Foto: liepajniekiem.lv
Liels daudzums dažādu spridzekļu, kilogramiem trotila, prettanku ierocis "Panzerfaust" (tanku dūre) – tie ir tikai daži no bīstamiem atradumiem, kas uzieti Latvijā un ko izdevies atrast un neitralizēt. Portāls „Delfi” piedāvā uzzināt, kad un kur šā gada sākumā un pērn Latvijā atrasts potenciāli nāvējošu priekšmetu arsenāls. Likumsargi atgādina, ka, atrodot kādu nesprāgušu lādiņu, nekādā gadījumā nevajag to neitralizēt pašam, bet jāizsauc speciālisti.Foto: Valsts policija

Februāra nogalē Dagdā, Ludzas ielā, tika atrasti 179 sprādzienbīstami priekšmeti un 20 kilogrami sprāgstvielu, informēja Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS).

NBS informē, ka bruņoto spēku speciālisti ir atraduši granātas, artilērijas lādiņus un strēlnieku munīciju - kopumā uzieti 179 sprādzienbīstami priekšmeti un 20 kilogrami sprāgstvielu. NBS informē, ka atrasti Pirmā un Otrā Pasaules kara laika sprādzienbīstami priekšmeti.

Bruņoto spēku speciālisti šo arsenālu jau neitralizējuši.

Sprādzienbīstamie priekšmeti atrasti 1964.gadā dzimuša vīrieša privātmājas pagalmā. Pēc izsaukuma saņemšanas evakuēti arī apkārtējo māju iedzīvotāji.

Sākotnējā informācija liecina, ka iepriekšminētais vīrietis nodarbojies ar metāllūžņu vākšanu. Policija turpina skaidrot notikušā apstākļus.


Foto: Shutterstock

Saldū pēc pērn notikušā traģiskā sprādziena, kurā bojā gāja 47 gadus vecs vīrietis, Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienība atrada vairākus sprādzienbīstamus priekšmetus, tostarp tā dēvēto tanku dūri, rokas granātas un artilērijas lādiņus. Vīrietis pie saimniecības ēkas nojumes bija mēģinājis pārzāģēt kara laika lādiņu, kas sprādzis, un vīrietis gājis bojā.

Apskatot sprādziena vietu, nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti konstatēja, ka bojāgājušais skrūvspīlēs ar leņķa slīpmašīnu mēģinājis izjaukt sprādzienbīstamo priekšmetu. Apkārtnē atrasto šķembu biezums liecināja, ka tas bijis 100 līdz 150 milimetrus liels artilērijas lādiņš.

Notikuma vietā speciālisti atrada vēl vairākus sprādzienbīstamus priekšmetus - trīs rokas granātas "F-1", "RG-42" un "RPG-40", prettanku ieroci "Panzerfaust" - tanku dūri, un trīs 45 un 76 milimetru artilērijas lādiņus, kā arī vairāk nekā 170 dažāda veida strēlnieku munīcijas vienības.

Notikuma vietā tika atrasta arī sprāgstviela un šrapneļa svina bumbiņas, kas liek secināt, ka notikuma vietā lādiņi ir jaukti arī iepriekš.


Foto: Publicitātes foto

Pērn Liepājas ostas akvatorijā zemes smelšanas darbu laikā tika atrasta nesprāgusi aviācijas bumba. Ņemot vērā situācijas nopietnību, Liepājas ostas kustības dienests uz nenoteiktu laiku slēdza kuģu satiksmi.

Bruņoto spēku speciālisti gan konstatēja, ka atrasta ir nevis aviācijas bumba, bet nesprāgusi grunts mīna, kas tika neitralizēta. 


Foto: DELFI Aculiecinieks

Pērnā gada 24.jūlijā Rīgā, Firsa Sadovņikova ielā, kādā garāžā tika atrasti vairāk nekā 100 sprādzienbīstami priekšmeti, no kuriem vairums bija artilērijas lādiņi.

