēc plkst.16).

Ultravioletais starojums visspēcīgākais ir no plkst.12 līdz 15. Jāņem arī vērā, ka daudzas virsmas, it īpaši ūdens un baltas smiltis, atstaro ultravioleto radiāciju, tādēļ ēna reizēm aizsargā tikai par 50 procentiem.

No saules ietekmes īpaši jāsargā bērni. Ļoti jāuzmanās arī cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu.

Ultravioletā starojuma ietekmē āda ātrāk noveco, ievērojami palielinās risks saslimt ar ādas vēzi un acu slimībām.

Jau ziņots, ka jūlija sākumā Latvijā tika reģistrēta augstākā ultravioletā radiācija novērojumu vēsturē. Ultravioletās radiācijas indeksa maksimālā vērtība Rucavā sasniedza 7,9 vienības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!