Uz AB dambja Rīgā plānots izvietot 60 metrus augstu karoga mastu ar Latvijas karogu tajā, portālam "Delfi" pastāstīja Rīgas domē (RD).

Darbs pie karoga masta izbūves tiks uzsākts 2016. gada janvārī un plānots, ka tas ilgs aptuveni līdz gada beigām. Pēc karoga masta izbūves, tas tik nodots pilsētas īpašumā. Pilsēta arī veiks visus apsaimniekošanas un uzturēšanas darbus.

Arhitektu izstrādātajās skicēs paredzēts, ka 60 metrus augstajā mastā plīvots 20 metrus garš 10 metrus plats karogs.

"Monumentāls Latvijas karogs Rīgas krustcelēs – vietā, kur satiekas divi Latvijas galvaspilsētas krasti – būs izcila dāvana un veids, kā godināt Latvijas valsts simtgadi, un iedzīvotāji, sagaidot simtgadi, varēs ar lepnumu redzēt mūsu "likteņupes" Daugavas vidū plīvojam mūsu valsts nozīmīgāko simbolu," pauda biedrības "Latvijas karogs" valdes priekšsēdētājs un projekta idejas autors Rihards Kols.

"Vieta šādam objektam izvēlēta atbilstoša. Protams, pašvaldībai būs jādomā, ko iesākt ar karogu, piemēram, 18. novembra salūta laikā vai arī jādomā par salūta pārnešanu uz citu vietu. Ņemot vērā, ka projekts pilnībā tiek finansēts no sabiedrības ziedojumiem, vēlos pateikties visiem četriem projekta mecenātiem, kuri uzņēmušies segt ar projekta īstenošanu saistītos izdevumus Rīgā – uzņēmējiem Armandam Garkānam, Jurim Kravalim, Jānim Kolam un Mārim Martinsonam, kuri arī piedalījās šajā sanāksmē," norādījis RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

RD Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs nodevis projekta mecenātiem Plānošanas un arhitektūras uzdevuma (PAU) dokumentu, kas nepieciešams, lai varētu sākt projektēšanas darbus.

2014. gada nogalē ar interaktīvās balsošanas starpniecību no trim iespējamajām vietām Rīgā, kur uzsliet milzu karoga mastu, ar 3983 balsīm par piemērotāko iedzīvotāji atzina AB dambi. Kopš balsošanas noslēgšanās norisinājies nopietns izpētes un tehniskās sagatavošanās darbs. Vasarā uz AB dambja veikti arī ģeodēziskie izpētes darbi, lai noskaidrotu, kā labāk nostiprināt karoga mastu un vai sabiedrības izvēlētā vieta karoga izvietošanai ir atbilstoša.

Sanāksmē arhitekts Andris Kronbergs klātesošajiem prezentēja SIA ''Projektēšanas birojs Arhis'' izveidoto karoga masta vizualizāciju, nodrošinot iespēju ekspertiem, projektā iesaistītajām personām un sabiedrībai iegūt tā virtuālu telpisko projekciju.

RD notikušajā sanāksmē piedalījās arī operdziedātāja Inese Galante, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Jānis Stradiņš, kā arī iesaistīto jomu Rīgas pašvaldības pārstāvji – Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs, Rīgas pilsētas Būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs, Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis, kā arī pārstāvji no Rīgas pilsētas pieminekļu padomes un Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas. Sanāksmi vadīja RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks.

"Latvijas karogs" ir unikāls ilgtermiņa projekts, kura ietvaros līdz Latvijas simtgadei, kas tiks atzīmēta 2018. gadā, iecerēts valstij simboliskās, labi pārredzamās un nozīmīgās vietās Rīgā un Latvijas novadu reģionu centros, izvietot monumentālus Latvijas karogus. Projekta realizācijā galvenokārt tiek iesaistīta sabiedrība, kā arī eksperti, atbildīgās valsts un pašvaldību institūcijas, aicinot atlasīt labākās un piemērotākās vietas karogu izvietošanai gan Rīgā, gan Latvijas reģionos.
Lēmums par karoga uzstādīšanu pieņemts 16. decembra sanāksmē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!