Garāžā policisti bija ieradušies saistībā ar iepriekš sāktu kriminālprocesu, lai pārbaudītu informāciju par iespējamo šaujamieroču glabāšanu, un tad atklājies, ka garāža ir pilna ar lādiņiem.

Atklājot sprādzienbīstamos lādiņus un munīciju, tika evakuēti cilvēki no tuvējām sabiedriskajām ēkām un slēgta satiksme. Tikai pēc vairākām stundām Nacionālo bruņoto spēku darbinieki no garāžu teritorijas izveda atrastos sprādzienbīstamos priekšmetus.

Septembrī Valsts policija Liepājā uz ielas aizturēja kādu 1988.gadā dzimušu vīrieti, kurš tika turēts aizdomās par lādiņu uzglabāšanu.

Vīrietis līdz pat aizturēšanas brīdim aktīvi pārvietojās pa visu Latviju, lai izvairītos no atbildības. Vīrietim piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums.

Policijai zināms, ka aizturētais vīrietis apzināti vācis lādiņus un glabājis tos vairākus gadus īrētajā garāžā Firsa Sadovņikova ielā. Policija pieļauj, ka lādiņi vākti kolekcionēšanas nolūkos. Likumsargu rīcībā nav informācija, ka vīrietis uzturējis vēl kādu glabātuvi, taču skaidros, kur lādiņi ņemti un cik ilgi tie vākti.

Pret vīrieti sākts kriminālprocess, un viņam draud brīvības atņemšana līdz trim gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.


Foto: LETA

Rīgā, blakus Ziepniekkalna kapiem esošajā Mālu ielā, 2014.gada sākumā nogranda sprādziens. Šajā negadījumā gāja bojā vīrietis.

Notikuma vietā atrasti vairāki sprādzienbīstami priekšmeti, tāpēc uz turieni devās Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienība. Sprādziens nogranda ap plkst.18 kādā garāžā vai cita veida būvē, kas tika izmantota saimnieciskiem nolūkiem. Visticamāk, sprāga munīcijas lādiņš.


Foto: Itar-Tass/Scanpix

Pērnā gada februārī Rīgā, Ģertrūdes ielā, kādas dzīvojamās mājas bēniņos remonta laikā tika atrasti apmēram pieci kilogrami trotila. Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) apstiprināja, ka ar šo daudzumu var uzspridzināt vairākas automašīnas vai nogalināt daudz cilvēku.

Sākotnēji drošības apsvērumu dēļ Ģertrūdes ielas posmā starp Barona ielu un Tērbatas ielu bija bloķēta satiksme, bet tā tika atjaunota.

Divi grami atrodas detonatorā un ar šādu daudzumu var plaukstai noraut pirkstus. Ar apmēram 100 gramiem šīs sprāgstvielas var saspridzināt vieglo automašīnu. Ar apmēram kilogramu trotila sprādziena jauda spēkratu var uzsviest trīs līdz četru metru augstumā.

Pieci kilogrami sprāgstvielas var radīt ļoti nopietnas sekas. Sprādziena jauda var nogalināt daudzus cilvēkus, turklāt šādam daudzumam pievienojot šķembas, var palielināt ievainoto skaitu.

NBS gan mierina, ka trotils ir sprādzienbīstams tikai tādā gadījumā, ja tam pievienota uzspridzināšanas ierīce. Aizdomīgu priekšmetu atrašanas gadījumā speciālisti aicina tos neaiztikt, bet ziņot policijai.

Viens no lielākajiem trotila atradumiem bija 2005.gada vasarā. Toreiz Drošības policija vienā dienā Rīgas rajonā atklāja vairākus slēpņus, kuros bija paslēpti vairāk nekā 50 kilogrami trotila.

2001.gadā kriminālpolicija aizturēja divus jauniešus par vairāk nekā 14 kilogramu trotila glabāšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!