Vilde vada Latvijas volejbola izlasi vairāk nekā 10 gadus, tomēr viņa vadībā komanda ne reizi nav kvalificējusies Eiropas čempionāta finālturnīram. Šonedēļ notikušajā Latvijas Volejbola federācijas (LVF) valdes sēdē bija plānots vētīt valstsvienības startu un galvenā trenera darbu, tomēr Vilde nav atnācis uz sapulci un arī nav iesniedzis atskaiti par padarīto darbu.

Atklāto vēstuli parakstījuši šobrīd valstsvienības apritē esošie spēlētāji - Romāns Saušs, Hermans Egleskalns, Deniss Petrovs, Reinis Pekmans, Aleksandrs Kudrjašovs, Ruslans Sorokins un Edvarts Buivids. Pēdējos mačus traumu dēļ izlaida Egleskalns un Petrovs, bet pārējie visi bija valstsvienības sastāvā.

"Ja pēc tikšanās ar LVF prezidentu Ati Sausnīti un pirms LVF Valdes sēdes mums vēl bija ilūzijas par LVF Valdes ieinteresētību izlases trenera darba izvērtēšanā un izlases darba uzlabošanā, tad 12. jūnija Valdes sēde mums ir atvērusi acis – Valdes darbība ir formāla, un tā nav ieinteresēta ātra risinājuma meklēšanā. Nav skaidrs, kā 21. gadsimtā vēl var darboties ar tādām metodēm – nepārtrauktas atsaukšanās uz komisiju veidošanu, nolikumu izstrādāšanu, tajā pašā laikā ir pilnīgs sistēmas (kritēriju) trūkums izlases trenera darbības izvērtēšanā," medijiem izsūtītajā vēstulē norāda volejbolisti.

Volejbolisti bija ieradušies uz LVF valdes sēdi, tomēr treneris nav sastapts. Kā norādījis LVF prezidents Atis Sausnītis, "nevar piespiest izlases treneri ierasties uz valdes sēdi". Sausnītis volejbolistiem norādījis, ka Vildem vairs neesot spēkā esošs līgums, bet nekāds izlases darba vērtējums netiek prasīts un netiek arī izvērtēts galvenā trenera izvēlēto palīgu pienesums izlases darbā.

Kudrjašovs bilst, ka pēdējo gadu neveiksmīgajā sniegumā vainojami ir ne tikai treneri, bet visi valstsvienībā iesaistītie, arī spēlētāji. "Tomēr kāpēc mieles pēc padarītā darba ir tikai mums?!" retoriski jautā izlases spēlātājs Kudrjašovs.

Volejbolisti norāda, ka par LVF radītās sistēmas pretrunām liecina tas, ka Raimonds Vilde ir arī LVF Treneru komisijas vadītājs, kam jāvērtē pašam savs darbs. Šogad nav notikusi vēl neviena Treneru komisijas sēde.

"Vairāk kā 10 gadu laikā, kopš Raimonds ir pie stūres, nav tikusi izstrādāta sistēma jauno treneru piesaistei darbam izlasē, nav arī par trenera atskaites par paveikto darbu," atzīmē viens no izlases līderiem Hermans Egleskalns.

"Lai arī šobrīd no LVF puses tiek ieturēta pauze līdz izlases treneru kritēriju izstrādei, mūsu visu nostāja nav mainījusies – ir nepieciešamas kardinālas pārmaiņas izlases darbā, un Raimonda Vildes vadībā mēs neesam gatavi turpmāk spēlēt," principiāli norāda Reinis Pekmans.

"Mēs – Latvijas izlases spēlētāji - pievienojamies kolēģu pagājušajā nedēļā paustajam, ka emocionālā ziņā ir grūti atrast motivāciju parādīt maksimālo sniegumu, ja šādas pašas vēlmes nav treneru kolektīvam. Mēs spēlējam labās Eiropas volejbola līgās, mūsu priekšgājēji ir spēlējuši vēl augstāka līmeņa volejbola čempionātos, bet galvenā atziņa, ko izlases treneris min pēc katra turnīra – pieredzes trūkums. Vai tiešām šis arguments var kārtējo reizi kalpot kā attaisnojums un vai pieredzes trūkums ir attiecināms tikai uz mums? Varbūt tas ir attiecināms arī uz treneru korpusu?," par daudzajiem jautājumiem neizpratnē ir sportisti.

