Ar izdomu un čaklu darbu – Smiltenes novadā novērtētākie īpašumi

Ar izdomu un čaklu darbu – Smiltenes novadā novērtētākie īpašumi
Foto: Publicitātes foto

Konkurss "Smiltenes novada sakoptākais īpašums" tiek organizēts jau vairākus gadus – ar mērķi ieinteresēt un veicināt novada iedzīvotājus un uzņēmējus radīt pievilcīgu novada ainavisko telpu, popularizēt sakārtotu un sakoptu apkārtējo vidi, un novērtēt iedzīvotāju un uzņēmēju veikumu. Savukārt mums, kas novērtē jau žūrijas atlasītos īpašumus, ir tā iespēja iedvesmoties no citu čaklā darba un izdomas.

''Mūsu novadā ir daudz skaistu, ar radošu izdomu veidotu un sakoptu pagalmu, lauku sētu, lauku saimniecību un ražošanas objektu, kurus ievērojamus dara košas puķudobes, interesanti veidoti košumkrūmu stādījumi, taciņas un kopti zālieni. Tā visa centrā ir šo māju un uzņēmumu saimnieki, kuri ar lielu mīlestību un darbu labiekārto un uzpoš savus īpašumus, veiksmīgi savienojot skaisto ar praktisko un katrā dārzā ieliekot savu stāstu. Katra saimnieka ieguldītais darbs savas teritorijas iekopšanā ir nenovērtējams. Skaisti iekoptie dārzi un pagalmi, ziedošās puķudobes un priekšdārzi ir vistiešākā mūsu novada vizītkarte, kas priecē gan vietējos iedzīvotājus, gan ikvienu pilsētas vai pagasta viesi,'' savos novērojumos dalās Smiltenes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze.

Smiltenes novada domes teritorijas apsaimniekošanas speciāliste un konkursa komisijas locekle Agija Kukaine atzina, ka, apskatot visus konkursam pieteiktos dalībniekus, radušās ļoti patriotiskas sajūtas, jo daudzos īpašumos karoga mastā sagaidīja plīvojošs Latvijas valsts karogs. ''Katrs īpašums bija īpašs – varēja sajust saimnieku lielo mīlestību pret darbu pagalmā, sētā, uzņēmumā, kaut dārza veidošana lielākoties ir papildus darbs pamatdarbam. Patīkami bija apzināties, ka Smiltenes novads ir tik bagāts ar sakoptiem īpašumiem un aizrautīgiem to veidotājiem."

Konkursam pieteikto īpašumu izvērtēšanu veica Smiltenes novada domes apstiprināta komisija piecu locekļu sastāvā. Konkursam pieteiktos īpašumus vērtēja vairākās nominācijās: sakoptākā ģimenes māja pilsētas un ciema teritorijā, sakoptākā viensēta pagasta teritorijā, sakoptākais priekšdārzs, sakoptākā daudzdzīvokļu māja un vides elements vai ''odziņa". Katrā nominācijā pieteiktos pretendentus vērtēja pēc vairākiem kritērijiem, piemēram, pirmais kopiespaids par īpašumu, piebraucamais ceļš, ielas malas un pieguļošās teritorijas sakoptība, dekoratīvo stādījumu kompozīcija un kopšanas kvalitāte u.c.

Goda plāksni "Sakoptākā ģimenes māja pilsētas un ciema teritorijā Smiltenes novadā 2017" saņēma Feldhūnu ģimene par īpašumu ''Saltupi 186'', Launkalnes pagastā (skatīt attēlu zemāk). Ģimenes mājai ir gaumīgi ierīkots pagalms ar vienotā stilā saimnieka būvētām ēkām un dažādām mazām arhitektūras formām, kā, piemēram, malkas novietne, metāla dekoratīva arka, kas ved uz dārzu. Tāpat acis priecēja saimnieku koptā piegulošā meža teritorija, kur uzstādītas mājvietas putniem. Šajā īpašumā ļoti veiksmīgi ir savienots skaistais ar praktisko.

Ar izdomu un čaklu darbu – Smiltenes novadā novērtētākie īpašumi
Foto: Publicitātes foto

Šogad nominācijā "Sakoptākā viensēta pagasta teritorijā" komisija par uzvarētajiem atzina divus īpašumus. Titulu "Sakoptākā viensēta Smiltenes novadā 2017" saņēma Zālīšu ģimene par īpašumu ''Helēnas'' Launkalnes pagastā un Krūmiņu ģimene no īpašuma ''Krampīši'' Palsmanes pagastā. Ļoti atšķirīgi un ļoti skaisti īpašumi, katrs ar savu raksturu. Plašā, ļoti koptā un ainaviskajā vietā atrodas ''Helēnas'', ko veiksmīgi papildina kopts zāliens, dīķis un laukakmeņu tilts (skatīt attēlu zemāk).

Ar izdomu un čaklu darbu – Smiltenes novadā novērtētākie īpašumi
Foto: Publicitātes foto

Īpašums ''Krampīši'' ir bagāts ar skaisti izveidotām apstādījumu kompozīcijām un mākslinieciski radītu mājas norādi. Gaumīgi atjaunotā un eleganti iekārtotā dzīvojamā māja ir tikusi pārvesta no Latgales, kurā agrāk dzīvojis saimnieces tēvs. Enerģiskā un viesmīlīgā Krampīšu saimniece radīja sajūtu, ka īpašumā gribas atgriezties vēl un vēl. Turklāt saimniecei ir vēl ļoti daudz ideju padomā, ko viņa vēlas realizēt savā lauku īpašumā.

Goda plāksni "Sakoptākais uzņēmums Smiltenes novadā 2017" saņēma AS "Smiltenes piens". Uzņēmuma teritorijā, kas atrodas pašā pilsētas centrā, kur tikai dažos kvadrātmetros ir iespēja iekopt apstādījumus un zālienu, var redzēt rūpīgi veidotus apstādījumus, kas papildināti ar viengadīgajām puķēm novada raksturīgajās krāsās. Īpašu teritoriju padara uzņēmuma izgaismotā norāde, kas novietota uz atjaunota sviesta kubla.

Pagodinājumu ar titulu ''Odziņa Smiltenes novadā 2017" saņēma Seņku ģimene par īpašumu Mazspreņi, Smiltenes pagastā. Saimnieki ir atjaunojuši ievērojamu daudzumu seno lauksaimniecības darbarīku un gaumīgi tos izvietojuši ģimenes mājas pagalmā, papildinot tos ar apstādījumiem. Ja kādam seni lauksaimniecības darbarīki, priekšmeti liekas krāmi un nelietojumi, tad šiem saimniekiem tie noteikti ir dārgumi. Viņu aizrautība un seno lauksaimniecības darbarīku atjaunotā kolekcija patiesi pārsteidza konkursa komisiju.

Lai Smiltenes novadā netrūkst čaklu roku un iznesīgu iedzīvotāju!

Source info

DELFI Tavs Dārzs


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka