Foto: Shutterstock

Veļas mazgāšana, apģērbu žāvēšana, gludināšana, locīšana un kārtošana vairumam cilvēku saistās ar samērā apnicīgu darbiņu, ko krietni labprātāk gribētos atlikt. Tomēr izvairīties no apģērbu uzturēšanas kārtībā, kā zināms, nav iespējams, taču, zinot pāris noderīgu viltību, šo procesu var ievērojami atvieglot. Turpinājumā piedāvājam Goodhousekeeping.com ieteikumus, kas lieti noderēs iknedēļas "veļas dienā".

Apģērbu šķirošana

Lai apģērbi pēc iespējas ilgāk saglabātu savu toni un arī auduma kvalitāti, tos mazgājot, drēbes sašķiro ne tikai pēc krāsām un to materiāliem, bet arī auduma biezuma. Jo smagāks un biezāks būs apģērbs, jo ilgāk tas žūs.

Tāpēc, ja, piemēram, pēc mazgāšanas žāvētājā liksi gan vieglas un gaisīgas blūzes, gan bikses un svīterus, plānākie apģērbi izžūs ātrāk, augstajā temperatūrā atrodoties pārāk ilgi. Tādējādi var tikt kaitēts apģērba auduma šķiedrām, iemīļotajām drēbēm zaudējot savu kvalitāti.

Džinsu mazgāšana

Mazgājot drēbes veļasmašīnā, kā arī vēlāk tās žāvējot veļas žāvētājā, apģērbi konkrētā procesa laikā berzējas viens gar otru, to audumiem zaudējot kvalitāti un arī toni. Lai to novērstu, atceries, ka vairumu apģērbu, tai skaitā, džinsa bikses, ieteicams mazgāt, izgrieztus uz otru pusi.

Tāpat vērts atcerēties aiztaisīt pogas un aizvilkt rāvējslēdzējus, lai novērstu diegu izraušanu un skrāpējumus citiem apģērbiem. Krāsas saglabāšanas nolūkos, savukārt, vēlams lietot to aizsargājošus mazgāšanas līdzekļus.

Tējkarote etiķa

Lai mazinātu nepatīkamus aromātus, paspilgtinātu toni vai arī padarītu baltās krāsas apģērbus baltākus, mazgājot veļu, pulverim pievieno tējkaroti etiķa. Tāpat vērts atcerēties vēl kādu paņēmienu – ja apģērbā esošie traipi nav izmazgājušies ar pirmo reizi, nekādā gadījumā nežāvē tos karstumā. Pretējā gadījumā traipi ieēdīsies dziļāk auduma šķiedrās un nebūs iztīrāmi. Tā vietā ļauj apģērbam izžūt dabiski, vēlāk mazgājot to atkārtoti.

Ūdens mīkstināšana

Krāna ūdenī ir augsts minerālvielu īpatsvars – tas var saturēt ne tikai dzelzi, bet arī magniju un kalciju, kas veselībai nekaitē, taču var ietekmēt ūdenī mazgātā apģērba kvalitāti. Nozares eksperti apgalvo, ka tā rezultātā, piemēram, apģērba traipi var izmazgāties vājāk, tā audums – kļūt cietāks, savukārt veļasmašīnas caurules – aizsprostoties. Lai to mazinātu, ūdenim vērts pievienot mīkstinošus līdzekļus.

Saudzīga skalošana

Lai apģērbi to mazgāšanas un skalošanas laikā netiktu izstaipīti, drēbes, kam nepieciešama saudzīga kopšana, ne tikai mazgā ar rokām, bet arī ievies jaunu to skalošanas tehniku. Izmantojot tīru caurduri, kurā ielikt, piemēram, zīda blūzi, ūdens aizskalos mazgāšanas līdzekli, tam vienmērīgi aizplūstot un vienlaikus lieki nestiepjot audumu.

Tīrā apģērba šķirošana

Lai izmazgāto drēbju locīšana un kārtošana nesagādātu liekas galvassāpes, pēc to izņemšanas no veļas žāvētāja apģērbus uzreiz sašķiro vairākos grozos, ko vēlāk paši drēbju īpašnieki varēs noglabāt savos skapjos un kumodēs. Šādi arī aiztaupīsi zudušo zeķu meklēšanu un rakšanos pa veļas kalnu īpaši steidzīgā darba dienas rītā.

Pareiza žāvēšana

Viena no izplatītākajām apģērbu kopšanas kļūdām, kas veicina to izstaipīšanos un formas zudumu, ir nepareiza žāvēšanas tehnika. Ja konkrēto apģērbu nav iespējams žāvēt veļas žāvētājā, izkarini to uz veļas auklas vai parastā žāvētāja tā, lai apģērbs nestieptos. Piemēram, džemperus noteikti nedrīkst izkārt uz pakaramā – smagais audums nostiepsies, tiem deformējoties. Tā vietā pārloki džemperus uz pusēm vai pa diagonāli, ļaujot tiem izžūt vienmērīgi un reizē saglabājot to formu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!