Foto: Shutterstock
Izvēloties jaunu mājvietu, galvā maisās neskaitāmi daudz jautājumu – kurā stāvā izvēlēties, pirkt vai īrēt, apdrošināt vai nē un citi. Lai izdarītu pareizo izvēli, nedrīkst kautrēties dzīvokļa pārdevējam uzdot sev interesējošus un svarīgus jautājumus, kuri palīdzēs izdarīt pareizo izvēli. Kam pievērst uzmanību, meklējot jaunu mājokli, stāsta privātā namu apsaimniekotāja "Civinity" reģionālais vadītājs Latvijā Remigijus Valentinavičs.

1. Ja pērkat vai vēlaties īrēt dzīvokli sērijveida vai pirms kara celtā namā, pajautājiet, cik liels un noturīgs ir ūdens spiediens – vecos namos to bieži vien ietekmē aizauguši vai savu laiku nokalpojuši stāvvadi.

Ja situācija šķiet apmierinoša, noskaidrojiet, vai dzīvokļu īpašnieki kaut vai teorētiski ir apsprieduši stāvvadu maiņu. Tāpat vecās mājās ir vērts pievērst uzmanību, vai ir uzstādīti un funkcionē ūdens skaitītāji. Ja tādu nav, būtu vēlams noskaidrot, kā ir citos dzīvokļos.

2. Noskaidrojiet, cik vienmērīgi silda radiatori. Ja jaunu mājokli meklējat ziemā, ir vērts uz tausti novērtēt, cik silti ir radiatori. Nevienmērīga siltuma iemesls var būt pārbūvēti vai no kopējās sistēmas atvienoti radiatori, kā arī nerisinātas problēmas apkures sistēmā.

Iespējams, tā vienkārši netiek pietiekami rūpīgi apkopta, taču varbūt problēmas ir nopietnākas. Ja redzat mainītus radiatoros, noskaidrojiet, vai pārbūve ir saskaņota.

Foto: F64

3. Gan pašā ēkā, gan arī dzīvoklī, aplūkojiet sienas pie visiem stāvvadiem - apkures, ūdens, kanalizācijas. Ja nojaušami vai acīmredzami plankumi, tad, visticamāk, stāvvadi bieži plīst, jo ir pamatīgi nolietojušies. Parunājiet ar dzīvokļa saimniekiem, vai šai problēmai tiek plānots kāds risinājums, jo galu galā šādas avārijas kaitē visiem.

4. Ja pirkšanai aplūkojat dzīvokli ar svaigu kosmētisko remontu, piekārtajiem griestiem, tad ir vērts noskaidrot, kas aiz tā slēpjas. Pajautājiet, kādi materiāli un risinājumi remontam izmantoti, iespējams ir pieejami segto darbu akti, kuros jābūt uzrādītam veikto darbu veidam un lietotajiem materiāliem. Iespējams, piekārtie griesti slēpj regulāri applūstošas griestu konstrukcijas, bet svaigais remonts – maskē dažādas nepilnības.

5. Novērtējiet mājas un kāpņu telpu tehnisko stāvokli: vai māja ir renovēta, cik sen tas darīts un cik sakārtota ir kāpņu telpa.

6. Ja pērkat vai vēlaties īrēt dzīvokli jaunajā projektā gan ēkā, gan dzīvoklī pievērsiet īpašu uzmanību terasēm un balkoniem. Ļoti bieži nekvalitatīvas hidroizolācijas dēļ telpas, kas atrodas zem terasēm vai balkoniem, applūst. Fiksēt šādas problēmas var apskatot telpu griestus, kas ir zem terases vai balkona – apskatiet, vai nav redzami izžuvuši ūdens notecējumi, pleķi.

Foto: F64

7. Noskaidrojiet, cik efektīvi darbojas ventilācijas sistēma. Problēmas ar ventilācijas sistēmu ir vienas no biežāk sastopamajiem būvniecības defektiem, kas ne tikai samazina komfortu, bet arī ilgtermiņā var bojāt sienas un veicināt pelējuma rašanos. Tāpat pievērsiet uzmanību, vai tvaika nosūcējs virtuves zonā ir pareizi pievienots, proti, vai tas nav savienots ar gaisa nosūces lūku, jo tā darīt ir aizliegts.

8. Apskatiet pagrabtelpas, tā vislabāk varēsiet noteikt, kādā stāvoklī ir mājas pamati. Par nevienmērīgu pamatu sēšanos liecinās plaisas pagraba sienās vai balstu konstrukcijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!