Sportisti uzsver, ka izlases darba organizācijā nekas būtiski nav uzlabojies pēdējos 5–6 gadus. Piemēram, šogad uz pasaules čempionāta atlases turnīru Ļubļanā izlase devās 14 stundu ilgā lidojumā cauri visai Eiropai, bet jau nākamajā dienā izlasei bija jāaizvada svarīga spēle ar Izraēlas valstsvienību. Nav skaidra izlases trenera otra asistenta un ārsta izvēle izlases komplektācijā, atstājot ārpus pieteikuma divus spēlētājus, – visas komandas turnīrā pieteica 14 spēlētājus, bet Latvijas izlase – 12.

"Viedokļu apmaiņa LVF Valdē parādīja Latvijas volejbola oficiālo personu izpratnes trūkumu par procesiem Latvijas volejbolā – izlašu trenēšana ir prestiža jautājums, un ir jāuzrunā konkrēti pretendenti, nevis jāgaida, ka kāds pieteiksies (ja vispār uzzinās par šādu konkursu). No LVF Valdes sēdē redzētā radās iespaids, ka konkurss tiks rīkots ķeksīša pēc un, ļoti iespējams, tiks izraudzīts iepriekšējais treneris vai arī treneris, kas atbildīs tikai LVF Valdes un tai pietuvināto personu prasībām," secina viens no izlases līderiem Hermans Egleskalns.

Latvijas volejbolisti atklāj, ka neformāli ir dzirdēta pietiekami liela interese gan no Latvijas, gan ārvalstu treneriem par iespēju trenēt Latvijas izlasi, un finansiālie nosacījumi šajā gadījumā nav noteicošie. Reinis Pekmans pagājušo sezonu veiksmīgi aizvadīja Beļģijas čempionātā un no ārvalstu treneriem dzirdējis tikai labus vārdus par Latvijas spēlētājiem. "Arī mana kluba treneris būtu gatavs uzņemties Latvijas izlases vadību, ja šāda iespēja tiktu dota. Nauda nav noteicošais jautājums, jo izlases trenēšana ir labs ieraksts CV un iespēja parādīt sevi citā līmenī," argumentē Pekmans.

"Ja izlasei nav pietiekami finanšu līdzekļu, kā to apgalvo LVF, nav saprotams, kāpēc nevar uzzināt, kādu algu saņem Raimonds Vilde un viņa palīgi. Nav arī brīnums, ka Latvijas izlasei nav sponsoru, jo sponsoru piesaistīšanas priekšnosacījums ir caurskatāma un sakārtota vide. Pie sponsoru piesaistes arī netiek mērķtiecīgi strādāts. Veids, kā tiks organizēts konkurss uz izlases trenera amatu, izskatās tāds, lai neviens nopietns pretendents tajā nepieteiktos. Labie treneri ir jāmeklē un jāuzrunā, bet LVF prezidents runā tikai par valsts finansējuma nepietiekamību," norāda Latvijas izlases kapteinis Romāns Saušs.

Patlaban Latvijas izlases darbība tiek nodrošināta tikai ar Izglītības un zinātnes ministrijas finansējumu. Saskaņā ar 2017. gada LVF budžetu, vīriešu izlases programmai bija atvēlēti nedaudz vairāk par 62 000 eiro.

"Valdes sēdē nesaņēmām arī skaidrojumu, kādēļ tiek atvēlēta nauda Latvijas izlases startam Universiādē, ja lielākā daļa no Latvijas izlases sastāva (Saušs, Egleskalns, Buivids, Pekmans) ir atteikusies tajā startēt, ja to trenēs Raimonds Vilde. Sarunā pirms LVF Valdes sēdes ar LVF prezidentu Ati Sausnīti bija solīts, ka Universiādei var tikt izskatītas arī citu treneru kandidatūras, ja uz turnīru brauks Latvijas izlase labākajā sastāvā. Valdes sēdē nesadzirdējām skaidru atbildi, ka Universiādes izlases galvenais treneris nebūs Raimonds Vilde," norāda Romāns Saušs.