Līgatnes dabas taku aļņu mamma Mirga šovasar pārsteigusi parka darbiniekus un laidusi pasaulē mazuli, "MansDraugs" vēsta dabas taku vadītāja Inta Lange. Ģimenīte izveidojusies arī vāverēniem, savukārt takās mītošās lapsiņas tikušas pie jaunas mājvietas.

Alnene Mirga 12. jūnijā laidusi pasaulē mazuli, stāsta Lange. "Tas patiešām bija pārsteigums, jo izskats nekādi neliecināja, ka viņa varētu būt grūsna. Līgatnes dabas takās līdz šim aļņu mazuļu dzimšanas dienas bija laika posmā no aprīļa beigām līdz maija vidum. Dabā gan alnēnu dzimšana jūnijā nav nekas neparasts.

Mirgai tas ir pirmdzimtais, un viņa ļoti uztraucas, ja alnēns izdomā aiziet tālāk no viņas vai arī kāds no bara vai Līgatnes dabas taku darbiniekiem pienāk pārāk tuvu. Jaunā aļņu mamma ir ārkārtīgi rūpīga un piesardzīga. Mazulis tiek slēpts tik ļoti, ka vairākas reizes zvēru kopējiem ir nācies doties voljerā to meklēt, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.

Mirga ne tikai slēpj mazuli, bet arī sargā. Kad lielajā aļņu voljerā no "vasarnīcas" atgriezās alnis Jussis, Mirga viņam pamatīgi sadeva pa "mizu" par tuvošanos mazulim un vietai, kur tas tiek slēpts. Kopš tā brīža Jussis pat neiet ēst lielākos kārumus – svaigus blīgznu zarus, ja tur tuvumā ir aļņu mammas ar alnēniem."

Taku vadītāja skaidro, ka vienīgais alnis, kam Mirga uztic savu atvasi, esot Mildiņa, Mirgas mamma: "Mildiņai pašai šogad ir dvīņi, bet arī trešo labprāt pieskata, kamēr Mirga dodas baroties."

Šobrīd gan jauno alnēnu apmeklētāji var neredzēt, jo māmiņa Mirga savu pirmdzimto sargājot un neatrādot. Taču darbinieki paredz, ka situācija pēc vairākām nedēļām mainīsies, jo mazais alnēns aug ātri, kļūstot ziņkārīgs un draisks, un tad gan nevarēšot mazo dzīvnieciņu atturēt no pasaules iepazīšanas.

Sava veida pārmaiņas dzīvē piedzīvojušas arī Līgatnes dabas takās mītošās lapsas, kurām izveidota jauna mājvieta. "Pateicoties ASV armijas kadetu un ASV vēstniecības darbinieku talkā paveiktajam, 17. jūnijā tika pabeigti jaunās lapsu mājas pēdējie labiekārtošanas darbi un tajā svinīgi ielaista atraktīvā lapsa Lapsis. Jau pēc pāris dienām no Rīgas Zooloģiskā dārza uz Līgatni pārcēlās arī lapsa Cukuriņš, kurš pirms tam zooloģiskajā dārzā ilgus gadus bija strādājis izbraukuma dzīvnieku komandā.

Atšķirībā no Lapša, kurš jau no pirmā pārcelšanās brīža izbaudīja jaunā voljera priekšrocības, Cukuriņš vēl vairākas dienas bija sabijies par apstākļu maiņu un neizpratnē par neierasti lielajiem plašumiem. Šobrīd abi kūmiņi ir sapratuši, ka voljerā var ne tikai jestri kāpelēt pa baļķiem un laiski gulšņāt sūnās, bet arī palūkoties, ko dara apmeklētāji. Skatu platformu no lapsu voljera šķir tikai stikla siena, tāpēc lapsām ir viegli vērot cilvēkus, bet cilvēkiem – lapsas. Arī lietainā laikā šāda izklaide netiek atcelta, jo apmeklētāju skatu platforma ir kā nojume, kurā cilvēki labprāt uzkavējas un tāpēc ir ērta vieta novērojumiem.

Lapsas apmeklētājiem ir labi redzamas visas dienas garumā, jo tām patīk regulāri pārbaudīt, kas jauns teritorijā, un pie viena pārslēpt jau iepriekš nobēdzināto barību.

Šobrīd abu lapsu izskats var mulsināt vērotājus, jo tās vēl aizvien izskatās noplukušas. Taču, ko gan var gribēt, ja siltais laiks atnāk tik vēlu. Ziemas kažoka maiņa pret vasaras ietērpu nav pārāk ātrs process," stāsta Lange.

Taku apmeklētāji nu var vērot arī jaunu vāveru ģimenīti, kas uz Līgatni pārcēlusies jūlija sākumā. "Šeit uz dzīvi apmetušās vāveru meitenes Tomiņa un Čita un viņu līgavainis Rižiks. Kopš 14. jūlija viņi aplūkojami mazo dzīvnieku kompleksa vāveru voljerā. Visi trīs vāverēni ir pirmgadnieki, kas atrasti pie izpostītām vāveru ligzdām. Tos pieņēmuši, izbarojuši un izaudzinājuši cilvēki trīs dažādās Latvijas vietās. Tomiņa, Čita un Rižiks ir ļoti kustīgi, ziņkārīgi, un labprāt spēlējas. Vāverēni nevairās no apmeklētājiem, jo cilvēks viņiem taču kļuvis gandrīz par radinieku," stāsta Inta Lange.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!