Ainavas izmaiņas ir loģiskas, tomēr tās arī rāda, cik gudri, pareizi vai tieši pretēji saimniekojam savā zemē. Ja arī jūsu ģimenes arhīvā glabājas līdzīgi attēlu pāri – dalieties ar tiem. Ja ne, šis projekts varētu kļūt par jūsu izaicinājumu vai jauno aizraušanos. Atrodi kādu vecu foto un dodies noskaidrot, kā šī vieta izskatās tagad.

Kas jāņem vērā, lai radītu precīzu toreiz un tagad fotoattēlu pāri?

  • Izvēlaties pagātnes attēlu un mēģiniet noteikt precīzas fotografētās vietas koordinātes.
  • Ja jūsu ģimenes albumā nav senas ainavu fotogrāfijas, liela pagātnes ainavu kolekcija atrodama vietnē www.zudusilatvija.lv. Tāpat varat meklēt savas apkaimes vēstures muzejos vai antikvariātos, kur pārdod senās pastkartes.
  • Dodaties uz vietu un nosakiet pagātnes fotoattēla uzņemšanas skatu punktu. Izmantojiet orientierus – zīmīgus kokus, ēkas, piemēram, baznīcu torņus, ezeru vai upju krasta līnijas.
  • Mēģiniet jauno fotogrāfiju radīt aptuveni tajā pašā diennakts laikā kā pagātnes bildē – to var noteikt pēc saules atrašanās vietas.
  • Vērojiet, vai senajā un jaunā attēlā sakrīt horizonta līnija.

Kā piedalīties akcijā?

Augšupielādējiet attēlus šeit.
Norādiet pagātnes un mūsdienu foto autoru.
Aprakstiet fotogrāfijā redzamo vietu un veiciet savas piezīmes par tur piedzīvoto.

Tāpat radītos toreiz un tagad bilžu pārus ikviens aicināts publicēt savos sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #ainavasrunā!

Lai rastu iedvesmu toreiz un tagad fotogrāfiju pāru radīšanai, aplūkojiet novadpētnieka Māra Loca un citu jau iesūtīto fotogrāfiju toreiz un tagad kolekciju. Pirmo kolekcijas daļu varat apskatīt šeit.