Īsais ceļvedis tiem, kuri dodas uz Briseli
Foto: AFP/Scanpix

Brisele, Eiropas galvaspilsēta – tas skan tik mūsdienīgi, ambiciozi un, iespējams, pat pārāk formāli. Realitātē Brisele ir izteikti cilvēcīga un kājāmgājējiem pievilcīga (visu iespējams izstaigāt kājām), vienlaicīgi saglabājot gan viduslaiku pieskārienu, gan sev raksturīgo raupjo raksturu un gaisīgo dzīvīgumu.

Šī ir Brēgela (Brueghel), Magrita (Magritte), jūgendstila arhitektūras izgudrotāja Viktora Hortas (Victor Horta), Tintina radītāja Eržē (Hergé) un Žaka Brela (Jacques Brel) pilsēta un nevar nepamanīt, kur šie izcilie vārdi šajā pilsētā ir pielikuši savu roku. Aiz vienkāršās fasādes glabājas neskaitāmi dārgumi – nenovērtējamas mākslas kolekcijas, izcila pāvārmāksla, unikālas alus šķirnes un šokolādes meistari.

Kad apmeklēt?

Ziemeļeiropas klimats ļauj dalīt gadu četros gadalaikos un katram no tiem ir sava pievilcība. Ja pavasaris ir dzīvīgs un zaļš, tad rudens, saulei debesjumā nolaižoties zemāk, iekrāso dižskabāržu mežus zelta krāsā. Ziemassvētku gadatirgus, kas pārņem pilsētas centru, palīdz izkliedēt decembra tumšās dienas.

Bet par vasaru nav šaubu: līdz ar saulesstariem atdzīvojas dzīve kafejnīcās un Briselē iestājas ballīšu laiks. Vasarā Briselē valda svētku noskaņa, un, lai patiešām izbaudītu šo sajūtu, vakarā ieteicams doties uz stilīgo rajonu ap Place du Châtelain in Ixelles. Vasara ir arī tradicionālo Briseles pasākumu laiks, no tiem pazīstamākie ir Ommegang festivāls (jūlijā) un "Ziedu paklāju" biennāle Lielajā laukumā (Grand Palace). Tomēr atcerieties: visos gadalaikos bieži vien līst lietus, tāpēc nodrošinieties ar lietussargiem jebkurā gadījumā.

Nokļūšana

Pārsēšanās

Briseles lidosta (www.brusselsairport.be) atrodas Zaventemā (Zaventem) uz austrumiem no pilsētas, un tā ir galvenā valsts starptautiskā lidosta. Labākais (un ekonomiskākais) veids, kā no lidostas nokļūt Briselē, ir braukt ar vilcienu, kurš pienāk ik pēc 20 minūtēm un apkalpo visas trīs galvenās dzelzceļa stacijas - Gare du Nord, Gare Centrale un Gare du Midi. Brauciens ilgst aptuveni 20 minūtes. Lai uzzinātu atiešanas laiku sarakstus, skatiet www.b-rail.be

Lai nokļūtu rajonos, kur koncentrējas Eiropas Savienības biroji, varat izmantot autobusu pakalpojumus ar nosaukumu Airport Line (www.stib.be/airport-line), kas dodas tieši uz Schuman Metro staciju un Gare de Bruxelles-Luxembourg.

Kruīza kuģi apkalpo trīs Beļģijas ostas: Antverpeni (Antverp), Zēbrugi (Zeebrugge) un Ostendi (Oostende). Antverpene atrodas 34 jūdzes tieši uz ziemeļiem no Briseles, Zēbruge un Ostende – aptuveni 68 jūdzes uz ziemeļaustrumiem. Visas trīs ostas ir savienotas ar autoceļiem; dzelzceļa saraksti pieejami šeit www.b-rail.be.

Pārvietošanās 

Sabiedriskais transports: Briselē ir ļoti labi izstrādāta saistīta sabiedriskā transporta sistēma, kas ietver STIB (www.stib.be) apkalpotos metro, tramvaju un autobusu tīklus. Bērni vecumā līdz sešiem gadiem pieaugušo pavadībā ar sabiedrisko transportu var pārvietoties bez maksas (līdz četriem bērniem uz vienu pieaugušo); bērni vecumā no 6 līdz 11 gadiem, uzrādot J-ticket, var braukt bez maksas (€5 iemaksa; pieejami Bootik dažādās stacijās; www.stib.be/abonnement). Tomēr atcerieties, ka Briseles centrs, kur lielākoties atrodas visi apskates objekti, ir mazs un visur iespējams aiziet ar kājām.

Pārvietošanās ar automašīnu. Autobraucējiem Briselē nav jāsaskaras neierastām autovadītāju problēmām. Kā visās vadošajās pilsētās, arī Briselē ir trīs galvenās problēmas: pārblīvēta satiksme, jautājums par to, kā nokļūt tur, kur nepieciešams, kā arī autotransporta novietošana stāvvietā. Iespējams izmantot divus apvedceļus: ārējo "Loku" un sirdsveidīgo Petite Ceinture, kas ved apkārt pilsētas centram (gan vecpilsētas mūriem). Pilsētas centrā ir liels skaits publisko apakšzemes autoparku.

Automašīnu noma. Visiem vadošajiem automašīnu nomas uzņēmumiem (Avis, Budget, Europcar, Hertz) ir biroji Briseles lidostā, Briselē un galvenajās Beļģijas pilsētās. 

Taksometri. Briselē pieejams liels skaits taksometru – automašīnas ar izgaismotām Taxi zīmēm uz jumta. Tie kursē no speciālām taksometru pieturām un tos nevar noķert ceļa malā. Taksometrus iespējams izsaukt telefoniski: vairāk informācijas varēsiet iegūt savā viesnīcā vai tūrisma informācijas centrā. Ņemiet vērā, ka visi taksometru vadītāji labi orientējas vietējā teritorijā. Cena par braucienu iekļauj pakalpojumus, tomēr šeit par normālu praksi tiek uzskatīta arī dzeramnaudas atstāšana.

Uzmanieties: Gare du Midi ir bēdīgi slavena kabatzagļu un somu zagļu dēļ.
Uzmaniet savas somas un izvairieties no zagļiem, kas izmanto uzmanības novēršanas metodes.

Ja ierodaties ar automašīnu, savā viesnīcā uzziniet par automašīnu stāvvietu iespējām.
Viesnīcām mēdz būt savi automašīnu stāvvietu noteikumi.

Source info

Telegraph


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.