Foto: Shutterstock

Piemeklēt savam mājoklim un katra ģimenes locekļa prasībām dīvānu noteikti nav tas vieglākais uzdevums. Lai arī lielākoties dīvānus izvēlamies pēc vizuālām pazīmēm, ir daudz citu faktoru, kam jāpievērš uzmanība, lai mīkstā mēbele būtu viegli kopjama ikdienā, tā nemainītu savu vizuālo izskatu un labi kalpotu. Šajā jomā padomus portālam Tavamaja.lv sniedz mīksto mēbeļu uzkopšanas uzņēmuma ''Greenline Home'' vadītājs Uldis Saulkalns.

Balts dīvāns – skaists, bet vai praktisks?

Pirms dīvāna vai jebkādas citas mīkstās mēbeles iegādes, vispirms jāizvērtē apstākļi, kādos tā tiks lietota. Piemēram, vai mājās ir bērni vai ir mājdzīvnieki, cik pedantiski ir mājās dzīvojošie cilvēki utt. Bieži nācies redzēt baltas vai ļoti spilgtas krāsas mīkstās mēbeles, kuras jau pēc gada ģimenē ar bērniem izskatās ļoti nepievilcīgas, jo mitruma (ūdens, piena, dzērienu) un ēdiena traipi ir izteikti redzami, pieredzē dalās speciālists. Varētu jau teikt, ka dīvāns nav paredzēts, lai tajā ēstu, bet prakse rāda, ka ģimenēs ar bērniem ir grūti ko tādu nepieļaut. Otrs iemesls, kāpēc baltas mēbeles nav īpaši praktiskas, ir tas, ka krāsots apģērbs, kādu lielākoties valkā visi, iekrāso mēbeles. Piemēram, mitri džinsi var atstāt neizmazgājamus traipus uz sniegbaltā auduma.

Foto: Shutterstock

Vieglāk kopjamie audumi

Kas attiecas uz piemērotāko audumu, tad vislabāk tīrāmais un kopjamais ir rupjāks vai mikrošķiedras un velūra tipa audums, jo no tiem krietni vieglāk dabūt ārā traipus nekā no blīva materiāla, piemēram, brezenta tipa. Runājot par auduma materiālu, to ir desmitiem un simtiem, bet, ja gribam kvalitāti, tad vēlams priekšroku dot materiāliem, kas ir dabiski – kokvilnu vai linu, iesaka speciālists. Pirms mēbeles iegādes noteikti jānoskaidro materiāla sastāvs. No struktūras viedokļa nav ieteicams izvēlēties arī pārāk krokainus dīvānus, jo tos būs grūti kopt un locījumu vietās krāsies gan gruži, gan dažādi mikroorganismi.

Foto: Shutterstock

Ādas dīvāni

Pērkot ādas dīvānu, vispirms jāpārliecinās, vai kāds mājdzīvnieks nenodarīs kaitējumu mēbelēm, piemēram, kaķi, jo nagu asināšana var neatgriezeniski sabojāt dīvānu. Protams, ir iespēja kaķim regulāri apgriezt nagus vai arī mēbeli apsmidzināt ar speciālu līdzekli, lai mājdzīvnieks atturētos sabojāt dīvānu, tomēr labāk mēbeles pielāgot apstākļiem. Iegādājoties ādas dīvānu, noteikti ieteicams noskaidrot, kā āda ir kopjama un kāda tieši āda tā ir. Piemēram, ir ādas, kas pārklātas ar speciālu PVC kārtiņu, taču, kad pienāk laiks mēbeli kārtīgāk iztīrīt, izrādās, ka šo virsmu var tīrīt tikai ar siltu ūdeni un, labākajā gadījumā, ziepēm, kas nekad nespēs iztīrīt pilnīgi ādas poras un padarīt gaišāku nodzeltējušo kārtiņu.

Foto: Shutterstock

Svarīgas nianses

Ne mazāk būtisks ir mehānisms izvelkamajiem dīvāniem. Pamēģiniet dīvānu izlaist un, ja izlaižamā daļa ir noņemama, tad palūdziet pārdevējam, lai viņš parāda, kā to noņemt. Gadās situācijas, kad mehānismi ir nekvalitatīvi vai nepārdomāti izveidoti, kā rezultātā tiek bojāts audums vietās, kur mehānisms veido berzi.

Katrs, kurš ir sēdējis vai gulējis uz dīvāna, apliecinās, ka ir ļoti svarīga arī ērtības sajūta. Mūsdienās, piedāvājot aizvien zemākas cenas mīkstajām mēbelēm, ražotāji sāk izmantot arī mazāk kvalitatīvus materiālus. Speciālists neiesaka izvēlēties dīvānu, kam sēžamā un muguras daļa veidota no ļoti mīkstas "švammes", jo tā diezgan īsā periodā izsēdēsies. Dīvāna sēžamajai daļai vajadzētu būt stingrai un ērtai.

Foto: Shutterstock

Ikdienas kopšana

Ja dīvāna kalpošanas laikā pamanīti izteikti traipi, iesmērējušās kādas konkrētas vietas, piemēram, dīvāna pakauša daļa vai roku balsti, tad šīs vietas pēc iespējas ātrāk jānotīra. Mīksto mēbeļu tīrīšanu var uzticēt profesionāliem tīrītājiem, taču arī mājas apstākļos ar mazgājošo putekļu sūcēju to var izdarīt. Traipus, kas radušies laika gaitā, noteikti nav tik viegli nomazgāt ar lupatiņu un veļas ziepēm, šādos gadījumos nepieciešama jau profesionāla kopšana.

Kāpēc ar laiku vairs nevar mājas apstākļos nomazgāt mīkstās mēbeles? Speciālists skaidro, ka laika gaitā mēbeļu audums pārklājas ar smalkiem putekļiem un, tīrot atsevišķu vietu, var palikt kontūra, kas izveidosies starp iztīrīto dīvāna daļu un daļu, kas pārklāta ar putekļiem. Tāpat putekļi krājas zem auduma virskārtas un pat iztīrot to, žūšanas periodā no apakšējā slāņa tie atkal parādās un veidojas pleķi, tāpēc ķīmiskā tīrīšana laika gaitā noteikti ir nepieciešama.

Cik bieži būtu nepieciešams veikt mēbeles mazgāšanu (ķīmisko tīrīšanu) ir atkarīgs no vides, kurā šī mēbele atrodas un no veselības stāvokļa, piemēram, cilvēkiem ar elpceļu saslimšanām vai lielās ģimenēs tās jātīra vismaz reizi gadā, bet citiem pietiks ar ķīmisko mazgāšanu reizi trīs gados.

Kā pareizi kopt mīkstās mēbeles ikdienā?

  • Izmantojiet sauso putekļusūcēju un regulāri pārsūciet visu virsmu!
  • Ja uz dīvāna ir kaut kas izlijis, noskaidrojiet, kā to iztīrīt, un dariet to tajā pašā dienā, jo izžuvis sarkanvīna traips vēlāk nebūs iztīrāms.
  • Neizmantojiet sadzīves ķīmiju, kas satur hloru vai citu balinošu līdzekli – ar to var sabojāt mēbeļu audumu.
  • Ja iespējams, lietojiet dīvānu pārvalku un neļaujiet uz tā gulēt mājdzīvniekiem.
  • Ādas mēbeles, ja to atļauj ražotājs, regulāri pārklājiet ar kondicionieri vai losjonu, bet pirms tam attīriet ar mitrām salvetēm vai speciālu ādas tīrīšanas līdzekli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!