Kompakti un dabai draudzīgi: idejas kompostam virtuvē

Kompakti un dabai draudzīgi: idejas kompostam virtuvē
Foto: Shutterstock

Komposta ierīkošana vairs nav tikai vajadzība lauku mājās, kur atkritumu šķirošana gluži vienkārši ir ērtāka. Tagad ir tik daudz iespēju piekopt zaļo dzīvesveidu, ka pat nelielā mājoklī var ierīkot kompostu, vienviet izmetot visus organiskos atkritumus.

Ja tā padomāsim, tad katrs ikdienā ļoti daudz organisko atkritumu izmet kopā ar sadzīves atkritumiem. Kafijas biezumi, dārzeņu un augļu mizas, olu čaumalas utt. Tas viss, nonākot vienā konteinerā, veidos ļoti labi mēslojumu dārza augiem, tāpēc ir vērts pacensties. Ja atrunas līdz šim bijušas – vietas trūkums, šie piemēri parādīs, kā pat dzīvoklī īstenot komposta ierīkošanu. Padomus, kā soli pa solim pašam izveidot kompostu, kad esi jau tam atradis vietu, skati šeit.

Viens no veidiem – līdzās sadzīves atkritumu konteineram novieto vienu nelielāku toveri, kur mest visus organiskos atkritumus. Visbiežāk izvelkamās atvilktnes ir gana plašas, lai vietas pietiktu vēl vienam mazākam spainītim vai tvertnei.

Jārēķinās, ka organisko atkritumi radīs smaku, tāpēc var apsvērt domu par tvertni ar vāku, kas gan palīdzēs cirkulēt gaisam, bet tomēr ierobežos smakas izplatīšanos.

Ļoti ērti, ja komposta vieta ir tuvu aktīvajai darba zonai. Tad visas ēdiena paliekas var viegli ieslidināt kompostā.

Ļoti parocīgi lielākās virtuvēs, piemēram, ar salas tipa virsmu, dziļās atvilktnēs ierīkot vietu kompostam. Tas gan nenozīmē, ka glītajā atvilktnē jāmet visi atkritumi – ieklāj maisu, plēvi vai ieliec speciālu vanniņu, lai atkritumi neradītu šmuci mēbelei.

Vēl kāds variants – zem izlietnes, letes var nolikt kādu spainīti, kas var kalpot kā komposta veidošanas vieta.

Ja nemaz nav vietas atvilktnēs vai plauktos, ārpus virtuves iekārtas var izvietot vairākus konteinerus, kur tad attiecīgi šķirot sadzīves atkritumus no organiskajiem.

Lai katru reizi nebūtu jācilā tvertnes vāks, var izveidot šādu mehānismu, ka pie durtiņu atvēršanas, tas pats paceļas.

Source info

DELFI Tava Māja


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tava Māja iesaka