Foto: LETA
Rīgas ostā pērn sākušas darboties trīs stacionāras gaisa monitoringa stacijas, kas nodrošina gaistošo organisko savienojumu mērījumus nepārtrauktā režīmā, arī uzņēmumi sākuši izmantot savas mērījumu iekārtas, līdz ar to ievērojami samazinājies sūdzību skaits par nepatīkamām smakām, informē ostas pārvaldē.

Ostas stacijas izvietotas Kundziņsalā, Tvaika ielā un Mangaļsalā.

Tiekot mērīti tādi organiskie savienojumi kā benzols, slāpekļa dioksīds (NO2) un sēra dioksīds (SO2). Kā skaidro ostā, pieredze liecinot, ka traucējošu smaku parādīšanās gaisā visbiežāk saistās ar paaugstinātām benzola koncentrācijām. Tā kā monitoringa stacijas aprīkotas arī ar iekārtām, kas veic meteoroloģiskos mērījumus, tad paaugstināta piesārņojuma gadījumā, analizējot vēja virzienu, ir lielākas iespējas identificēt arī piesārņojuma avotu. Rīgas brīvostas monitoringa staciju mērījumus izmanto arī atsevišķi uzņēmumi savas piesārņojošās darbības operatīvai koriģēšanai.

Daļa no ostas uzņēmumiem esot izrādījuši iniciatīvu un uzstādījuši savas piesārņojuma mērījumu iekārtas. Veikto pasākumu rezultātā esot ievērojami samazinājies sūdzību skaits par nepatīkamām smakām. Pastāvot arī cilvēciskais faktors, ka kāds no darbiniekiem terminālos ne līdz galam ievēro visus bīstamo kravu kraušanas tehnoloģiskos procesus. Sadarbības ietvaros ar Valsts vides dienestu tiekot veikta ne tikai operatīvās vides informācijas apmaiņa, bet arī notiek savstarpēja informācijas apmaiņa un viedokļu saskaņošana vides nosacījumu piemērošanā ostas uzņēmumiem B kategorijas atļaujās, kuras sagatavo un izsniedz Valsts vides dienests.

Lai realizētu Rīgas ostas pārvaldes vides politiku, šobrīd tā tiekot īstenota ciešā sadarbībā ar Lielrīgas reģionālo vides pārvaldi, kas ir atbildīga par normatīvo aktu ievērošanas kontroli, tostarp Rīgas brīvostā strādājošos uzņēmumos. Ostas inspektoram ne retāk kā reizi četros mēnešos esot jāpārbauda bīstamo un piesārņojošo kravu aprite ostas komersantu teritorijās. Turklāt ostas inspektors, izmantojot divas mobilās piesārņojuma monitoringa stacijas, katru otro darba dienu veic preventīva rakstura pārbaudes kādā no osts termināļiem.

Šajās pārbaudēs tiekot kontrolēts gan radioaktivitātes līmenis, gan gaisa piesārņojuma rādītāji, kā arī apzināti potenciālie vides riski. Gadījumos, kad tiek konstatēts pārkāpums, ostas inspektoram, paralēli informējot Valts vides dienestu, ir tiesības pārtraukt kravas operāciju līdz trūkumu novēršanai, skaidro ostā. Atbildību par pārkāpumiem konkrētu operāciju veikšanā esot jāuzņemas pašiem uzņēmumiem, un par soda vai ierobežojošo pasākumu piemērošanu lemj Valsts vides dienests, skaidro ostā.

Osta pārvalde atgādina, ka Ostas policija 24 stundas diennaktī nodrošina dežūrējošās operatīvās vienības, kas ir atbildīgas arī par informācijas un sūdzību apstrādi. Operatīvās vadības nodaļas telefons ir 67090777.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!