Toreiz un tagad: cik ļoti gadu desmitu gaitā izmainījusies Latvijas ainava
Foto: atklātne – autors Krišjānis Vīburs. Māra Loca kolekcija. Mūsdienu - Māris Locs

Mūsdienās nereti ir interesanti aizceļot pagātnē un ielūkoties Latvijas ainavā, kāda tā bija pirms aptuveni 80 gadiem – mūsu vecvecāku un vecvecvecāku laikā. Fotogrāfiju kolekciju, kur krātas tieši šādas ainavas, kopš 20. gadsimta 90.gadiem veido fotogrāfs un novadpētnieks Māris Locs, neatlaidīgi meklējot senajās atklātnēs redzamās vietas to pašu skatu punktu, diennakts laiku un gaismas virzienu. Par godu Latvijas simtgadei Pasaules dabas fonds projektā "Latvijas ainavas" ikvienu aicina iesūtīt arī senas fotogrāfijas no sava arhīva un to, kā tajās redzamās vietas izskatās tagad, lai izveidotu interesantu un realitāti atspoguļojošu kolekciju par mūsu Latviju.

Ainavas izmaiņas ir loģiskas, tomēr tās arī rāda, cik gudri, pareizi vai tieši pretēji saimniekojam savā zemē. Ja arī jūsu ģimenes arhīvā glabājas līdzīgi attēlu pāri – dalieties ar tiem. Ja ne, šis projekts varētu kļūt par jūsu izaicinājumu vai jauno aizraušanos. Atrodi kādu vecu foto un dodies noskaidrot, kā šī vieta izskatās tagad.

Kas jāņem vērā, lai radītu precīzu toreiz un tagad fotoattēlu pāri?

  • Izvēlaties pagātnes attēlu un mēģiniet noteikt precīzas fotografētās vietas koordinātes.
  • Ja jūsu ģimenes albumā nav senas ainavu fotogrāfijas, liela pagātnes ainavu kolekcija atrodama vietnē www.zudusilatvija.lv. Tāpat varat meklēt savas apkaimes vēstures muzejos vai antikvariātos, kur pārdod senās pastkartes.
  • Dodaties uz vietu un nosakiet pagātnes fotoattēla uzņemšanas skatu punktu. Izmantojiet orientierus – zīmīgus kokus, ēkas, piemēram, baznīcu torņus, ezeru vai upju krasta līnijas.
  • Mēģiniet jauno fotogrāfiju radīt aptuveni tajā pašā diennakts laikā kā pagātnes bildē – to var noteikt pēc saules atrašanās vietas.
  • Vērojiet, vai senajā un jaunā attēlā sakrīt horizonta līnija.

Kā piedalīties akcijā?

Augšupielādējiet attēlus šeit.
Norādiet pagātnes un mūsdienu foto autoru.
Aprakstiet fotogrāfijā redzamo vietu un veiciet savas piezīmes par tur piedzīvoto.

Tāpat radītos toreiz un tagad bilžu pārus ikviens aicināts publicēt savos sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #ainavasrunā!

Lai rastu iedvesmu toreiz un tagad fotogrāfiju pāru radīšanai, aplūkojiet novadpētnieka Māra Loca un citu jau iesūtīto fotogrāfiju toreiz un tagad kolekciju. Pirmo kolekcijas daļu varat apskatīt šeit.

Source info

Tūrismagids


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl