Foto: F64

Covid-19 paveidam omikronam kļūstot par dominējošo variantu Latvijā, nepieciešama Covid-19 ierobežošanas un pārvaldības politikas maiņa attiecībā uz Covid-19 sertifikātu izmantošanu un testēšanu, portālu "Delfi" informēja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdē.

Paziņojumā presei JKP valde norāda, ka risinājumi, kuri sevi pierādīja cīņā ar iepriekšējiem vīrusa variantiem, esošajos apstākļos vairs neder un tāpēc ir jāmaina.

"Pirmkārt, ir nepieciešams mainīt Covid-19 sertifikātu izmantošanu dažādos pasākumos Latvijā. Viena no sertifikātu sistēmas pamatfunkcijām bija inficēšanās ierobežošana. Jaunākie dati apliecina, ka sertifikāti šo funkciju vairs nepilda tādā veidā, kā tas sākotnēji bija iecerēts un kā tas darbojās pie iepriekšējo vīrusa celmu izplatības," uzskata JKP.

Vienlaikus kā partija redzam, ka pietiekami liela sabiedrības daļa ir vakcinējusies vai pārslimojusi Covid-19, līdz ar to slodze uz slimnīcām ir ievērojami mazāka. "Vakcinācijas aptvere nodarbināto vidū jau kopš pagājušā gada decembra vidus pārsniedz 90%. Tā kā ir sasniegta pietiekami augsta vakcinācijas aptvere strādājošo vidū, Covid-19 sertifikātu izmantošanā iekšzemē būtu jāvirzās uz vienu režīmu, atvieglojot saimniecisko slogu iedzīvotājiem un uzņēmējiem," uzskata JKP.

Partija uzskata, ka pašreizējā Covid-19 sertifikātu sistēma rada zaudējumus valsts ekonomikai, tomēr nespēj darboties kā motivators tiem senioriem, kuri vakcināciju vēl nav veikuši.

Tāpat, JKP ieskatā, būtu nepieciešams izvērtēt testēšanas politikas turpmāku lietderību. "Ātro testu iegādei un laboratorijas testu apmaksai tuvāko mēnešu laikā plānots veltīt desmitiem miljonus eiro, lai gan praktiskā pieredze rāda, ka šie testi bieži vien ir neefektīvi un gaidīt uz tiem nākas ilgu laiku. Šāda veida testu izmantošana būtu jāveic ārstniecības iestādēs, tomēr būtu jāatvieglo testēšanās nosacījumi skolās un darbavietās," pauž JKP.

Partija arī uzskata, ka būtu jāpārskata kontaktpersonu un pašizolācijas politika, īpaši attiecībā uz vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem. "Pašreizējā politika rāda, ka vīrusa izplatīšanos tā nespēj pozitīvā veidā ietekmēt, tomēr rada lielas neērtības vairākiem ekonomikas sektoriem, kā arī izglītības iestādēm. Veselības ministrijas noteiktie ierobežojumi un prasības ir nostādījušas skolas krīzes priekšā. Ir virkne pedagogu, kuri teju pusgadu atrodas kontaktpersonu statusā, kas ne tikai apgrūtina ikdienas darbu, bet arī atstāj būtisku ietekmi uz emocionālo labsajūtu," norāda JKP.

Partija rosinās veikt izmaiņas, nosakot, ka paštesti skolās ir jāveic tajos gadījumos, ja ir parādījušies simptomi, vai cilvēks pats jūtas nevesels.

24. janvārī Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sacīja, ka viņš plāno koalīcijas partneriem "celt galdā" diskusiju par turpmākajiem soļiem sociālās distancēšanās ziņā, lai nodrošinātu dažādu nozaru darbības nepārtrauktību. "Vai tas būtu vēl vairāk attālinātais darbs visur, kur var. Jāskatās, vai mēs varam ierobežot cilvēku pulcēšanos ārpus mājsaimniecības, kur pulcējas cilvēki no dažādām mājsaimniecībām," sacīja ministrs.

Viņš, komentējot, vai turpmākie soļi varētu būt saistīti, piemēram, ar sporta norišu ierobežošanu, atzina, ka tas varētu būt viens no piemēriem, taču pašlaik stingri lēmumi neesot formulēti. "Tāda diskusija ir nepieciešama," piebilda veselības ministrs.

Jau vēstīts, ka aizvadītajā diennaktī veikti 9411 Covid-19 testi, konstatēti 3775 jauni saslimšanas gadījumi un saņemti ziņojumi par pieciem mirušajiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

No reģistrētajiem gadījumiem 1376 cilvēki bija nevakcinēti vai vakcinācijas kursu nepabeiguši, bet 2399 vakcinēti.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!