Foto: Ģirts Raģelis

Ziņas par Tukumā notikušo iespējamo naida noziegumu, bažas par iespējamu kāda vīrieša apliešanu ar degšķīdumu un aizdedzināšanu, radot ļoti plašus apdegumus, lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība "Mozaīka" portālam "Delfi" sauc par ļoti satraucošām un cer uz taisnīgu izmeklēšanu. "Esam šokēti un ārkārtīgi nobažījusies par "Neatkarīgajās Tukuma ziņās" pausto, ka Tukumā noticis nežēlīgs, prātam neaptverams noziegums," norāda "Mozaīkas" valdes loceklis Kaspars Zālītis (attēlā). Tādi paši aicinājumi attiecībā uz izmeklēšanu tviterī izskanējuši no atsevišķām valsts amatpersonām.

"Iepriekš cietušais saņēmis kādas personas iespējamus homofobisku motīvu paustus draudus, kur "Mozaīka" viennozīmīgi saskata naida nozieguma pazīmes, tomēr uz tiem Valsts policija atteikusies reaģēt," atzina Zālītis. Jau līdz šim "Mozaīka" novērojusi, ka Valsts policijai trūkst kapacitātes kvalitatīvi izmeklēt naida motivētus noziegumus, tādēļ tagad tā cer uz atbilstošu un rūpīgu izmeklēšanu. "Jāmin, ka pēdējo sešu mēnešu laikā ievērojami palielinājušās naida runas izpausmes, par vairākiem gadījumiem "Mozaīka" ir vērsusies arī policijā," portālam "Delfi" stāstīja Zālītis un uzsvēra, ka "Mozaīka" sekos līdzi izmeklēšanas gaitai. "Delfi" jau rakstīja, ka arī Tiesībsargs aicinājis pievērst lielāku uzmanību homofobisku naida noziegumu izmeklēšanai Latvijā.

Par Tukumā notikušo piektdien vēstīja TV3 raidījums "Degpunktā". Atbilstoši smagi cietušā vīrieša drauga stāstītajam, daudzdzīvokļu mājā pulksten 4 naktī aizdedzināts 29 gadus vecs vīrietis, kurš no nakts maiņas atgriezās savā mājvietā (abu vīriešu darbs saistīts ar medicīnu). Viņam uzliets degmaisījums un pielaista uguns. Draugs, kurš sadzirdēja kliedzienus kāpņutelpā, devies palīgā un, slāpējot liesmas, pats guva nopietnus roku un kāju apdegumus. Abi ārstējas slimnīcā, smagāk cietušais vīrietis, pēc drauga teiktā, ar gandrīz 100% ķermeņa apdegumiem ievietots reanimācijā. Viņš pieļauj, ka nozieguma motīvi saistīti vai nu ar vīrieša profesionālo darbību, vai arī ar kādu konfliktu.

Proti, vīrieti esot vairākkārt draudēts nogalināt un pieprasīts vienā dzīvoklī dzīvojošajiem jauniešiem izvākties no dzīvokļa, aizvākties no pilsētas, vēsta "Degpunktā". Par draudiem ticis ziņots policijai, taču tā atteica uzsākt kriminālprocesu. Saprotot, ka nav jēgas, jau piedzīvojis fizisku uzbrukumu, kad viņu nogrūda pa kāpnēm un dienā pirms traģiskā notikuma arī atkārtotu uzbrukuma mēģinājumu, cietušais vairs neziņoja policijai, "Degpunktā" stāstīja vīrieša draugs. Arī "Neatkarīgās Tukuma ziņas" runājušas ar smagi cietušā vīrieša draugu un kā draudu pamats minētas iedomas vai "homofobiski motīvi".

Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieks Janeks Bahs apliecinājis, ka "ugunsgrēkā ir cietušas divas personas", un, lai noskaidrotu notikušā apstākļus, sākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana, vēstīja "Neatkarīgās Tukuma ziņas". Vaicāts par cietušajiem iepriekš izteiktajiem draudiem, Bahs apliecinājis, ka iesniegums par tiem policijā bijis, bet pēc informācijas pārbaudes pieņemts lēmums atteikt uzsākt kriminālprocesu, un šis lēmums nav ticis pārsūdzēts.

Tukumā notikušais arī piektdienas vakarā raisījis atskaņas mikroblogošanas vietnē "Twitter', par to izteicās gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule, gan arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!