Foto: LETA

Valsts augstākās amatpersonas pirmdien, 25. martā, piedalījās Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītā vainagu un ziedu nolikšanas ceremonijā pie Okupācijas muzeja piemiņas memoriāla "Vēstures taktīla".

"Šodien mēs pieminām tos, kuri neatgriezās. Mēs sakām paldies tiem politiski represētajiem, kuri šodien stāsta par savu pieredzi un atgādina mūsu tautas drūmākās vēstures lapaspuses," pie padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla sacīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

"Šodien gan sev, gan pasaulei mēs arī ļoti skaidri sakām, ka ar ļaunumu nevar sarunāt. Ar ļaunumu nevar vienoties. Ar ļaunumu nevar noslēgt mieru. Ļaunumu var tikai uzvarēt – pret ļaunumu ir jācīnās!" uzsvēra prezidents. "Tāpēc gan kopš pilna mēroga Krievijas agresijas pret Ukrainu sākuma, gan šodien sakām skaļi – mēs turpināsim atbalstīt Ukrainas tautu tās cīņā pret agresīvo Krieviju. Pret ļaunumu."

"Mēs to darīsim līdz pilnīgai Ukrainas uzvarai. Mēs to darīsim līdz pilnīgai brīvības uzvarai pār nebrīvi. Vai tā būtu mūsu pašu aizsardzības spēju stiprināšana vai tas skartu tirdzniecības pārtraukšanu ar agresoru, vai tas nozīmē atgādinājumu pašiem par mūsu vēsturi," turpināja Valsts prezidents. "Tādēļ aicinu šodien godināt visus tos, kuri gāja bojā Staļina lēģeros. Aicinu pieminēt visus tos, kuri šobrīd turpina cīnīties pret ļaunumu. Mēs visi kopā spēsim to pārvarēt!"

Jau rakstīts, ka šodien visā Latvijā norit svinīgi atceres pasākumi.

Šajā dienā pie ēkām jāizkar valsts karogs sēru noformējumā.

1949. gada 25. martā sākās masveida Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju savienības reģioniem. Tā turpinājās līdz 29. martam.

Deportāciju pirmajā dienā, 25. martā, notika visplašākā iedzīvotāju izsūtīšana.

1949. gada 25. martā no Latvijas tika deportēti 42 125 cilvēki. Tās bija 13 248 ģimenes, 11 316 vīrieši, 19 822 sievietes un 10 987 bērni līdz 16 gadu vecumam. Ceļā un izsūtījumā dzimuši 211 bērni.

Kopumā tika deportēti 2,2 procenti Latvijas iedzīvotāju.

Vēlāk no nometinājuma atbrīvoti 38 902 cilvēki, izsūtījumā miris 5231 cilvēks, bet par 138 ziņu nav.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!